diyetgunu.com https://www.diyetgunu.com Diyet, Diyet Türleri ve Diyet Nasıl Uygulanır tr-TR hourly 1 Copyright 2019, diyetgunu.com Tue, 23 May 2017 00:00:00 +0000 Wed, 20 Nov 2019 00:00:00 +0000 60 Hamilelikte Kaç Kilo Alınır https://www.diyetgunu.com/hamilelikte-kac-kilo-alinir.html Wed, 28 Feb 2018 19:52:23 +0000 Hamilelikte Kaç Kilo Alınır, Hamilelik döneminde bir çok anne adayı fazla kilo almak istemez iken, bazı anne adayları ise kendini fazla şımartarak aşırı kilo alırlar. Bu iki durumunda bebek için sakıncalıdır. Gebelik Hamilelikte Kaç Kilo Alınır, Hamilelik döneminde bir çok anne adayı fazla kilo almak istemez iken, bazı anne adayları ise kendini fazla şımartarak aşırı kilo alırlar. Bu iki durumunda bebek için sakıncalıdır. Gebelik döneminde alınan kilo olması gereken değerlerde olmalıdır. Bu değerlerde anne adayının boyuna, vücut yapısına ve hamilelik öncesi kilosuna göre değişir. Her anne adayı için ideal kilo alımı 9-12 kilo arasında olmalıdır. Tabi en önemli husus ile doğumda alınan bu kiloların doğum sonrası kolaylıkla geri verilebilmesidir.

Hamilelikte İlk 3 ay Kaç Kilo Alınmalıdır

Anne adayı ideal kilosunda hamile kalmış ise ilk 3 ay kilo almaması öneriliyor. Aşırı kilolu anne adayı iseniz hamileliğinizin ilk döneminde kilo almak yerine 10 kilo kadar kilo verebilirsiniz.

Hamilelikte 3-6 ay Arasında Nasıl Kilo Alınmalıdır

Hamileliğin bu döneminde ayda 1 kilo alınması öneriliyor. Anne adayı beslenmesinde aldığı kalorilerin üzerine 200 kalori eklemesi yeterli olacaktır. Bu dönemde bebek çok küçük olduğu için 200 kalori bebeğin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Hamilelikte Son 3 Ay Nasıl Kilo Alınmalıdır

Hamileliğin son döneminde ayda 2-3 kilo alımı normaldir. Abartılı bir beslenme düzeniniz yoksa 2-3 kilo bebek için yeterlidir. Bu kilonun bir kısmı ödem, bir kısmı bebeğin amniyon sıvısı ve bebeğin ağırlığıdır.

Hamilelikte Az Kilo Alımının Zararları Nelerdir 

Annenin kilosu normal olsa bile 7 kilonun üstünde kilo alması gerekiyor.İdeal kilosunda hamile kalmış bir anne adayı 7 kilonun altında kilo alması düşük ağırlıklı bebek doğumuna neden oluyor. Anne adayı çok kilolu ise daha az kilo alımı isteniliyor.

Hamilelikte Gereğinden Fazla Kilo Almak Ne Tür Sorunlara Yol Açar

Anne adayı hamilelik döneminde kendini fazla şımartıp doğum sonrası kilolarını vereceğini düşünüp aşırı kilo almış ise bu durum kendisi için sorunların başlangıcıdır. Eğer 18 kilo üstü alınan kilo sakıncalıdır. Hamileliğin ortalarına doğru şeker hastalığı ve yüksek tansiyon, gebelik zehirlenmesi gibi olumsuz durumlar ortaya çıkabilir. Gebelerin aşırı kilo alımı sonucu vücudunda biriken ödem, bebeğin hem doğum sonrası hem de ilerleyen yaşlarında şeker hastalığına yakalanma riskini arttırıyor. Yüksek tansiyon gelişmiş anne adaylarında ise ani bebek ölümleri ve erken doğum riski artıyor. Anne adayında hızlı bir kilo artışı var ise beslenme düzenine özen göstermelidir. Kilosunu günlük olarak sabahları aç iken tartılarak kontrol altında tutmalıdır. Hızlı kilo alımını destekleyen beslenme düzeninden kaçınmalıdır. Eğer gebenin düşük riski yok ise günlük aktiviteleri arttırılmalıdır.
]]>
Obezite Ve Beslenme https://www.diyetgunu.com/obezite-ve-beslenme.html Thu, 01 Mar 2018 15:00:05 +0000 Obezite Ve Beslenme, Obezite, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'nin de sorunu olmaya devam etmektedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak obezite, genç yaşlı herkesin sağlığını bozmaktadır. Vücutta sa Obezite Ve Beslenme, Obezite, Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Türkiye'nin de sorunu olmaya devam etmektedir. Düzensiz ve sağlıksız beslenmenin sonucu olarak obezite, genç yaşlı herkesin sağlığını bozmaktadır. Vücutta sağlığı bozabilecek kadar anormal yada fazla yağ birikimi oluşmaktadır. Buda kişinin boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının olması gereken sınırın üstüne çıkmasıdır. Obezite rahatsızlığı önlenebilir ve de tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Obeziteye neden olan en önemli unsur, kişinin günlük aldığı enerjinin, harcadığı enerjiden fazla olmasından kaynaklanır. Bu nedenle dikkat edeceğimiz husus, harcadığımız enerjinin aldığımız enerjiden fazla olmasıdır. Yetişkinlerde obezite, farklı hastalıklara da davetiye çıkarmaktadır. Halsizlik, hareketsizlik, nefes darlığı, eklemlerde ağrılar, kalp rahatsızlıkları, damar sertliği, yüksek tansiyon ve şeker hastalığı görülebilir. Genç ve çocuklarda ise fiziksel olarak rahatsız edici bir görünüm olduğundan, psikolojik rahatsızlıklar ortaya çıkabilir. Çocuk yaşta olanlar, tatilde denize yada havuza girmeye çekinirler yada utanma gibi davranışlar içine girerler.    

Obezite Ve Beslenme Nasıl Omalıdır

Hastalar, rahatsızlıkları artmadan doktora giderek bu sorunlarına çare aramalılar. Ne kadar geç kalınırsa tedavisi o denli zorlaşmaktadır. Kilo almak kolaydır, fakat vermek emek ister, uğraşı ister. Obezite ve beslenme bir uzman denetiminde devam etmelidir. Yanlış programlar kas ve organlarda hücre kaybına, vitamin ve mineral kayına neden olur. Bilinçli davranarak vücuttaki yağ depolarını eritmek gerekir. Hastalar kendi kilo, boy, obezite derecesine, varsa başka hastalıklarına göre bir diyet listesi alabilir ve onu uygulayabilirler. Obezite hastaları, sağlıklı kiloya ulaşmaya, hastalık risklerini azaltmaya ve sağlıklı yaşamak için kendilerine beslenme şekli oluşturmalılar. 

 • Obezite hastası beslenme alışkanlığını, fazla kilolarını azaltacak şekilde değiştirmelidir.
 • Yapacağı diyeti düzenli uygulayarak, yağ, protein, vitamin ve mineral değerlerini düzenlemelidir.
 • Gün içinde yemek öğünlerini azaltmalı, tok tutan düşük kalorili besinler seçmelidir.
 • Beslendiği gıdaların çok düşük kalorili olmasına dikkat etmelidir. 
 • Yediği gıdaların yağ oranları az olmalı, karbonhidrat düşük olmalıdır.
 • Lif oranı fazla olan gıdalardan yemek gerekir.
 • Sütten yapılmış ürünleri ve bol süt içmek gerekir.
 • Gün içinde en az iki litre su içilmeli
 • Bağırsakların iyi çalışması sağlanmalı, yoksa kabızlık fazla kilonun nedenidir.

]]>
Yüzden Kilo Almak https://www.diyetgunu.com/yuzden-kilo-almak.html Fri, 02 Mar 2018 01:00:23 +0000 Yüzden Kilo Almak, Vücudun sürekli göze hitap eden organlarından biri olan yüz alanının dolgun ve canlı bir yapıya sahip olmasını kim istemez ki. Yüzdeki kemiklerin ince bir deri yapısı dahilinde belli olması yüzde kilo alma i Yüzden Kilo Almak, Vücudun sürekli göze hitap eden organlarından biri olan yüz alanının dolgun ve canlı bir yapıya sahip olmasını kim istemez ki. Yüzdeki kemiklerin ince bir deri yapısı dahilinde belli olması yüzde kilo alma isteğini doğurur. Bunun için de birtakım yöntemler mevcuttur. Bu hususta estetik cerrahi operasyon, bitkisel çözüm yolları, egzersiz, dengeli ve sağlıklı beslenme öncülük eder. Söz konusu yüzden kilo almak denildiğinde bu noktada yüzün fiziksel yapısının kalıtsal veya sonradan meydana gelen sorunlara kaynaklık edip etmediği önemlidir. Eğer ki cilt ile ilgili bir problem mevcutsa yüzün kilo alması zor hale gelebilir. Bununla birlikte yaş faktörü de önem teşkil etmektedir. Cildin ihtiyacı olan yağ dokusu ve kolojen miktarı azaldığında yüzün zayıf görünümü kaçınılmazdır. Bahse konu olan yüzden kilo alınması adına bazı unsurlardan uzak durulması gerekir. Bunlar, Stres, olumsuz  hava koşulları, güneş ışınlarına aşırı maruz kalınması, makyaj, yanlış kozmetik ürünü kullanımı, cilt bakımının yapılmaması ve sağlıksız beslenme gibi etkenlerdir. Bunları göz önünde bulundurarak önlem dahilinde yüzün dolgun bir görünüme sahip olması mümkündür.

Yüzden Kilo Almak, Beslenme

Dengeli ve düzenli beslenmeye yönelik sağlıklı besin maddelerinin tüketilmesi yüzün canlı olmasına yardımcı olur. Bunun için vitamin ve mineral değeri yüksek gıdaların vücuda alınması önemlidir. Her yaştan insanın yüz kısmı farklı yapıya sahip olduğu için kilo alımının derecesi de değişkenlik gösterir. Bu noktada devreye giren yüz kapsamında yapılan egzersizler beslenme ile ortaklaşa kilo alımına yardımcı olur. Bazı insanların cilt dokuları hassas olduğu için yüzden kilo alımı zordur. Bu nedenle beslenmenin niteliğini ve düzenliliğini dikkate almak gerekir. Misal yağlı ve paket ürünleri olarak tüketilen gıdaların kilo yapıcı etkisi yüz kısmını etkilemez. Aksine vücudun bazı bölgelerinde yağ birikimine sebebiyet verir. Yüzden kilo almak için süt ve süt ürünlerinin her gün sofralarda yer edinmesi şarttır. Bu hem sağlıklı beslenme adına hem de yüzdeki cilt dokusunun canlılığını korumasına zemin hazırlar. Hal böyle olunca cilt nemlilik seviyesi dengede tutularak zayıf deri dolgun hale gelir. Bununla birlikte bol su tüketiminin esas kılınması da şarttır. Günlük iki buçuk litre su tüketimi yüzün dinç ve dolgun görünmesine kaynaklık eder. Öte yandan her yemekten sonra bir porsiyon meyve tüketiminin yapılması da yüzün kilo alması hususunda fayda sağlar.
]]>
Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/kilo-alma.html Fri, 02 Mar 2018 20:23:28 +0000 Kilo Alma, Vücut yapısının fit bir görünüme sahip olması için kilonun dengede olması gerekir. Aşırı zayıf insanlar kilo alamamaktan yakınmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına sağlıklı beslenme ve spor faaliyetle Kilo Alma, Vücut yapısının fit bir görünüme sahip olması için kilonun dengede olması gerekir. Aşırı zayıf insanlar kilo alamamaktan yakınmaktadır. Bu durumun üstesinden gelebilmek adına sağlıklı beslenme ve spor faaliyetlerine başvuru yapılması fit bir vücut yapısının elde edilmesine yardımcı olur. Her yaştan insanda zayıf bir beden yapısı varlığını sürdürebilir. Bu noktada ergenlik çağı öncesinde kilo alma çabalarına girişilmesi sağlıklı olmayabilir. Bu nedenle blue çağından sonra kilo alımına başvuru yapılması sağlık bakımından önem teşkil eder. Kadınların kilo alımına elverişli olduğunu çoğumuz bilmekteyiz. Erkeklerin de birtakım nedenlerden ötürü kilo alımı kendiliğinden gelişebilir. Fakat bu doğal kilo alımlarının gelişmesinden ziyade bazı insanların vücut yapıları kilo alımına elverişli değildir. Genetik özellik, ameliyatlar, beslenme imkanlarının yetersiz olması ve stres faktörü zayıflamaya kaynaklık ettiğinden kilo alımı yavaşlayabilir. Bu problemin önüne geçebilmek adına kilo alma hususunda birtakım faaliyetlerin yerine getirilmesiyle birlikte dolgun deri yapısına sahip vücut elde edilmesi mümkündür. İdeal kilo beden kitli endeksine göre belirlenir. Söz konusu bu kitle endeksinin hesaplanıp ona göre şişmanlamaya karar verilmesi önemlidir. Öte yandan bilinçsizce kilo alma girişimlerine başlamak yerine doktora başvuru yapıldıktan sonra kilo alma aşamasına geçilmesi sağlık açısından son derece önem taşır.

Spor İle Kilo Alma

Sağlıklı bir şekilde kilo alabilmenin yolu dengeli ve düzenli beslenmek dışında düzenli spor faaliyetlerinin yapılmasından da geçer. Bu hususta pes etmeden azimle egzersizlere devam etmek önemlidir. Fakat spor konusunda aşırı çalışma yapılmaması gerekmektedir. Aksi taktirde kilo almadan ziyade zayıflama meydana gelir. Kilo almaya yönelik spor yapılması beslenme uzmanı ve spor eğitmeni eşliğinde ele alınmalıdır. Zayıf insanların vücutları dirençsiz olduğundan dolayı dengesiz spor yapıldığında kilo alımı gerçekleşmez. Bu konuya ait önemli bir detaydan bahsetmek gerekirse kilo almaya yönelik öncelikli hedef kas yapılması önemlidir. Böylece kemikler kas bağlarına tutunup cilt dokusu yağ oranını yükseltebilir. Spor ile birlikte iştah açılarak yeme isteği uyanacaktır. Böyle bir durumla bölgesel kilo alımı da engellenerek tüm vücut kapsamında kilo alımı sağlanmış olacaktır. Yürüyüş, bisiklet sürmek, plates ve çeşitli egzersiz hareketlerinin iki gün arayla bir saatliğine yapılması kilo almak isteyenlere önerilir.

Beslenme İle Kilo Alma

İnsanın dış görünüşü öz güven hususunda son derece önemlidir. Zayıf vücut yapısına sahip insanlar beslenme uzmanına başvuru yaparak sağlıklı bir şekilde şişman bir hale gelebilir. Bununla birlikte hekimin önerdiği dengeli ve düzenli beslenme tavsiyesinin yanı sıra organik besin maddelerinin tüketilmesi de sağlıklı kilo alma açısından oldukça önemlidir. Vitamin ve mineral değeri yüksek doğal gıdaların düzenli olarak vücuda alınması kilo alımına kaynaklık eder. Sağlıksız beslenme eşliğinde alınan kilolar vücutta şekilsizliğe neden olur. Böyle bir problemin ortaya çıkmaması için tüketilen gıdaların paket ürünü olmamasına dikkat edilmelidir. Öte yandan kahvaltının kesinlikle ihmal edilmemesi gerekir. Ayrıca akşam belirli saatten sonra gıda tüketiminin yapılmaması gerekir. Aksi halde dengesiz kilo alımı gerçekleşir. Bu nedenle üç öğün halinde düzenli beslenip vücudun ihtiyacı olan besin değerlerinin karşılanması kilo alma unsurunun sağlıklı bir şekilde ilerlemesi hususunda önemlidir. Karbonhidrat ağırlıklı beslenme zayıf vücut yapısından kurtulmaya kaynaklık eder. Özellikle makarna, tahıl ürünleri, pirinç ve patates bu noktada ön planda tutulan ürünler içerisinde yer alır. Beslenme esnasında bol su tüketiminin yapılması da cilt dokusunun yenilenmesine yardımcı olarak kilo alımının devamlılığı için fayda sağlar.
]]>
Kilo Alma Egzersizleri https://www.diyetgunu.com/kilo-alma-egzersizleri.html Sat, 03 Mar 2018 12:02:11 +0000 Kilo alma egzersizleri;  genellikle hep kilo verme konusu gözümüze çarpıyor. Ama bir çok zayıf insanın en büyük sorunlarından birisi kilo almamaktır. Kilo alma egzersizleri sayesinde kilo vermek yerine kilo almak için ç Kilo alma egzersizleri;  genellikle hep kilo verme konusu gözümüze çarpıyor. Ama bir çok zayıf insanın en büyük sorunlarından birisi kilo almamaktır. Kilo alma egzersizleri sayesinde kilo vermek yerine kilo almak için çok yararlıdır. Ama kilo alma egzersizlerini uygulayan bir kişi, yemesine içmesine dikkat etmelidir. Çünkü fazla yiyip egzersiz yapayım derken karnının büyümesine sebep olabilir. Bir kişi egzersizler yaparak kilo almak istiyorsa ne kadar zayıf olduğu, hangi yaşta olduğu, uzun boylumu, kısa boylu mu hiçbir önemi yoktur. Önemli bir hususu vurgulamak gerekirse, midesine düşkün olan bir kişi sağlıklı bir şekilde kilo almaz ve kilo alma yerine göbek yapar. Bunu önlemek için dengeli bir gövdeye sahip olmak gerekir. Bunun içinde kilo alma egzersizleri yaparak bunu mümkün hale getirilebilir. Birçok kişiyi ideal kiloya ulaşmak için, birden fazla ilaç kullanılır ve çok yemek yemektedir. Oysa kilo alma egzersizlerini doğru şekilde yaparak kilo almak çok yaygın durumda ve bu nedenlere bağlı olarak da kilo olma gerçekleşir

Kilo alma egzersizleri nelerdir

 • Çömelme egzersizi: Çömelme hareketinde rahatlıkla kilo alınabilir. Bunun için çömelme hareketinin yanında ağırlık kaldırma çalışması da yapılmalıdır. Çömelme egzersizinin yanında ağırlık çalışması yapmanın amacı ise çömelerek kalkındığı zaman kalça, sırt, üst bacak ve karın kasları olan bölgelerde bir uyarı gönderdiği için bunların gelişmesine yardımcı olur. Yani çömelme egzersizin yanında ağırlık ne kadar çok olursa, o kadar iyi kilo alınır. Ağırlık ile kilo alma arasında doğru orantı vardır diyebiliriz.
 • Deadlift: Bu hareketin amacı vücutta bulunun bacakların, kolların, kalçanın, baldır ve omuzların aynı anda çalışmasına yardımcı olmak için yapılan hareket türüdür. Sağlıklı beslenmenin yanında deadlift hareketi doğru uygulandığı zaman kısa bir zamanda istenilen vücut şekline girmem mümkündür. Bu hareketi yaparken sabırlı ve kararlı olmak gerekir. İlk etapta kolay ağırlık çalışmasından başlayarak zora doğru çalışma yapılmalıdır.
 • Bench Press: Bu egzersiz türü temel göğüs egzersizlerden olup, ağırlık çalışmasına önem verenler ve yapmayı planlayacak kişiler için en iyi hareketler arasında yer almaktadır. Vücudun alt bölgesi dışında kalan ve üst bölge için kilo alma sağlayan bir egzersiz türüdür. Bunun için yan ve ön göğüs kasları harekete geçirerek bu bölgelerin gelişmesine ve vücut ağırlığının uygun noktaya gelmesini sağlamaktadır. Bu hareketi yapmak için sehpaya sırt üstü uzanılır. Uygun ağırlık takılmış bar üzerindeki çizgilerle orta parmağa denk gelecek şekilde iyice tutarak kavranır. Bacaklar ise yerde sabit kalmalıdır. 
 • Beslenme: Kilo alma egzersizleri yapmadan önce beslenmenin önemini anlamak lazımdır. Kalorisi yüksek besinlerle kilo alınabilir. Bunun yanında egzersizler yaparak ideal kiloya ulaşılabilir. 

]]>
Sadece Yüzden Nasıl Kilo Alınır https://www.diyetgunu.com/sadece-yuzden-nasil-kilo-alinir.html Sun, 04 Mar 2018 01:57:56 +0000 Sadece Yüzden Nasıl Kilo Alınır, Vücudun hassas cilt dokusuna sahip organlarından olan yüz bölgesinin dolgun görünmesini birçok insan ister. Birtakım nedenlerden ötürü yüz kısmı zayıflayabilir. Hal böyle olunca istenmeyen b Sadece Yüzden Nasıl Kilo Alınır, Vücudun hassas cilt dokusuna sahip organlarından olan yüz bölgesinin dolgun görünmesini birçok insan ister. Birtakım nedenlerden ötürü yüz kısmı zayıflayabilir. Hal böyle olunca istenmeyen bir deri yüzeyi meydana gelir. Böyle bir sorunun ortadan kaldırılması için tıbbi yöntemlerle yapılan botoks gibi işlemler dahilinde silikon maddelerinin yüz kısmına yerleştirilmesi yüzün doğallığını kaybetmesine yol açar. Aynı zamanda ilerleyen dönemlerde yan etki oluşumuna mahal verir. Bunun için yüz bölgesinin sağlıklı bir şekilde kilo almasını sağlamak adına doğal yöntemlere başvuru yapılması önemlidir. Sadece yüzden nasıl kilo alınır denildiğinde öncelikli ele alınması gereken husus dengeli ve sağlıklı beslenmektir. Bununla birlikte yüz kasamında egzersiz hareketlerinin yapılması gerekir. Bu unsurlara dikkat edildiği taktirde dolgun yapılı yanaklara sahip olmak mümkündür.

Beslenme koşullarının doğru bir şekilde sağlanmasıyla birlikte yüz bölgesi şişman bir yapıya dönüşebilir. Fakat bu hususta tüm vücudun kilo almasını engellemek adına spor faaliyetlerinin düzenli olarak yerine getirilmesi önemlidir. Vitamin ve mineral değeri yüksek besin maddelerinin tüketilmesi, vücuda organik yağların alınması, olumsuz hava koşullarından uzak durulması ve yüz kısmındaki deri yüzeyinin sürekli temizlenmesi sadece yüz bölgesinden kilo alımına olanak sağlar. Beslenme konusuna yönelik yemeklerin içerisine zeytinyağı, tereyağı ve fındık yağı ilave edilmesi önem teşkil eder. Diğer yandan günlük olarak belli miktarda kuru yemiş tüketilmesi vücudun ihtiyacı olan kalorinin alınmasına yardımcı olarak yüz bölgesinin kilo almasına etken olur. Ayrıca et tüketimi de dolgun yapılı yüz organının oluşmasına kaynaklık eder.

Egzersiz İle Sadece Yüzden Kilo Alma

Güzel görünümlü bir yüz çehresine sahip olabilmek için beslenme unsurunun yanı sıra bazı egzersizlerin de yapılması gerekir. Söz konusu yüz bölgesinde kan damarlarının işlevini yerine getirebilmesi için mimik hareketleri ile egzersiz yapılması gerekir. Böylece yüz bölümünde damarlardaki kan akışı hız kazanıp kilo alımının önü açılır. Bu hususta her gün 30 saniyeliğine ağızdan hava soluyup nefesin tutulmasıyla birlikte bu zaman zarfı sonrasında yavaş yavaş nefesin bırakılması sadece yüzden egzersiz eşiliğinde kilo alımı için fayda sağlar. Öte yandan yüz bölgesinde cilt bakımının yapılarak hafif parmak masajlarıyla deri yüzeyine işlem yapılması da bu organda kilo alımına kaynaklık eder.
]]>
1 Haftada Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/1-haftada-kilo-alma.html Sun, 04 Mar 2018 20:17:16 +0000 1 Haftada Kilo Alma, Aşırı kilolar çoğu kişi için sinir bozucu bir durum olsa da çoğu kişi de kilo alamamaktan şikayetçidir. Kilolu kişilerin yedikleri her şey kendilerine yarar ve hatta aşırı kilonun ilerleme göstermesi kiş 1 Haftada Kilo Alma, Aşırı kilolar çoğu kişi için sinir bozucu bir durum olsa da çoğu kişi de kilo alamamaktan şikayetçidir. Kilolu kişilerin yedikleri her şey kendilerine yarar ve hatta aşırı kilonun ilerleme göstermesi kişileri obez olmaya kadar sürükler. Fakat bu durum zayıf, kilo alamayan kişilerde böyle değildir. Bu kişiler ne yeseler de kiloları hep aynıdır. Ama belli bir beslenme programı yaparak düzgün şekilde sağlıklı kilo alabilirler. Bu makalemizde 1 haftada kilo alma hususunda sağlıklı beslenme listesi oluşturacağız. Bu sayede istediğiniz kiloya ulaşarak kendinizi iyi hissedeceksiniz.

1 Haftada Kilo Alma İçin 1 Haftalık Yemek Listesi 
 • 1. Gün 
Sabah Kahvaltısı: 1 tane simit, 2 dilim orta yağlı peynir, 1 bardak çay, 6-7 tane zeytin, 2 dilim ekmek.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon tavuk sote, 1 porsiyon pilav, 1 kase yoğurt.
Ara Öğün: 3-4 adet kuru kayısı, 1 bardak meyve suyu.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon et köfte, 1 porsiyon salata, 1 kase çorba.
 • 2. Gün
Sabah Kahvaltısı: 2 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim peynir, 2 dilim ekmek, 1 bardak çay, 4-5 tane zeytin.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon et yemeği, 1 porsiyon bol nar ekşili salata, 1 porsiyon pirinç pilavı, 1 bardak ayran.
Ara Öğün: 1 kase yoğurt.
Akşam yemeği: 1 porsiyon zeytin yağlı salata, 1 porsiyon haşlanmış tavuk, 1 porsiyon bulgur pilavı.
 • 3. Gün
Sabah Kahvaltısı: 1 bardak süt, 5-6 kaşık yulaf ezmesi, 2 adet simit.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon bol tereyağlı Menemen, 1 kase yoğurt, 4 dilim ekmek.
Ara Öğün: 4-5 adet fındık, 1 barsak süt.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon sebze yemeği, 1 tabak yoğurt, 1 kase çorba.
 • 4. Gün
Sabah Kahvaltısı: 3 dilim ekmek, 1 tane domates, 1 tane salatalık söğüş yapılacak, istediğiniz kadar helva, 1 bardak çay.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon etli patlıcan yemeği, 1 tabak salata, 1 kase yoğurt.
Ara Öğün: 1 bardak taze sıkılmış meyve suyu, 2 tane turta.
Akşam Yemeği: 1 kase çorba, 1 tabak salata, 1 tabak bulgur pilavı, yanına salata.
 • 5. Gün
Sabah Kahvaltısı: 2 dilim ekmek, reçel çeşitleri, 2 tane haşlanmış yumurta, 1 bardak çay.
Öğle Yemeği: 2 tane haşlanmış patates, 1 tane haşlanmış yumurta ve marul, maydanoz.
Ara Öğün: 1 kase yoğurt.
Akşam Yemeği:  1 tabak etli patates yemeği, 1 kase yoğurt, 1 tabak pilav.
 • 6. Gün
Sabah Kahvaltısı: 1 bardak süt, 5-6 kaşık yulaf, 2 dilim peynir, 5 dilim domates ve 2 dikim ekmek.
Öğle Yemeği: Kıymalı pide, domates salatası, 1 bardak ayran.
Ara Öğün: 2 adet kek, 1 bardak çay.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon patatesli et haşlama, 1 kase yoğurt.
 • 7. Gün
Sabah Kahvaltısı: 1 bardak meyve suyu, 2 dilim peynir, 2 dikim ekmek, zeytin, domates, salatalık söğüşü.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon kağıt kebabı, 1 porsiyon pilav, 1 kase yoğurt.
Ara Öğün: 2 adet kek, 1 bardak meyve suyu.
Akşam Yemeği: 1 tabak patlıcan oturtma, 1 kase yoğurt, pilav.

Yukarıda hazırladığımız beslenme  listesi düzenli olarak uygulanırsa 1 haftada kilo alma etkili olacaktır. Bu listeye uyarak 1 hafta içerisinde 5 kilo alabilirsiniz. Hazırladığınız yiyeceklerin bol tereyağıyla yapılmasına özen göstermelisiniz. Tereyağı kilo almanızı sağlayacaktır.
]]>
Obezite Hesaplama https://www.diyetgunu.com/obezite-hesaplama.html Mon, 05 Mar 2018 10:02:19 +0000 Obezite hesaplama; Obezite, sağlığı etkileyecek şekilde vücutta aşırı yağa bağlı kilo fazlalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenme; hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Göbek bağı ile anne karnı Obezite hesaplama; Obezite, sağlığı etkileyecek şekilde vücutta aşırı yağa bağlı kilo fazlalığı olarak karşımıza çıkmaktadır. Beslenme; hayatın vazgeçilmez bir parçasıdır. Göbek bağı ile anne karnında başlayıp yaşamın son anına kadar vücudun gereksinimidir. Vücutta organizmaların işlevini yerine getirmesi için bir takım ihtiyaçları vardır. İşte bu ihtiyacı vücut beslenme yolu ile karşılar. Normal bir kilo için yeterli ve dengeli şekilde beslenme yeterli olacaktır. Yani alınan enerji ile harcanan enerji dengeli olmalıdır. Günlük alınan enerji harcanan enerjiden fazla ise harcanmayan enerji vücutta yağ şeklinde birikir. Bu da obeziteye neden olmaktadır. 

Obezite nasıl hesaplanır

Obezite dediğimiz aşırı kiloluk vücutta bazı değerler baz alınarak yapılan hesaplamalardan oluşur. Ve bu hesaplamalara vücut kitle endeksi adı verilmektedir. Vücut ağırlığının boy uzunluğunun karesine bölünmesi ile elde edilir. Sonuçlar;
 • 0-18.4 aralığı Zayıf
 • 18.5-24.9 aralığı Normal
 • 25.0-29.9 aralığı Fazla Kilolu
 • 30.0-34.9 aralığı Şişman 1. Sınıf
 • 35.0-44.9 aralığı Şişman 2. Sınıf
 • 45.0- ve üzeri Aşırı Şişman 3. Sınıf şeklinde değerlendirilmiştir.
Obezite sağlık yönünden ciddi sorunlar doğuracağı için bir doktora başvurmak şarttır. Doktor ve diyetisyen sayesinde bazı yeme alışkanlıklardan vazgeçerek bu durumdan kurtulmak mümkün olabilir. Yani bu işin üstesinden gelebilirsiniz. 
]]>
Evde Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/evde-kilo-alma.html Mon, 05 Mar 2018 19:50:56 +0000 Evde Kilo Alma: Zayıflamak için ne kadar çok talep eden kişi varsa kilo almak içinde gayret gösteren insanlar bulunmaktadır. Hem kilo almak  hem kilo vermenin en önemli koşulu sağlıklı beslenme olmalıdır. Evde k Evde Kilo Alma: Zayıflamak için ne kadar çok talep eden kişi varsa kilo almak içinde gayret gösteren insanlar bulunmaktadır. Hem kilo almak  hem kilo vermenin en önemli koşulu sağlıklı beslenme olmalıdır. Evde kilo alma, kilo verirken yenmesi yasaklanan hazır yiyecekler, gazlı içecekler, tatlılar, hamur işleri, salam ,sosis, kızartma gibi gıdaların tüketimi akla gelmemelidir. Bu tür gıdalar kilo aldırmakla birlikte sağlıksız gıdalardır. Nasıl hızlı kilo vermek vücudumuz için zararlı ise hızlı kilo almakta vücudumuz için zararlıdır. Kilo almanın en önemli yöntemlerinden birisi aldığınız enerjinin harcadığınız enerjiden az olması gerekmektedir. Daha az enerji harcarsanız kilo alırsınız. Evde sağlıklı kilo aldıran besinler tüketerek kilo almalısınız. Besinlerin dışında kilo almak için başka alternatifler aramak sağlığa zarar verir.

Evde Kilo Alma İçin Sağlıklı Yiyecekler

 • Öğün sayılarını artırarak protein içerikli kırmızı et mutlaka tüketilerek kilo almak sağlana bilir.
 • Balık, yumurta, peynir tüketimi yaparak istediğiniz kiloları alabilirsiniz.
 • Eğer sigara içiliyorsa hemen bırakılmalı  çünkü hem sağlığa zararlı ve kalori tüketimini artırır. Arıca alkol, çay ve kahve tüketimine son verilmelidir.
 • Yulaf ezmesi, bulgur, kuru yemiş ve kuru meyveler kilo almanızı kolaylaştıracaktır.
 • Evde kilo almak için tam buğday ekmeği ve zeytin yağı tüketimine önem verilmelidir.
 • Patates, tropikal meyveler, fındık kilo almak için gerekli besinlerdir.
 • Vücudu geliştirme egzersizleri kilo almanın en etkili yöntemlerinden biridir. Vücut geliştirme çalışarak sağlıklı kilo alabilirsiniz.
 • Yeterli miktarda protein, karbon hidrat ve organik yağ depolanması ile kilo ama ve kas yapmanıza yardımcı olur.
 • Kilo almak için egzersiz ve ek besinlerin tüketimi için doktor onayı mutlaka alınmalıdır.
]]>
Obezite https://www.diyetgunu.com/obezite.html Mon, 05 Mar 2018 21:37:39 +0000 Obezite; gelişmekte olan ülkelerde önemli ve ilk sırayı alan sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Canlılarda beslenme anne karnında başlar ve ölünceye kadar sürer. Beslenme canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilm Obezite; gelişmekte olan ülkelerde önemli ve ilk sırayı alan sağlık sorunu olarak karşımıza çıkar. Canlılarda beslenme anne karnında başlar ve ölünceye kadar sürer. Beslenme canlıların yaşamsal faaliyetlerini sürdürebilmesi için yeterli ve gerekli besinleri dengeli bir şekilde vücuduna alması demektir. Hayatın içinde canlılar durumlarına göre farklı miktarlarda enerjiye ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bireylerde gerekli olan bu enerji dengeli biçimde alınmalıdır yani alınan enerji ile harcanan enerji eşit olmalıdır. Şayet alınan enerji miktarı harcanan enerji miktarından fazla ise vücutta yağ birikmesi gerçekleşir bu durumda obezite ortaya çıkar. Günümüzde yaşam koşullarını kolaylaştıran aletler, araçlar ve bir takım makineler hareketsizlik yaratır.
Obezite, vücutta aşırı miktarlarda yağ depolanmasıdır. Obezite daha bebeklik döneminde başladığına göre tedbir çok erken dönemlerde alınmalıdır. Bebeklik döneminde ilk 6 ay sadece anne sütü ile beslenme daha sonraki dönemlerde 2 yaşına kadar anne sütü ile birlikte  ek gıdalara başlanması ileride obezite ve diğer hastalıklardan koruduğu ortaya çıkmıştır.

Obezite testi 2 yöntemle hesaplanabilir. 
 • Vücut kitle indeksi   
 • Bel çevresi ölçülerek 
Vücut kitle indeksine göre yapılan hesaplama

Boy uzunluğunun karesi kiloya bölünerek bulunur. 30 sayısı kriterdir. 
 • sonuç 20-24.9 ise normal
 • sonuç 25-30 ise fazla kilolu
 • sonuç 30 üzerinde ise obez
 • sonuç 40 üzeri ise morbit obez
 • sonuç 50 üzeri ise süper obezite olarak adlandırılır.
Bel çevresine göre yapılan hesaplamada, erkeklerde bel bölgesi 94 cm geçtiği zaman obezite riski başlar. 102 cm geçtiğinde ise yüksek risk oluşmuş demektir. Kadınlarda ise 80 cm aştığı zaman risk artmıştır. 88 cm geçmişse yüksek risk söz konusudur. 

Obezitenin nedenleri;
 • Fazla miktarlarda beslenme
 • Günümüz koşullarında yetersiz aktivite
 • Genetik ve çevresel etmenler
 • Hormonal dengesizlikler nedeniyle
 • Çok sık uygulanan diyet programları
 • Antidepresanlar gibi kullanılan ilaçlar
 • Yapılan doğumlar
Obezitenin vücut da yağ dağılımına göre çeşitleri

Elma tipi obezite; yağ vücutta çoğunlukla bel ve gövde kısmında toplanır. Elma tipi yağlanmaya erkek modeli yağlanmada denir. Diğer yağlanma çeşitlerine nazaran daha tehlikeli yağlanma olarak bilinir. Kalp ve damar hastalıkları başta olmak üzere birçok ciddi hastalıklara da zemin hazırlar. Kişinin yaşam kalitesini bozar ve süresini kısaltır.

Armut tipi obezite; vücutta yağ miktarı kalçalarda ve basenlerde toplanmıştır. Elma tipi yağlanmaya nazaran daha az tehlikelidir.

Obezite hastalığının  başlama zamanına göre çeşitleri

Hipersellüler obezite; çocuklarda çokça görülen tipidir. Çocukların vücudundaki yağ hücrelerinde artış meydana gelerek oluşur.

Hiperplastik obezite; büyüklerde görülen obezite çeşididir. Çocukluk döneminde görülenin tersine yağ hücreleri sayıca değil, hacim olarak büyüyerek oluşur.

Obezitenin ortaya çıkma sebebine göre çeşitleri

Genetik obezite; anne, baba veya aile bireylerinin birinde obezite olması, kişide görülme riskini % 8 oranında artırır.

Basit obezite; genellikle şişmanlığa sebep olan bir nedenin bulunamadığı, beslenme tarzında yapılan yanlışlar sonucunda ortaya çıkan obezitedir. Bu tip obezite de kişiler şekerli gıdaları ve hazır besinleri aşırı tükettikleri görülmüştür.

Sekonder obezite; ender görülen şeklidir. Sekonder obezite adından da anlaşılacağı üzere doğuştan olmayıp, sonradan kullanılan ilaçlar yüzünden, endokrinle ilgili prob]]> Kilo Alma Diyeti Erkek https://www.diyetgunu.com/kilo-alma-diyeti-erkek.html Tue, 06 Mar 2018 05:21:54 +0000 Kilo Alma Diyeti Erkek Kilo almak isteyen erkekler sabah ve öğle yemeği arasında mutlaka sıcak su tüketmeleri gerekir. Ayrıca sıcak suyun içerisine 2 kök zencefil atıp 6 dakika kadar bekletmeleri daha faydalı olacaktır. Zencefilin Kilo Alma Diyeti Erkek Kilo almak isteyen erkekler sabah ve öğle yemeği arasında mutlaka sıcak su tüketmeleri gerekir. Ayrıca sıcak suyun içerisine 2 kök zencefil atıp 6 dakika kadar bekletmeleri daha faydalı olacaktır. Zencefilin içerisindeki ana maddeler kilo almak isteyen erkekler için oldukça faydalıdır. Zencefil kökü olarak kullanın. Çünkü toz halinde bulunan zencefil kök zencefil katar etkisini göstermeyecektir. Uzmanlar kilo almak isteyen erkekler için bir takım önerilerde bulunmuşlardır. Bu önerileri dikkate almak kısa süre içerisinde kilo almaya yardımcı olacaktır.

Kilo Almak İsteyen Erkeklerin Yapması Gerekenler 
 • Gün içinde tüketeceğiniz besinleri özellikle dana koyun balık ve tavuk gibi et türlerini mutlaka bolca kekik Serpin Çünkü kekik iştahın açılmasına yardımcı olur.
 • Öğünlerde tükettiğiniz ekmek mutlaka buğday ekmeği olmalıdır. Diyetlerde kullanılan kepeksiz veya çavdar ekmeğinden uzak durun.
 • Meyve tüketirken özellikle taze meyve olmasına özen gösterin. Bunun için üzüm ve muz ideal bir meyve olacaktır. 
 • Tüketilen meyveleri mutlaka bir kase yoğurt ile beraber tüketin.
 • Her öğle yemeğinden sonra bir adet orta boy haşlanmış patates tüketin. patatesi tüketirken üzerine mutlaka bir çay kaşığı kimyon serpin. Böylelikle daha çabuk kilo almanızı sağlayacaktır.
 • Öğün aralarında mutlaka sivri biber veya dolmalık biber tüketin. Ancak tükettiğiniz biberin acı olmamasına özen gösterin. Tüketilen biber iştahın açılmasını sağlayan çok özel bir sebzedir.
 • Kilo almayı sağlayacak en iyi yöntemlerden biri aç karnına tatlı tüketmektir. Üstelik tatlının üzerine limon sıkmak iştahın açılmasının sağlayacağı gibi kilo almaya da yardımcı olacaktır. Bu nedenle öğünlerden önce limon sıktığınız tatlıyı tüketmeniz oldukça faydalı olacaktır.
 • Her öğün aralarında bir avuç Antep fıstığı tüketin. Antep fıstığı da kilo almaya yardımcı olan çok yağlı bir kuru yemiştir.
 • Her gün mutlaka yarım saat yürüyüş yaptıktan sonra yemek yiyin. Çünkü yürüyüş yapmak da iştahın açılmasını sağlayacaktır.
Kilo Almak İsteyen Erkeklerin Dikkat Etmesi Gerekenler
 • Gün içerisinde turşu acı biber karabiber ve sütten kesinlikle uzak durulması gerekir. 
 • En az iki ay boyunca karnabahar Brüksel lahana nohut ıspanak ve bezelye gibi sebze türlerinden uzak durulması gerekir. 
 • Her türlü kaymak ve yemeklerde katı olan margarin nereden uzak durulması gerekir. 
 • Çay ve kahve türü içeceklerine dikkat edilerek günde 1 fincandan fazlası tüketilmemelidir.
]]>
Yağsız Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/yagsiz-kilo-alma.html Tue, 06 Mar 2018 16:11:20 +0000 Yağsız kilo alma; Kilo almak aslında çokta basite alınacak bir durum değildir. Çünkü kilo almak aslında kilo vermek kadar zor bir durumdur. Bilinçsiz, kulaktan dolma bilgiler ile alınan kiloların sonucu hüsran olmuştur. Obezite Yağsız kilo alma; Kilo almak aslında çokta basite alınacak bir durum değildir. Çünkü kilo almak aslında kilo vermek kadar zor bir durumdur. Bilinçsiz, kulaktan dolma bilgiler ile alınan kiloların sonucu hüsran olmuştur. Obeziteye kadar götüren kilo alma yöntemleri, ya da ilaçları hiçte istemediğimiz bir durumdur. Kötü yemek seçimleri, bol yağlı insan sağlığını olumsuz yönde etkileyecek yiyecekler bizi yağ tulumu yapmaktan başka işe yaramaz. Bizim amacımız burada sizlere yağsız kilo alma yöntemleri ile daha sağlıklı kilo aldırmak.

Yağsız Kilo Alma Yöntemleri;
 • Bir insana günde 4800-1000 kalorilik yiyecekler yeterlidir.
 • Egzersiz yaparak sadece karın bölgesini şişirmeden sağlıklı bir şekilde kilo alınır. 
 • Yağsız kitleler ile ağırlık çalışmaları ile kilo alınır. Rutin olarak günlük ağırlık kaldırmak, spor yapmak iştah açar ve vücutta yağ birikimi olmadan kilo alınır.
 • Sağlıklı diyet ile ek besinler alınarak yeteri miktarda protein, karbonhidrat ve az miktarda yağ ile kilo alınabilir.
 • Kalp rahatsızlıklarını en aza indiren damar tıkanıklığı yapmayan diyet listeleri ile yağsız kilo alınır.
 • Bol sıvı alarak kendi iştah açabiliriz. Az bir şarap sizlere gıda takviyesi olabilir. Ayrıca gün içerisinde de bol bol su tüketmeyi asla ihmal etmeyin. 
 • 3 öğün dışında, öğünler arası da yemek yiyor iseniz bu üç öğünde mutlaka az yemek yiyin. Unutmayalım kilo alayım diye sağlıksız fazla kilo almak bize zarar verir.
 • Çevremizdeki insanlar genelde kek, pasta, tatlı tarzı hamur ürünleri ile kilo almanızı söyler. Ne kadar kulağa mantıklı gelse de bu yöntem yanlıştır. İçinde bulunan şeker vücuda zarar verir. Ayrıca bu bizde sadece yağ yapar. Bizim amacımız yağsız kilo aldırmak.
 • Hormonların çalışıp kilo almayı istiyorsak mutlaka meyve, sebze ve balık eti tüketin. Böylece bol bol protein ve vitamin alarak kilo alabilirsiniz.
Yağsız Kilo Aldıracak Besinler;
 • Yumurta içinde A,D,E bütün vitaminler var. 
 • Tereyağı kilo almaya birebirdir. Yalnız ölçüyü kaçırmadan düzenli bir şekilde sadece sabah kahvaltılarında tüketin.
 • Doğal meyve suları; portakal suyu, nar suyu, havuç suyu, elma suyu her sabah kahvaltı da için. Bol vitamin kaynağı olan bu doğal içecekler yağ yapmadan kilo almaya birebirdir.
 • Kepekli ekmek; her öğünde yemek yerken mutlaka kepek ekmeği tüketin. 
 • Ara öğünlerde besin değeri yüksek olan fıstık ezmesi, çikolata, muz tüketin.
Bu saymış olduğumuz yöntemler ile sağlıklı bir şekilde yağsız kilo alınır. 
]]>
Kinoa Diyeti https://www.diyetgunu.com/kinoa-diyeti.html Wed, 07 Mar 2018 09:47:36 +0000 Kinoa diyeti, ana vatanı Güney Amerika olan kinoa otsu bir bitkidir. Görüntü itibari ile tahıllara benzeyen bu bitki Güney Amerika halkı tarafından yıllarca kullanılmıştır. Besin değerinin yüksek oluşun nedeni ile bir ço Kinoa diyeti, ana vatanı Güney Amerika olan kinoa otsu bir bitkidir. Görüntü itibari ile tahıllara benzeyen bu bitki Güney Amerika halkı tarafından yıllarca kullanılmıştır. Besin değerinin yüksek oluşun nedeni ile bir çok amaca yönelik kullanılmaktadır. Ispanakgiller familyasına ait olan kinoa besleyici bir özelliğe sahiptir. Kinoanın bitkisinin sadece açan çiçeklerinden oluşan tohum yenilmektedir. Buğday ve pirinçten sonra son zamanlarda en çok üretilen bitkiler arasında yerini alan kinoa yetiştirilme sürecinde çok fazla uğraş istemeyen bitkidir. Günümüzde pirinç ve buğdayın küresel ısınmalardan dolayı üretiminin azalması ile kinoa bitkisi üretimine başlanmıştır. Oldukça besleyici bir yapıya sahip olan bu bitkinin küçük bir görünümü bulunmaktadır. İçerisinde bol miktarda protein bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra kinoa bitkisinin içerisinde bol miktarda vitamin, mineral ve lif bulunmaktadır. Ayrıca bu bitkide A vitamini, B vitamini, C vitamini, D vitamini ve K vitaminleri bol miktarda bulunmaktadır. İçerisinde bu kadar zengin olmasına rağmen kolesterol bulunmamaktadır. Kinoa bitkisinin diyet amacı ile kullanılmasında ki nedenlerden biri de içerisinde magnezyum, demir, kalsiyum, fosfor ve çinko bulundurmasıdır. 

Kinoa diyetinin faydaları
 • Kinoa diyeti, vücudun ihtiyaç duyduğu bir çok vitamin ve mineral kinoa bitkisinin içerisinde bulunmaktadır. Bu nedenden dolayı kinoa bitkisi ile yapılan diyetler son derece etkili ve faydalıdır. 
 • Bu bitki ile yapılan diyet kanser türü hastalıkların vücuda etki etmesini engellemektedir. 
 • Bunun yanı sıra kalp ve damar hastalıkları gibi ciddi rahatsızlıkların oluşmasını engeller.
 • Kinoa diyeti ayrıca tansiyon şikayeti olanlar için oldukça faydalıdır. Özellikle yüksek tansiyona karşı etkilidir. 
 • Şeker hastalıklarına karşı iyi gelmektedir. 
 • Bahar aylarında meydana gelen alerjilerin vücuda etki etmesin önlemektedir. 
 • Bebeklerin doğumundan itibaren en az bir yaşına kadar anne sütü emmesi gerekmektedir. Kinoa bitkisinin içerisinde bulunan maddeler anne sütünü arttıran bir özelliğe sahiptir.
 • Ayrıca bu diyetin yaşlanma belirtilerini ortadan kaldırarak yaşlanmayı geciktirdiği de bilinmektedir. Bunun yanı sıra ameliyat sonrasında yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine büyük bir faydası bulunmaktadır. 
 • Kansızlık sorunun olanlar için oldukça faydalıdır. Vücudun üretmesini arttırarak kansızlık sorununu ortadan kaldırmaya yardımcı olur. 
 • Sindirim sisteminde meydana gelebilecek rahatsızlıklar için tüketilmesi gereken yiyecekler arasında bulunan kinoa ishal ve kabızlık gibi sorunların ortadan kalkmasına da fayda sağlamaktadır. 
Kinoa diyeti ile zayıflama
 • Kinoa diyeti ile fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Birçok kişide meydana gelmiş olan fazla kilolar hem yaşam kalitesini düşürmekte hemde hareket kabiliyetini azaltmaktadır. İçerisinde bulunan yüksek miktarda ki protein sayesinde vücuda tokluk hissi veren kinoanın kolesterolü yükseltmediği de bilinmektedir. 
 • Metabolizmayı hızlandırıcı bir yapıya sahip olması nedeni ile zayıflamaya yardımcı olmaktadır. 
 • Bunun yanı sara vücutta meydana gelebilecek ödem gibi rahatsızlıkların önlenmesine fayda sağlar. 
 • Diyet için enerjik bir vücuda sahip olmak gerekmektedir. Kinoanın içerisinde bulunan maddeler spor ile birlikte diyet yapan kişilere bol miktarda enerji vermektedir. Ayrıca diyet yapanların kas ve kemik sağlığını koruduğu da bilinmektedir. 
Kinoa diyeti ile sağlıklı bir vücuda sahip olmak oldukça kolaydır. Kinoa bitkisinin besin değerinin yüksek olması ve içerisinde yağ bulundurmaması kilo alma gibi durumların oluşmasına neden olmaz. Sindirim sisteminde kolay bir şekilde sindirilmesinden dolayı hemen hemen her yaş grubunda ki kişiler tarafından rahat bir şekilde tüketilebilir. Ayrıca diyet yapanlar arasında  vejetaryen olan kişiler var ise protein ihtiyacını en iyi kinoa bitkisinde karşılayabilirler. 
Dukan Diyeti Testi https://www.diyetgunu.com/dukan-diyeti-testi.html Wed, 07 Mar 2018 22:02:04 +0000 Dukan diyeti testi; dukan diyeti fransız asıllı diyetisyen pieer dukan tarafından protein beslenme düzenine sahip olarak oluşturulmuştur. Hemen hemen 40 yıllık bir serüvene sahiptir. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyenler i Dukan diyeti testi; dukan diyeti fransız asıllı diyetisyen pieer dukan tarafından protein beslenme düzenine sahip olarak oluşturulmuştur. Hemen hemen 40 yıllık bir serüvene sahiptir. Hızlı bir şekilde kilo vermeyi hedefleyenler için ideal bir diyettir. Bu diyette protein ağırlıklı beslenip meyveleri, karbonhidratları ve ekmeği hayatınızdan çıkarmanız gerekir. Dukan diyeti 3 ana bölümden oluşmaktadır. Bunlar; atak aşaması, seyir aşaması ve dengeleme aşamasıdır. Ancak bu diyete başlamadan önce atak aşaması için dukan diyeti testi yapmalısınız. Dukan diyeti testi internet ortamında rahatlıkla bulunabilir. Test ingilizce olarak yayınlasa da türkçe çevirisi bulunmaktadır.

Dukan diyeti testi nasıl yapılır

Bu test dört aşamadan oluşmaktadır. Saf protein aşaması olan atak  döneminizin kaç gün olacağını belirler. Bunu boy ve kilo durumunuz ile sosyal aktivitelerinize göre yapar. Ayrıca dukan diyetinin kaç gün yapacağınızı söyler. Dukan diyeti testi diyetinizin olmazsa olmazıdır. İnternetten erişeceğiniz testte önce adınız soyadınız ve kilo boyunuzu girin. Ayrıca cinsiyetinizin doğru olması gerekir. İkinci bölümde ise kilo verme geçmişi ile ilgili bilgiler sorulmaktadır. Bunlar sizin kaç kilo vermek istediğiniz ve kilo değişimleri ile ilgili sorulardır. Daha sonra kemik yapınızla ilgili görsel bir soru bulunmaktadır. En sonunda bir kullanıcı e mail istenmektedir. Sonucunuz buradan bildirim yapılır. Sonuç kısmında ise size ideal kilonuz, kaç kilo vermeniz gerekli, dukan diyetini kaç gün yapmalısınız ve diyetin en önemli kısmı olan atak evresini ne kadar sürede yapmalısınız diye bilgiler gelmektedir. Ayrıca size birde grafik sunulmaktadır. Bu grafikte kilo verdikçe gelişen durumunuzu gösteren bir çizgisel eğri bulunur. Kendinizi buradan takip etme şansı bulabilirsiniz. Bu test ücretsiz olarak yapılır. Ayrıca bu diyetle ilgili bir de kitap bulunmaktadır.

Atak evresi; dukan diyeti testi ile kaç gün yapacağınız belirlenir. Kilonuz önemlidir. Bu evrede saf protein, süt ürünleri ve yulaf kepeği yiyebilirsiniz. 

Seyir evresi; atak evresine artık  sebzelerin girdiği evredir.

Dengeleme evresi; vücudumuz için verilen kiloya alışma dönemidir.
]]> 1 Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir https://www.diyetgunu.com/1-haftada-5-kilo-nasil-verilir.html Thu, 08 Mar 2018 07:55:51 +0000 1 haftada 5 kilo nasıl verilir,  vücut içerisinde gereğinden fazla şekilde yer alan kilo problemin giderilmesi için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Özellikle bölgesel yağlanmalar içerisinde bel, karın, basen, kalça, omuz 1 haftada 5 kilo nasıl verilir,  vücut içerisinde gereğinden fazla şekilde yer alan kilo problemin giderilmesi için bazı uygulamalar bulunmaktadır. Özellikle bölgesel yağlanmalar içerisinde bel, karın, basen, kalça, omuz bölümünde gitgide artan kilonun giderilmesi için kişinin bazı uygulamalar yapması gerekir. Obezite olarak tanımlanan bu hastalığın giderilmesi sürecinde doktora gidilerek gerekli uygulamaların yapılması gerekir. Kilo ile birlikte vücutta bazı hastalıkların tetiklenmesi günlük hayatın olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verir. Kilo sebebiyle kişinin hareket etmesi güçleşir. Kıyafeti almakta zorlanılması ve toplumda bütün gözlerinin üzerindeymiş gibi hissedilmesi kişinin dışarı çıkmasına engel olmaktadır. Bu problemlerden kurtulmak için vereceğimiz diyet uygulamasının yapılması önemlidir. 

1 haftada 5 kilo nasıl verilir yapılması gerekenler

Şok diyet olarak da tanımlanan bu diyetinin uygulanması genellikle bayanlar tarafından uygulanır. Bu diyet programının dikkatli şekilde yapılması kişide bulunan fazla kiloların giderilmesi ile birlikte hem psikolojik açıdan hem de bedensel açıdan rahatlama sağlar. Dengeli ve sağlıklı beslenme içerisinde herkes tarafından kolaylıkla uygulanacak mali açıdan külfeti olamayan diyet programı ile birlikte protein ağırlıklı beslenilmesi ile düşük kalorili  besinlerin tüketilmesi 1 haftada 5 kilonun verilmesinin destekler. Ayrıca yapılacak egzersiz, hareket ve yürüme ile birlikte sağlıklı yaşam sayesinde kişinin hedeflediği ölçüsüne kısa sürede kavuşması desteklenir. Genellikle diyet uygulamasına başlayan kişilerin Pazartesi başlayarak salı veya çarşamba günü diyeti bırakarak günlük tükettiği besinlerin daha üstünde tüketmesi kilo alımına neden olmaktadır. Bu sebepten dolayı sabır ve azim gösterilmesi, bilinçli davranarak kilosunu vereceğine inanması önemlidir. Yapılan diyet uygulaması sayesinde vücutta yüksek oranda bulunan yağların giderilmesi, uygulanan egzersiz sayesinde yağların enerjiye dönüştürerek vücuttan atılması, karbonhidratsız beslenilmesi ile vücutta oluşan kilo alımının durması sağlanır. 

1 haftada 5 kilo nasıl verilir uygulaması

1-2-3. gün

Öncelikle sabah uyandığı zaman yarım limonun suyunu bir bardak sıcak suyun içerisine sıkarak tüketmesi ile güne başlanır. 
 
Kahvaltıda: Orta boy 2 adet haşlanmış patatesin tüketilmesi ile kahvaltı tamamlanır. 
Öğle yemeği: 2 adet haşlanmış patates yanında ise bir kase yağsız yoğurt tüketilmesi ile öğle yemeği gerçekleşir. 
Akşam yemeği: ise 3 adet orta boy haşlanmış patatesin yanında iki bardak tuzsuz ayran tüketilmesi ile ilk üç gün beslenme gerçekleşir. Patatesin haşlanmış olması önemlidir. Bu sebepten dolayı yağda kızartılarak tüketilmemesi gerekir. Ayrıca haşlanmış patatesin üzerine yağ dökülmemesi önemlidir. Sadece kekik, nane, çok az miktarda tuz ile tüketilmesi gerekir.

4. gün
Kahvaltı: Şeker oranı düşük sınırsız meyve tüketilmesi ile kahvaltı gerçekleştirilir. 
Öğle yemeği: 2 adet orta büyüklükte haşlanmış patates ve bir bardak ayran ile öğle yemeği gerçekleştirilir. 
Akşam yemeği: 1 porsiyon mevsim yeşillikleri salatası, yanında 200 gram ızgarada tavuk tüketilmesi ile akşam programı tamamlanır.

5. gün
Kahvaltı: Sınırsız şeker oranı düşük meyve tüketilmesi gerekir.
Öğle yemeği: Sınırsız haşlanmış patates uygulaması ile beslenme gerçekleşir. 
Akşam yemeği: Izgarada pişirilmiş alabalık ve yanında iki adet orta boy haşlanmış patates ile beslenme tamamlanır. 

6. gün
Kahvaltı: Karpuz, elma gibi meyvelerin tüketilmesi gerekir. 
Öğle yemeği: Sınırsız haşlanmış patates tüketilmesi önemlidir. 
Akşam yemeği: Izgarada pişirilmiş et veya tavuk tüketili]]> Obezite Diyeti https://www.diyetgunu.com/obezite-diyeti.html Thu, 08 Mar 2018 15:29:11 +0000 Obezite Diyeti; Obezite çağımız hastalıkların dan biri haline gelmiştir. Obezite hemen hemen her insanda görülebilir bir hal almıştır. Aşırı kilo insanların görüntü itibari ile hiçte sevmedikleri bir durumdur. Bu aş Obezite Diyeti; Obezite çağımız hastalıkların dan biri haline gelmiştir. Obezite hemen hemen her insanda görülebilir bir hal almıştır. Aşırı kilo insanların görüntü itibari ile hiçte sevmedikleri bir durumdur. Bu aşırı kilolardan, obezite denilen hastalıktan kurtulmanın tam zamanı. Her hafta uygulayacağınız 5 günlük  obezite diyeti ile daha fit bir görünüme sahip olabilirsiniz. 

1.Gün

 • Sabah; Beyaz peynir, şekersiz çay, yeşil zeytin, 1 yemek kaşığı bal, domates, nane, dere otu, 2 dilim çavdar ekmeği
 • Ara Öğün; 1 adet portakal ya da mandalina
 • Öğle; 1 Kase mercimek çorbası, zeytinyağlı ıspanak, yoğurt ve ekmek
 • Ara Öğün; Bol yeşillik ile yapılmış salata içerisine ceviz ve lor peyniri ekleyebilirsiniz, 1 dilim ekmek
 • Akşam; Izgarada yapılmış balık, bol salata ve dondurma
 • Gece; Elma veya armut, tarçınlı yeşil çay

2.Gün

 • Sabah; Yağsız peynir, şekersiz çay, 2 dilim ekmekten yapılmış yağsız tost
 • Ara Öğün; Küçük bitter çikolata ve Türk kahvesi
 • Öğle; 1 adet gevrek, domates, yeşil zeytin, peynir
 • Ara Öğün; Yulaf kepeği eklenmiş yoğurt
 • Akşam; Tavuk but, mevsim salata ve az miktarda pirinç pilavı
 • Gece; Elma veya armut, tarçınlı yeşil çay

3.Gün

 • Sabah; Haşlanmış yumurta, siyah zeytin, reçel, domates, yeşillik, şekersiz çay ve ekmek
 • Ara Öğün; 1 fincan sütlü kahve, az miktarda kayısı ve ceviz
 • Öğle; Et veya tavuk dürüm, ayran
 • Ara Öğün; Kivi, ananas veya badem
 • Akşam; Kıymalı karnabahar yemeği, yoğurt ve ekmek
 • Gece; ekşi erik kurusu. Tok tutar ve kalın posası ile zayıflamayı kolaylaştırır.
4.Gün 
 • Sabah; iki dilim kepek ekmeği, kibrit kutusu büyüklüğünde tuzsuz köy peyniri, haşlanmış yumurtanın beyazı, diyet çay, iki dilim salatalık ve reyhan 
 • Ara Öğün; 1 kase taze çilek ya da muz 
 • Öğle; sebze yemeği haşlama (karnıbahar, ıspanak, pırasa, pancar yaprağı). Yanında ızgara balık ya da bir but parçasını geçmeyecek kadar haşlanmış tavuk, içine patates ve havuç konulabilir. Yağsız çoban salata
 • Ara Öğün; kuru kayısı, kivi ya da bir dilim parçası limon 
 • Akşam; haşlanmış brokoli yemeği, salata olarak limonlu roka, marul ve havuç karışımı sirkeli salata, taze yağsız köy yoğurdu, kepekli ekmek 
 • Gece; kivi, erik ya da iki dilim kavun 
5.Gün
 • Sabah; bol tarçınlı kefir, diyet bisküvi, bir dilim peynir, yeşil zeytin 
 • Ara Öğün; zerdeçal çayı, kraker
 • Öğle; diyet ekmek, yoğurtlu ıspanak, mantar çorbası
 • Ara Öğün; leblebi ve üzüm kurusu 
 • Akşam; kereviz, hindistan cevizli kantar otu haşlaması, hazır ton balığı, şehriye çorbası. 
 • Gece; şeftali, yeşil elma 
Obezite ile savaşmak istiyorsanız şunu mutlaka belirtelim, hamur tarzı yiyeceklerden uzak durulmalı. Fast-food kesinlikle bir numaralı düşmanımız olmalıdır. Vücudunu beğenmeyen, sıkıntılı dolu yaşamlar sürenler mutlaka obezite diyetine başvurmalı, aksi takdirde ölümcül felç türü hastalıklara yakalanabilirsiniz. Unutmayalım ki herşey sağlığımız için. 
]]> Hurma Diyeti https://www.diyetgunu.com/hurma-diyeti.html Fri, 09 Mar 2018 05:01:47 +0000 Hurma diyeti, çok eskilerden beri bilinen ve uygulanan bir diyet listesidir. Çoğu kişi tarafından uygulanan ve olumlu sonuç alınan hurma diyetiyle istenmeyen fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Hurma tok tutma özelli Hurma diyeti, çok eskilerden beri bilinen ve uygulanan bir diyet listesidir. Çoğu kişi tarafından uygulanan ve olumlu sonuç alınan hurma diyetiyle istenmeyen fazla kilolardan kurtulmak mümkündür. Hurma tok tutma özelliği olan, besleyici değeri ise yüksek bir besin maddesidir. Açlık hissi yaşamadan kilo vermek isteyenler için hurma diyeti iyi bir alternatiftir. Kur'an-ı Kerim'in birçok ayetinde hurmadan bahsedilmiştir ve rivayetlere göre Peygamber Efendimizin hurma orucu tutmuştur. Hurma cennet meyveleri arasında bahsi geçen bir meyvedir. Dünya çapında yaygın olarak tüketilen bir besin kaynağı olan hurma, Arap Yarımadasında birçok hastalığın tedavisinde alternatif olarak kullanılmaktadır. Besleyici özelliğinin haricinde içerisinde sağlık açısından son derece önemli vitamin ve mineraller bulunmaktadır. A vitamini, B grubu vitaminleri, C vitamini bakımından mükemmel bir kaynaktır. Flor içeriği diş sağlığı açısından faydalıdır. Bağışıklık sistemini kuvvetlendirici etkisi vardır. Vücudu kanser hastalıklarına karşı korumak için hurmadan yararlanılabilir. Vücudu toksinlerden arındırır, kalbe ve hafızaya karşı faydalıdır. Diyabet ve yüksek tansiyon hastaları tarafından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Diyabet hastalarında şeker seviyesini düzenler. Anemi hastalığı ve karaciğer sağlığına karşı iyi geldiği bilinir. Ruh, kemik sağlığı için faydalıdır. Sağlık için bu kadar faydası olan hurma diyeti nasıl yapılır Yazımızın devamında bu sorunun cevabını öğrenebilirsiniz.

Hurma diyeti nasıl yapılır

Hurma diyetinde her öğünde 7 adet hurma tüketilir. Her 7 adet hurmanın yanında bir kase yoğurt tüketilmesi gerekir. Yani günde 21 adet hurma ve 3 kase yoğurt tüketilerek hurma diyetine devam edilir. Hurma ve yoğurdun yanında yeşil çay ya da farklı bitkisel çaylar tüketilebilir. Gün içinde mutlaka 2 litreden az olmamak kaydıyla su tüketilmelidir. Diyet 2 hafta uygulandıktan sonra 15 gün ara verilerek tekrarlanmalıdır. Hurma diyeti sayesinde vücut yapısına bağlı olarak 3-5 kilo arasında kilo vermek mümkün olabilir.

Hurma diyeti örnek menü

1. hafta

 • Kahvaltı: 7 adet hurma, 1 kase yoğurt, 1 fincan bitki çayı
 • Öğle yemeği: 7 adet hurma, 1 dilim ekmek, 1 akse yoğurt, yağ ilavesiz salata, ızgarada pişmiş balık
 • Akşam yemeği: 7 adet hurma, 1 kase yoğurt ve birkaç dal marul yaprağı
 • Ara öğün: 1 tane portakal

2. hafta

 • Kahvaltı: 7 adet hurma, 1 kase yoğurt, 1 fincan bitki çayı
 • Ara öğün: 1 adet elma ya da portakal
 • Öğle yemeği: 7 adet hurma, 1 kase yoğurt, haşlanmış tavukgöğsü, 1 kase sebze çorbası, 1 dilim ekmek
 • Akşam yemeği: 7 adet hurma, 1 kase yoğurt, 3 çorba kaşığı soya, 2 dilim tost ekmeği, 1 tane katı haşlanmış yumurta

]]>
5 Te 5 Diyeti https://www.diyetgunu.com/5-te-5-diyeti.html Fri, 09 Mar 2018 06:20:29 +0000 5 te 5 diyeti, Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite hastalığı hepimiz için tehlike oluşturmaktadır. Çünkü insanlar hem sürekli hazır gıda yani fast food tüketiyorlar hem de bütün günü hareketsiz geçiriyo 5 te 5 diyeti, Günümüzün en büyük sorunlarından biri olan obezite hastalığı hepimiz için tehlike oluşturmaktadır. Çünkü insanlar hem sürekli hazır gıda yani fast food tüketiyorlar hem de bütün günü hareketsiz geçiriyorlar. Bunun sonucunda da sürekli bir kilo alma meydana geliyor. Aslında asıl sorun kilo almak değildir. Çünkü kilo almak çok kolaydır. Asıl sorun aldığımız bu kilolardan nasıl kurtulacağımızdır. Bu kilolardan kurulmak hiç kolay değildir. Çünkü düzenli bir şekilde çalışma gerekir. 

Zayıflamak hiçbir şey yemeden beklemek anlamına gelmez. Aslında zayıflamak yada kilo almamak için hergün düzenli bir şekilde beslenerek her türlü yiyecekten yeterli miktarda yememiz gerekir. Kilo almak büyük küçük fark etmeden hiçbirimizin sevmediği bir olaydır. Bu yüzden de ne zaman kilo aldığımızı hissetsek hemen yemeği azaltır ve çeşitli diyet listeleri ile zayıflamaya çalışırız. Aslında bu diyet listelerini hazırlarken çok dikkatli olmamız gerekir. Hatta uzman bir doktora ihtiyaç duyarız. Çünkü söz konusu olan şey kişinin sağlığıdır. Ve sağlık hiçbir şekilde ihmal edilmeye gelmez. Herhangi bir ihmal başka sonuçlara da yol açabilir. Bu yüzden dikkatli olmakta her zaman fayda vardır.

5 te 5 diyeti de zayıflamak için etkili çözümlere örnektir. Bu diyeti uygularken 5 günlük bir süreç içerisinde uygulamak gerekir. Bu diyetin asıl amacı kişinin kısa bir süre içerisinde sağlıklı bir şekilde zayıflamasını sağlamaktır.

5 te 5 diyeti nasıl yapılır

1.Gün: İlk gün de diğer günler ağır yemekler yememek gerekir. Aksi takdirde zayıflamak zorlaşır. 5 te 5 diyetinin ilk gününde patates yenir. Patates isteğe bağlı olarak haşlanır. Haşlanmış patatesin içine yağ kesinlikle koyulmamalıdır. Çünkü kilo vermek istediğimiz zaman yağdan uzak durmamız gerekir. Ama istediğiniz şekilde baharat koyabilirsiniz. Ve haşlanmış patatesten fazla yememek koşuluyla istediğiniz kadar yiyebilirsiniz.

2.Gün: Diyetin ikinci günü sebze yeme günüdür. İstediğiniz Her türlü sebzeyi haşlayarak veya çiğ bir şekilde yiyebilirsiniz. İsteğinize bağlıdır. Ama kesinlikle bu öğünde de yağ kullanmamanız gerekir. Sebze yeme gününde de istediğiniz kadar sebze tüketebilirsiniz.

3.Gün: Bu gün et yeme günüdür. Etinizi balık, dana, kuzu gibi her türlü eti ızgara ya da kızartma şeklinde istediğiniz gibi tüketmek te serbestsiniz. Ama aynı şekilde yağ kullanmamalısınız. Ama tuz ve diğer çeşitli baharatları kullanabilirsiniz. 

4.Gün: Sondan bir önceki gün olan 4.gün ise meyve günüdür. Bu gün boyunca sürekli meyve yiyebilirsiniz. Ayrıca meyve de istediğiniz çeşidi kendiniz belirlemekte serbestsiniz. 

5.Gün: Diyetin son günü olan 5.gün de yumurta yeme günüdür. Yumurtayı istediğiniz şekilde yiyebilirsiniz. Ama yiyeceğiniz yemeklerde yağ kullanmamanız gerekir. Tuz ve çeşitli baharatları kullanabilirsiniz.
]]>
Obezite Endeksi https://www.diyetgunu.com/obezite-endeksi.html Fri, 09 Mar 2018 07:18:31 +0000 Obezite endeksi; obezite vücudun olması gereken ağırlığının dışına çıkmasıdır. Bir başka değiş ile vücudunuzun yağ oranın olması gerekenden fazla olmasıdır. Ne kadar çok yağ oranınız artarsa sağlığınızda o dere Obezite endeksi; obezite vücudun olması gereken ağırlığının dışına çıkmasıdır. Bir başka değiş ile vücudunuzun yağ oranın olması gerekenden fazla olmasıdır. Ne kadar çok yağ oranınız artarsa sağlığınızda o derecede etkilenir. Çünkü yağlar deri altında biriktiği kadar iç organlarında da birikmektedir. Bu biriken yağlar iç organlarımızın çalışmasını da etkilemektedir. Obezite oluşumu ise kişinin alması gereken enerjiden çok fazla almasıyla gerçekleşir. günümüzde obezite hastalık olarak görülmektedir. çünkü sosyal yaşamı etkileyen bir durumdur. Ayrıca obezitenin yanında birçok hastalık eşlik edebilir. Vücutta erkeklerde %18 kadınlarda %20 oranında yağ bulunması gerekmektedir. Obezite ülkemizdede oldukça sık görülmektedir. Kadınlarda obezite görülme sıklığı daha fazladır. Obezitenin en önemli nedeni yanlış beslenme ve sedanter bir yaşam biçimidir. Obeziteye neden olarak; yaş ,cinsiyet, metabolizma hastalıkları, kullanılan ilaçlar,doğum ve sigara-alkol kullanımı gibi etmenleri gösterebiliriz. Obezite endeksi de sizin şişmanlık derecenizi gösteren hesaplama türüdür. Obezite endeksi vücut kitle indeksi hesaplaması ile ortaya çıkar. Vücut kitle indeksiniz boy ve kilo değişkenlerine göre faklılık gösterir. Boyunuz sabit kalacağından kilonuzun yüksek olması vücut kitle endeksiniz artmaktadır. Ayrıca bu obezite endeksi değerinizi de etkilemektedir. 

Obezite endeksini etkileyen etmenler şunlardır;
 • Boy
 • Kilo
 • Boy ve kilo oranı
 • Bel çevresi
 • Vücut yağ dokusu
 • Metabolizma hızı
Obezite endeksi hesaplaması; 

Obezite endeksi daha önce dediğimiz gibi boy kilo oranına bağlıdır. Önce tartılın ve boyunuzu ölçün. Boyunuzun karesini hesaplayın. Sonra kilonuzu boyunuzun karesine bölün. Çıkan değer BMI yani vücut kitle endeksinizi gösterir. Bu değer %24,9 ve altı bir değer çıkmaktadır. Obezite endeksi de bu değere bakılarak belirlenir. BMI %30'un üstünde ise obezite, %40'ın üstünde morbid obez ve %50'nin üstünde ise süper obezite olarak çıkar. Obezite endeksiniz yüksek çıkması tehlikeli bir durum olduğunun göstergesidir. Obezite tedavi gereken bir durumdur. Evde kendi kendinize deneyeceğiniz yöntemler metabolizmanızı gereksiz yorabilir. Bu yüzden bir uzmandan yardım almalısınız.
]]>
Diyet Spor https://www.diyetgunu.com/diyet-spor.html Sat, 10 Mar 2018 02:41:53 +0000 Diyet Spor: konusunda en iyi sonucu almak için hem diyet ve hem de egzersiz faaliyetlerinin birlikte yürütülmesi gerektiği unutulmalıdır. Herkesin spor faaliyetleri ne olursa olsun, dengeli bir diyet yemeğini amaçlaması gerekme Diyet Spor: konusunda en iyi sonucu almak için hem diyet ve hem de egzersiz faaliyetlerinin birlikte yürütülmesi gerektiği unutulmalıdır. Herkesin spor faaliyetleri ne olursa olsun, dengeli bir diyet yemeğini amaçlaması gerekmektedir, bu aynı zamanda ihtiyaç duyulan tüm besin maddelerinin de vücuda alınmasını sağlayacaktır. Vücuttan çıkan performans, içine koyduğunuz yakıttan direk etkilenir diyebiliriz. Spor performansı doğrudan yediğimiz gıdalardan etkilenmektedir. Vücudumuz gıdayı enerjiye dönüştürür ve bir sporcu için gücü ve hızı artıracak kas oluşturmak için uygun beslenme gerektirir. 

Diyet Spor Konusunda dikkat Edilmesi Gerekenler;
 • Karbonhidratlar: yeteri kadar karbonhidrat tüketmek spor performansını da doğrudan etkileyecektir. Yapılan araştırmalara göre, sporcular vücutta depolanan karbonhidrat miktarından çoğunluklu olarak faya sağladığını ortaya koymaktadır. Karbonhidratlar enerji ihtiyacının %40-50 sini karşılamaktadırlar.
 • Protein: Protein alımının spor performansı üzerinde doğrudan bir etkisi yoktur ancak zamanla kas geliştirme, hız ve mukavemet artırma yeteneklerine etkisi olmaktadır. Spor faaliyetlerinden hemen sonrasında da protein alınması, vücuttaki kasların onarımı ve gelişimine olumlu etki edecektir. Örneğin normal bir atlet için protein alımı vücut yağ kütlesi kilogramı başına 1,5 ila 2,5 gram arasında olduğu bilinmektedir.
 • Yağlar: Aşırı yağ tüketiminin spor performansı üzerinde olumsuz bir etkisi söz konusudur. Baz önemli yağ asitleri genel sağlık için önemli olmasına rağmen yağın sindirimi uzun sürer ve spor faaliyetleri sırasında performans düşüklüğüne neden olabilmektedir. Enerji seviyesini en üst düzeye çıkarmak ve spor faaliyetlerinde yüksek performans için yağ oranı düşük bir diyet programı uygulamak yerinde olacaktır.
 • Hidrasyon: Vücuttaki suyun spor performansı için önemi büyüktür. Her gün en az 8 ila 10 bardak su içilmesi gerekmektedir. Spor faaliyetleri öncesinde ve sonrasında su tüketilmesi gerekmektedir. Vücutta su seviyesinin normal olması, spor faaliyetleri sırasında yorulmayı geciktirecek ve fiziksel performansı en üst düzeye çıkaracaktır.
Diyet spor konusunda, her iki faaliyetin birbir ile yakın iletişimde olduğunu ve uygun bir diyet ve spor programının sağlıklı yaşamı oldukça olumlu yönde etkileyeceği unutulmamalıdır. Spor yaparken sağlıklı ve dengeli bir diyet programının da uygulandığından emin olunması gerekmektedir. Spor beslenmesinde uzman bir hekime ve diyetisyene başvurulması da tavsiye edilmektedir. 
]]> Diyet Makarna https://www.diyetgunu.com/diyet-makarna.html Sat, 10 Mar 2018 16:40:40 +0000 Diyet Makarna, Pek çok kişinin severek tükettiği makarna doğru besinlerle tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Bir çok diyetisyen tarafından içerdiği yüksek karbonhidrat nedeniyle diyet listesinden kovulan makarna as Diyet Makarna, Pek çok kişinin severek tükettiği makarna doğru besinlerle tüketildiğinde kilo vermenize yardımcı olur. Bir çok diyetisyen tarafından içerdiği yüksek karbonhidrat nedeniyle diyet listesinden kovulan makarna aslında doğru bir sunumla hem sağlıklı hem de besleyici bir seçenek haline geliyor. Yani hem makarnadan vazgeçemeyen hem de kilo vermek isteyenler için diyet makarna oldukça güzel bir alternatif. Sağlıklı olan diyet makarna aynı zamanda Akdeniz mutfağının da ayrılmaz bir parçası.  Doyurucu bir öğün olarak değerlendirebileceğiniz diyet makarnanın hazırlanması da oldukça basit ve düşük maliyetli. Diyet makarna hem lezzetten hem de diyetten ödün vermeyenlerin baş tacı bir ara öğün.

Yanız makarnanın porsiyonuna dikkat etmezseniz diyet makarna da masum olmaktan çıkabilir. Yani diyet makarna yemek yediğiniz saate göre kullandığınız sosun miktarına göre, yanında tükettiğiniz besinlere göre ve kullandığınız porsiyon miktarına göre diyet olmaktan çıkabilir dikkat! Porsiyonu 1 su bardağını tamamı ya da yarısı şeklinde ayarlayabilirsiniz. Yine yanında tükettiğiniz asla ekmek olmamalı 1 kase yoğurt ve ya bol renkli salata tercihiniz olmalıdır. Diyet listenizde diyet makarnayı haftada 2 kere hiç düşünmeden ekleyebilirsiniz. Öğlen aralarında tercih etmeniz daha doğru olur hem size enerji verecektir. 

Diyet Makarna İçin Kullanılan Malzemeler: 
 • 1 paket % 100 tahıllı kepekli makarna ( Ayrıca dikkat etemniz gereken makarna seçimi yaparken üzerinde %100 tam tahıl buğday ve ya % 100 tam tahıl yazılarının olması.)
 • Bir kaç kaşık saf zeytinyağı
 • 2 adet  biber (1 adet kırmızı, 1 adet yeşil)
 • 1 adet orta boy kabak
 • 1 adet orta boy havuç
 • 2 ya da 3 diş sarımsak
 • 1 avuç kadar taze nane
 • 1 avuç kadar maydonoz
Diyet Makarna Hazırlanışı;

Diyet makarnamızı hazırlarken diğer makarnalar gibi başta 1 tencere suyumuzu kaynatıyoruz. Kaynayan su üzerine kepekli makarnamızı atıyoruz ve pişmeye bırakıyoruz. Yalnız bu aşamada suya ne tuz ne de yağ eklemiyoruz. Makarnamız pişerken başka bir tencerede bir kaç kaşık saf zeytinyağının içine ince ince kıyılmış sarımsakları atıp bir kaç dakika karıştırdıktan sonra sebzeleri de atıp pişmeye bırakıyoruz. Bu arada pişen makarnamızı süzüyoruz. Sebzeler kendi suyunu çekip hazır olduğu zaman makarnayla birlikte sevdiğiniz baharatlarla karıştırıp üzerine nane ve maydanoz serpiştirebilirsiniz. Hatta isterseniz üzerine az kalorili peynirlerden kullanabilirsiniz. Ve ya bir kaç adet ceviz mükemmel bir sunum olacaktır. Diyet makarna servise hazır, 

Afiyet olsun.
]]>
Kilo Almanın Yolları https://www.diyetgunu.com/kilo-almanin-yollari.html Sat, 10 Mar 2018 23:43:01 +0000 Kilo almanın yolları, aslında günümüzde birçok kişinin araştırdığı bir durumdur. Çünkü bazı insanlar için kilo vermek gibi almakta bir hayli zordur. Bazı insanlarda sağlıklı beslenmeye rağmen net olarak ciddi bir kilo ar Kilo almanın yolları, aslında günümüzde birçok kişinin araştırdığı bir durumdur. Çünkü bazı insanlar için kilo vermek gibi almakta bir hayli zordur. Bazı insanlarda sağlıklı beslenmeye rağmen net olarak ciddi bir kilo artışı görülememektedir. Biraz daha kilo alarak istenilen estetik görüntüye ulaşmak bazı insanlar için çok zor olabilmektedir. Bu gibi durumlarda bazı işlemlerin yapılması ve bazı durumlara dikkat edilmesi durumunda daha hızlı bir şekilde kilo artışı sağlanabilmektedir. Genel olarak bir kişinin bulunduğu kilonun üzerine çıkabilmesi için gün içerisinde yakmış olduğu kaloriden çok daha fazla kalori alması gerekmektedir. Bunun için tabi ki en önemli durum beslenmedir. Beslenmenin düzenli ve sağlıklı olması durumunda kilo alma kişi için çok daha kolay olacaktır. Harcanandan daha az ve aynı kalori alınması durumunda kilo almak zorlaşacak ve hatta mümkün olmayacaktır. Bu nedenle kilo almak isteyen kişilerin en çok dikkat etmesi gereken şey kalori hesabıdır. Kalori hesabı ile daha hızlı bir şekilde kilo alınabilir. Bununla birlikte diğer kilo almanın yolları ile hızlı kilo alma sağlanabilir. Hemen hemen herkeste günlük beslenme alışkanlığının değiştirilmesi ve günde 1000 kalori kazanç sağlanması durumunda haftada 1 kilo almak mümkün olur. Yani her 7000 kalori 1 kilo olarak karşınıza çıkacaktır. 

Hızlı kilo almanın yolları;
 • Hızlı kilo almanın yolları arasında kahvaltı gelmektedir. Kahvaltı için mutlaka uyandıktan sonra ilk bir saat içerisinde kahvaltı bulunmaktadır. Uyandıktan bir saat içerisinde sıkı bir şekilde kahvaltı, uyku sonrası dinlenmiş bir vücut için kesinlikle gerekmektedir. Kalorisi sıkı bir kahvaltı vücudunuza mutlaka olumlu bir şekilde kilo olarak yansır. Ancak bu durumda yine önemli olan vücuda bol bol kalori sağlamaktır. 
 • İştahın olmaması durumunda yapılması gereken iştah açıcı yöntemler ile normalden daha fazla besin tüketilebilmektedir. Bunun için özellikle uyandıktan sonra iştahı olmayan insanlar küçük bir yürüyüş yaparak iştahının açılmasını sağlayabilmektedir. Bunun için yürüyüş hem spor olacak hem de iştahın açılmasını sağlayarak daha fazla besin tüketilmesini sağlayacaktır. Bu durumu alışkanlık haline getirerek bol bol iştah açabilirsiniz.
 • Tüketilen yiyeceklerde kalorisi yüksek olan besinler tüketilmelidir. Örnek verecek olursa 100 gram kadar ıspanak 25 kalori iken 100 gram pirinç 380 kaloridir. Bu nedenle kalori değerlerine çok dikkat edilerek günün normal zamanlarında da daha çok beslenme için bu şekilde gıdalar tüketilmelidir. Özellikle abur cubur gıdaları ile karnınızı doyurmak yerine daha sağlıklı besinle tüketmeniz hızlı kilo almanın yolları arasında önemli yer tutmaktadır. 
 • Yağ, insan hayatında çok önemli bir yer tutmaktadır. Öyle ki daha çok kaju yağı, zeytin yağı, fıstık yağları gibi besinler hızlı bir şekilde kilo almanızı sağlayabilir. Kalitesiz yağların tüketilmesi durumunda bu yağlar vücutta çok depolanmayacağı için kilo alma da zorlaşacaktır. 
 • Hızlı kilo almanın yollarından biride vücuda bol bol protein almaktır. Yüksek miktarda alınan protein vücutta çok hızlı bir şekilde depolanacaktır. Vücuda alınan proteinin sağlıklı bir kilo artışına dönüşebilmesi için egzersiz şarttır. Aksi durumda bu proteinler kaslara etki etmeden daha olumsuz bir şekilde kiloya dönüşecektir. Bunun için bol bol et, peynir, yumurta ve balık ürünlerinin tüketimi arttırılabilir. 
 • Su yerine, daha çok kalorisi yüksek ve kaliteli meyve sularını tercih etmek biraz daha hızlı kilo artışını sağlayacaktır. Bu nedenle bol bol kaliteli meyve suları tercih edilmelidir. 
]]>
Günde 1 Kilo Verdiren Diyet https://www.diyetgunu.com/gunde-1-kilo-verdiren-diyet.html Sun, 11 Mar 2018 01:29:03 +0000 Günde 1 kilo verdiren diyet, Hayatımızın belli dönemlerinde aldığımız fala kilolar bizi olumsuz etkiler. Öz güvenimizi kırar asosyalleşmemize sebep olur. Özellikle yaz ayları gelince ya da bir düğün dernek merasim yaklaşıyo Günde 1 kilo verdiren diyet, Hayatımızın belli dönemlerinde aldığımız fala kilolar bizi olumsuz etkiler. Öz güvenimizi kırar asosyalleşmemize sebep olur. Özellikle yaz ayları gelince ya da bir düğün dernek merasim yaklaşıyorsa kalça göbek eritmek, yeni aldığımız bir pantolona girmek gibi dertleri olan bayanlar hızlıca kilo vermenin yollarını arar. Günde 1 kilo verdiren diyet doktor kontrolünde iyi bir alternatif olabilir.

Hızlı kilo vermek için kullanılan bu diyeti 1 haftadan uzun devam ettirmemelisiniz ya da doktorunuza danışmalısınız. Günde 1 kilo vermek cidden hızlı ve şok bir diyettir. Herkesin sağlığı buna el vermeyebilir. 

Başarılı bir diyetin içerisinde mutlaka egzersiz vardır. Spor diyetin tamamlayıcısıdır diyebiliriz. Yalnız bu diyet hızlı bir şekilde kilo vermenize sebep olduğu için ağır sporlar önerilmez. Bu diyet süreci içerisinde pilates, yüzme, yarım saat ya da 1 saat yürüyüşler gibi hafif sporlar yaparak bu diyeti destekleyebilir ve hızlıca kilo verebilirsiniz. Yine su içmek çok önemlidir günde 2-2,5 litre su içmek kilo vermenize yardımcıdır.

Günde 1 kilo verdiren diyet için örnek menüler

İlk örnek menü 

Sabah: Uyanır uyanmaz kahvaltı öncesi 2 bardak su tüketiyoruz. Ve bu süreçten başlayarak 12 saat boyunca her saat başı 1 bardak su içiyoruz. Kahvaltıya gelince 1 kase yağsız yoğurt yiyoruz. Yoğurt yedikten yaklaşık yarım saat sonra 1 bardak kahve ve ya çay tüketebiliriz.  Saat 10-11 arası 1 adet yeşil elma yiyoruz ve sabah faslını tamamlamış oluyoruz.

Öğlen: Bir kase yoğurt yanında 1 kase kiraz tüketiyoruz. Yine yaklaşık yarım saat sonra rezene çayı ya da kuşburnu çayı tüketebiliriz. Saat 4 civarı orta boy bir greyfurt tüketiyoruz.

Akşam: Aynı şekilde kase yoğurt yanında 1 kase kiraz tüketiyoruz. Yine yaklaşık yarım saat sonra rezene çayı ya da kuşburnu çayı tüketebiliriz. Ancak akşamları normal tempoda 1 saat yürüyüş yaparak bu diyeti sağlamlaştıralım.

İkinci örnek menü

Sabah: Bir kase içerisine 1 bardak süt, 3 yemek kaşığı müsli (lifli gıdaları tercih edin yulaf olabilir), küçük bir muz, bir kaç badem ve 2 adet ceviz koyun karıştırıp yiyerek öğününüzü tamamlayın.

Öğlen: 1 kase çorba tercih edebilirsiniz. Yanında 1 kase yoğurt ve bol yeşillikli salata diyet listenize eşlik edecektir. Küçük bir porsiyon meyve 1 saat aradan sonra tüketebilirsiniz.

Akşam: Yine öğlen olduğu gibi bir kase yoğurt, bir kase çorba ve bol yeşillikli salata kafi gelecektir.
]]>
Kilo Alma Yöntemleri https://www.diyetgunu.com/kilo-alma-yontemleri.html Mon, 12 Mar 2018 00:22:14 +0000 Kilo Alma Yöntemleri konusunda söylenebilecek çok söz var ama burada uzman önerilerini vereceğiz. Herşeyden önce doğru bilgilenmek çok önemlidir. Yapılı kişilere göre zayıf görünmek önemli psikolojik sorunlara neden olabilir Kilo Alma Yöntemleri konusunda söylenebilecek çok söz var ama burada uzman önerilerini vereceğiz. Herşeyden önce doğru bilgilenmek çok önemlidir. Yapılı kişilere göre zayıf görünmek önemli psikolojik sorunlara neden olabilir. Kilo alamayan kişilere hamur işi yiyecekler ve tatlıları çok yersen kilo yapar türünden sözleri duymuşsunuzdur. Uzmanlara göre bu sözlerin yanlış olduğunu belirtmek gerek. Çünkü bu tür bir beslenme öneri zayıf kişilerin daha zayıflamalarına ve kilolu kişilerinde daha fazla kilo almalarına yol açan etkenler bulunmaktadır.

Kilo almak isteyenler için diyetisyen önerileri

 • İlk olarak kişi neden zayıf kaldığını belirleyebilmek için bazı tahliller yaptırmalıdır. Yapılacak tahlillerin sonucuna göre hareket edilmelidir. Mesela yapılan tetkikler sonucunda kişinin tiroidinin fazla çalışması, vitamin eksikliği olması ya da şekerinin olması zayıflık nedeni olarak öne çıkabilir
 • Beslenme günlüğü tutun. Yaptığınız listeye göre beslenme uzmanı hangi besinleri gereğinden fazla, hangi besinleri de gereğinden az tükettiğinizi kolayca belirleyecektir
 • Kilo alabilmek için tamamen makarna, pilav ya da kızartma türü besinler tüketmeye yönelmeyin. Çünkü sağlıklı beslenmediğiniz zaman başka sağlık sorunları oluşabilir
 • Gündelik olarak alınması mutlaka gerekli kalori miktarına 500 kcal eklenmesi yeterlidir. Bu kalori fazlası kilo almanızı sağlamaya yeterlidir
 • Kilo alma yöntemleri verilirken ilk olarak öerilenlerden biri gün içindeki yemek öğün sayınızı arttırma önerisidir. En az günde 6 öğün yemek yiyin. Muhtemel olarak mideniz küçük hacimli olacağından çabuk doyacaksınız
 • Kalori olarak yüksek değerlere sahip ve hacim olarak da küçük hacimli yiyecekler tüketin. Böylece hem uzun süre tok kalmaz hem de çok kalori alırsınız. Örneğin 1 avuç kuruyemiş yaklaşık 300 kaloridir
 • Dengeli beslenmek önemlidir. Günlük öğünlerde mutlaka yoğurt, meyve, sebze ve protein tüketin. Sadece protein yada sadece karbonhidrat almak vücudunuza zarar verir
 • Sabahlları mutlaka erken uyanmaya ve iyi bir kahvaltı yapmaya özen gösterin. Kahvaltınızda çay içek yerine süt ya da meyve suyu içmeyi tercih edin
 • Öğünlerin arasınnda en az 2 saat olsun ve yemeklerde sindirim sisteminizi uzun süre meşgul edecek tarzda ağır yemeklerden kaçının
 • Kilo alma yöntemleri içinde öğle yemekleri çok önemlidir. Bu öğünlerde besleyici ve güçlendirici yemekleri tercih edin. Ekmek, pilav, makarna ve tatlı yemekten kaçının
 • Akşamdan önce güneş batmadan kahvaltılıklarla ya da yemekle bir ara öğün beslenin
 • Akşam yatmadan gündüz yediğiniz besinlerin sindirilebilmesi ve vücudun yapılanması için hafif egzersiz yapmanız önerilir
 • Gündüzleri düzenli spor yapmaya bakın çünkü bu sayede hem daha çabuk acıkacak hem de vücudunuzda bölgesel yağlanmayı önlemiş olacaksınız
 • İştahınızı açacak olan vitaminler, kalori verecek olan ilaçları ve protein tozlarını bir uzman hekime danışmadan kesin olarak almayın. Çünkü bu tür ilaç takviyelerinin bilinçsiz olarak kullanılması karaciğer ya da böbreklerinizde ciddi hasarlara yol açabilir
 • Tatlı yeme isteğinizde azalma olması ve öğün aralarında acıkmayıp kendinizi daha enerjik hissediyorsanız kilo alma yöntemleri işe yaramış demektir.
]]>
Yiyerek Kilo Vermek https://www.diyetgunu.com/yiyerek-kilo-vermek.html Mon, 12 Mar 2018 00:35:47 +0000 Yiyerek kilo verme; Herkesin çevresinde gece gündüz yemek tüketip kilo almayan birileri vardır. Ben su içsem bana yarıyor bu kadar yemek tüketipte nasıl kilo almıyor diye düşünürüz ama bilmeliyiz ki her insanın kas Yiyerek kilo verme; Herkesin çevresinde gece gündüz yemek tüketip kilo almayan birileri vardır. Ben su içsem bana yarıyor bu kadar yemek tüketipte nasıl kilo almıyor diye düşünürüz ama bilmeliyiz ki her insanın kas yapısı aynı değildir ve bu yüzden yediklerini çok çabuk yakabiliyorlar. Eğer doğru beslenme şeklini bilmiyor ve metabolizmamız yavaş çalışıyorsa kilo almaktan kaçışınız olmayabilir. Öncelikle zihnimizden yemek yersem kilo alırım fikrini atmalı ne yersem kilo veririm fikriyle beynimize komut vermeliyiz. Eğer güven problemimizi çözdüysek listemize göz atabiliriz.

Yiyerek kilo vermenin diyet listesi;

1.Gün

 • Sabah; Beyaz peynir, şekersiz çay, yeşil zeytin, 1 yemek kaşığı bal, domates, nane, dere otu, 2 dilim çavdar ekmeği
 • Ara Öğün; 1 portakal
 • Öğle; 1 Kase mercimek çorbası, zeytinyağlı ıspanak, yoğurt ve ekmek
 • Ara Öğün; Bol yeşillikten yapılmış salata içerisine ceviz ve lor peyniri ekleyebilirsiniz, 1 dilim ekmek
 • Akşam; Izgarada yapılmış balık, bol salata ve dondurma
 • Gece; Elma veya armut, tarçınlı yeşil çay

2.Gün

 • Sabah; Yağsız peynir, şekersiz çay, 2 dilim ekmekten yapılmış yağsız tost
 • Ara Öğün; Küçük bitter çikolata ve Türk kahvesi
 • Öğle; 1 adet gevrek, domates, yeşil zeytin, peynir
 • Ara Öğün; Yulaf kepeği eklenmiş yoğurt
 • Akşam; Tavuk but, mevsim salata ve az miktarda pirinç pilavı
 • Gece; Elma veya armut, tarçınlı yeşil çay

3.Gün

 • Sabah; Haşlanmış yumurta, siyah zeytin, reçel, domates, yeşillik, şekersiz çay ve ekmek
 • Ara Öğün; 1 fincan sütlü kahve, az miktarda kayısı ve ceviz
 • Öğle; Et veya tavuk dürüm, ayran
 • Ara Öğün; Kivi, ananas veya badem
 • Akşam; Kıymalı karnabahar yemeği, yoğurt ve ekmek
 • Gece; Muz, tarçınlı yeşil çay ve tuzsuz kabak çekirdeği

4.Gün

 • Sabah; Yağsız peynir, 1 kaşık bal, domates, bol yeşillik, şekersiz çay ve 1 dilim ekmek
 • Ara Öğün; Ananas ve 7 adet badem
 • Öğle; Zeytinyağlı kereviz, yarım tabak makarna
 • Ara Öğün; Yoğurt ve yulaf kepeği
 • Akşam; Çorba, ızgara köfte, salata ve 1 dilim ekmek
 • Gece; Elma ve tarçınlı yeşil çay

5.Gün

 • Sabah; Şekersiz çay, omlet ve ekmek
 • Ara Öğün; Türk kahvesi, kuru incir, ceviz
 • Öğle; Peynirli tost, ayran
 • Ara Öğün; Elma, armut ve çilek
 • Akşam; Mercimek yemeği, tahıl ekmeği, 2-3 dilim pancar
 • Gece; Pudra şekerine bulanmış çilek
]]>
Erkek Kilo Verme https://www.diyetgunu.com/erkek-kilo-verme.html Mon, 12 Mar 2018 23:44:58 +0000 Erkek Kilo Verme; Kilo sorunu sadece kadınlarda varmış gibi görünür ama aslında erkeklerde de kilo verme problemi çok görülmektedir. Ama erkekler kadınlara göre kilo verme konusunda biraz daha şanslılar. Erkekler kad Erkek Kilo Verme; Kilo sorunu sadece kadınlarda varmış gibi görünür ama aslında erkeklerde de kilo verme problemi çok görülmektedir. Ama erkekler kadınlara göre kilo verme konusunda biraz daha şanslılar. Erkekler kadınlardan daha fazla yemek tüketirler fakat erkeklerin kadınlara göre metabolizması daha hızlı çalışmaktadır. Geniş vücuda sahip olmaları ve kas oranlarının yüksek olması da erkekleri kadınlar karşısında daha şanslı kılabiliyor. Tabi bunlar erkeklerin kilo problemi ve sağlıksız beslenme koşullarının olmadığı anlamına gelmez. Erkeklerin de kilo verme aşamasında dikkat etmesi gereken hususlar vardır.

Kilo Vermek İsteyen Erkeklere Öneriler;

 • Eğer sağlık problemleri varsa (kolesterol gibi) haftada en fazla iki kere kırmızı et tüketilmeli, yine haftada iki kere yağlarından ayrılmış tavuk ve hindi eti tüketilebilir.
 • Yağ alımını azaltmak veya almamak için yarım yağlı  süt ve süt ürünleri tüketilebilir.
 • Her hangi bir öğünde sebze tüketilmeli ayrıca ızgara haşlanmış ve zeytinyağlı olabilir yanında da bol miktarda salata
 • Gün içerisinde meyve tabakları hazırlanarak tüketilebilir.
 • Kalp sağlığını koruyan yağlı tohumlar gün içerisinde fındık ceviz ve badem tüketimi yapılabilir.
 • Her diyette olduğu gibi 35-40 dakika spor yapılmalı
 • Şekerli, yağlı ve nişastalı gıdaları tüketmekten sakınmalı bunlar yerine lif oranı yüksek meyveler tüketmeli.
 • Proteinli besin maddeleri tüketilirse metabolizmayı hızlandırır ve erkeklerde kas yapısını güçlendirmeye destek olur.
 • Varsa uyku problemini çözmeli 6 ve 8 saatten fazla uyumamalı. Erkeklerde kilo alma problemlerinin başında uyku düzensizliği gelir.
 • Gün içerisinde iş saatlerinde özellikle ofis ortamında çalışıp hareketsiz kalan erkeklerin fastfood yiyeceklerden sakınması gereklidir.
 • Kilo vermek isteyen erkeklerin öğünlere dikkatle uyması, sabah kahvaltısı alışkanlığı kazanması ve ara öğünleri atlamamasının kilo vermelerine büyük katkısı olacaktır.
]]>
Kalıcı Kilo Verme https://www.diyetgunu.com/kalici-kilo-verme.html Tue, 13 Mar 2018 15:38:08 +0000 Kalıcı kilo verme, Kilo günümüzde yaşlısından gencine herkesin takıntı haline getirdiği ve tamamen kurtulmak istediği durumlardan birisidir. Genellikle kilo verildiği zaman kısa sure içerisinde tekrardan alınmaktadır. Buda ki Kalıcı kilo verme, Kilo günümüzde yaşlısından gencine herkesin takıntı haline getirdiği ve tamamen kurtulmak istediği durumlardan birisidir. Genellikle kilo verildiği zaman kısa sure içerisinde tekrardan alınmaktadır. Buda kişileri hem psikolojik olarak çöküntü içine sokar hemde vücuttaki hormonların düzensiz çalışmasına neden olur. Ancak kalıcı kilo verme durumu için ilk yapılması gereken şey uzman bir diyetisyene giderek boy, sağlık vb kontrollerden geçerek uygulanması gereken diyet programları hazırlanmalıdır. Daha sonra diyetisyen eşliğinde hazırlanan programı uygulayarak fit bir vücuda sağlıklı ve başarılı şekilde ulaşılabilir. Ancak diyeti uygularken en önemli nokta diyet listesinin dışına çıkılmamasıdır. Çünkü sağlıklı ve kalıcı kilo verme oldukça uzun bir süre alarak kişilerde olmuyo düşüncesi yaratabilir. Kısaca verilen kiloların tekrar alınmasını istemeyen kişilerin uzun bir sureye ihtiyacı olacaktır. Bu durum için uygulanırken haftada bir ile bir buçuk kilo verilmesi gerekmektedir.

Kalıcı kilo verme nasıl uygulanır, püf noktaları nelerdir

Kalıcı kilo verme için uygulanması gereken en önemli püf noktalardan birisi ise günde 3 ara öğün 3 de ana öğün tüketimi yapılmalıdır. 15 yada 16 yaşlarındaki çocuklar hızla geliştikleri için diyet uygulaması yapılmamalıdır. Genellikle 23 yaş sonrası uygulanan diyetten cevap alınabilir. Diğer bir önemli durum ise diyet uygulayacağı zaman vücutta oldukça hızlı şekilde sıvı kaybı yaşanacaktır bunu önlemek için ise bol bol sıvı tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca yemekler hazırlanırken çoğunlukla bitkisel yağlar kullanılmalıdır. Hatta elinizden geldikçe yağlı yemekler yerine haşlanmış, ızgarası yapılmış yemekler tüketmek dahada fayda sağlar.

Kalıcı kilo vermek için diyet listesi

Diyete başlandığı zaman kişi ilk olarak beyninde olayı gerçekleştirmelidir ve uygulamalıdır. Sabah kahvaltısından önce ilk yapılması gereken sıcak yada ılık bir limonlu su içerek gün için metabolizmayı hızlandırmak olacaktır. Ardından yarım saat tempolu bir yürüyüş ve sıcak bir duş rahatlanmasını sağlar.

Sabah kahvaltısı: Daha sonrasında 1 haşlanmış yumurta, bir bardak süt, 2 dilim kepek ekmeği ve iki dilim peynir yenilerek güne başlanabilir.

Ara öğün: Ara öğünde ise bir elma yeterli ve açlığınızı bastırmanızı sağlar. 

Öğle yemeği: Öğle yemeğinde yağsız yemekler tüketin. Yani bir kase bol salata ve yanına yağsız yarım kase fasulye. Bu arada gün içerisinde 2 litre su tüketimi unutulmamalıdır. Ara ara mutlaka su içilmelidir.

Ara öğün: İkinci ara öğünde ise bir avuç fındık yiyebilirsiniz. 

Akşam yemeği: Akşam yemeği için en geç 7 de sofraya oturulmalıdır. Yemekte ağır yemek seçilmemelidir. Yani bir kase yoğurt ve haşlanmış 2 patates ile günü sonlandırabiliriz. Bu şekilde listede bazı değişiklikler yapılarak 1 ay bırakılmadan devam edilebilir.
]]>
Yürüyerek Kilo Vermek https://www.diyetgunu.com/yuruyerek-kilo-vermek.html Tue, 13 Mar 2018 15:59:08 +0000 Yürüyerek kilo vermek hem sağlıklı hem de en ucuz kilo verme yöntemidir. Günümüzde, monoton yaşam tarzı (yürümemek, hareketsiz yaşam vb.) spor alışkanlığı edinmemizi maalesef kısıtlamaktadır. En etkili kilo verme ve sağl Yürüyerek kilo vermek hem sağlıklı hem de en ucuz kilo verme yöntemidir. Günümüzde, monoton yaşam tarzı (yürümemek, hareketsiz yaşam vb.) spor alışkanlığı edinmemizi maalesef kısıtlamaktadır. En etkili kilo verme ve sağlıklı yaşamanın yolu olan yürümeyi maalesef bu nedenden dolayı çoğu kere yeterli düzeyde yapamamakta ve başta kilo alımı olmak üzere birçok sağlık problemi ile karşı karşıya kalmaktayız. Yürümenin faydaları saymakla bitmez desek yeridir. Yürüyerek kilo vermek, kilo vermenin en etkili ve sağlıklı yoludur. Fakat bunun da her şey gibi elbette bazı kuralları vardır. 

Yürüyerek kilo vermenin püfnoktalar;
 • Haftada 3 ya da 4 defa, 15-20 dakika yürüyün.
 • Yürüyüşe başlamadan önce ısınma hareketleri yapılmalıdır. 
 • Yürüyüş sırasında doğru ayakkabı kullanımı daha az yorulmanızı sağlayacaktır.
 • Yürüyüş için uygun alanları tercih edin. Trafiğin yoğun olduğu kalabalık ya da oksijen oranının az olduğu ortamlar vücudunuzu strese sokacaktır. 
 • Mümkünse spor salonlarından ziyade, koruluk, ormanlık ya da deniz kenarlarını tercih edin.
 • Yürüyüş öncesi ve sonrası bol su tüketin.
 • Yürüyüşe yavaş başladığınız gibi, sonlandırırken de yavaşlayarak sonlandırın. Yürüyüşten birkaç dakika sonra tempo yavaş yavaş artırılmalıdır. 
 • Kısa adımlar yerine uzun adımlar atın. 
 • Karın kaslarınızı içeri çekin ve yürüken dik durun.

Yürüyerek kilo vermeyi düşünen kişiler, bu aktiviteyi mutlaka doğru beslenme ile desteklemelidir. Örneğin; 45 yaşında ve ortalama 70 kilo ağırlığında bir birey, tempolu bir yürüyüşle 10.000 adım attığında yaklaşık olarak 400 kalorilik bir enerji harcar. Yürüyüş kilo vermek amacıyla yapılacaksa günlük kalori alımı da 600 kalori kadar azaltılmalıdır. Düzenli ve doğru bir yürüyüş programı ile sağlıklı bir diyet programı kilo vermenizi, sadece diyet yaparak kilo vermeye calışmanızdan çok daha etkili, kalıcı ve sağlıklı olacaktır. Ayrıca yürüyüş yapmanın ilave faydalarından da (kalp-damar sağlığını koruma, tansiyon, stres, yaşlanma süresini geciktirme, uykusuzluk sorununu giderme vb.) yararlanmış olacaksınız.

]]>
Spor Yaparak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir https://www.diyetgunu.com/spor-yaparak-1-ayda-kac-kilo-verilir.html Wed, 14 Mar 2018 07:40:02 +0000 Spor Yaparak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir, kilo vermenin doğal yolu şüphesiz ki, spor yapmaktan geçmektedir. Spor yaparak kilo vermek denildiği zaman akla birden fazla spor dalı gelmektedir. Kilo vermek için yapılan zor ve yorucu egzersiz Spor Yaparak 1 Ayda Kaç Kilo Verilir, kilo vermenin doğal yolu şüphesiz ki, spor yapmaktan geçmektedir. Spor yaparak kilo vermek denildiği zaman akla birden fazla spor dalı gelmektedir. Kilo vermek için yapılan zor ve yorucu egzersiz hareketleri yerine daha kolay olan bisiklete binmek, basit egzersiz hareketleri, yürümek, koşmak gibi bölgesel olan yağların yakımını sağlamak için yapılan hareketler zayıflamada oldukça faydalı olmaktadır. Bu spor hareketlerini yaparak 1 ayda yaklaşık olarak en 4 en fazla 8 kilo verilebilir. Ancak bu kilo verme durumu çoğunlukla spor yapan kişinin bünyesi ve metabolizması ile alakalı olmaktadır. Genellikle metabolizması yavaş çalışan insanlar ne kadar spor yaparsa yapsın 1 ayda en fazla 3-4 kilo verebilir. Ancak hızlı bir metabolizma yapısına sahip olan kişiler spor yaptığında 1 ayda yaklaşık olarak 8 kilo rahatlıkla verebilmektedir. Spor yaparak kilo vermek istiyorsanız, ilk öneri olarak her gün düzenli olarak 1 saatlik tempolu yürüyüş yapmanız önerilmektedir. 

Spor Yaparak Kilo Vermek İçin Nelere Uyulması Gerekmektedir, 

Öncelikle her gün düzenli olarak yürüyüş yapacaksanız, vücudunuzu sıkı bir şekilde saracak kıyafetler yerine daha yumuşak ve rahat kıyafetler giymelisiniz. Spor yaparak kilo vermek istiyorsanız, mutlaka en az yarım saat hafif tempolu, yarım saatte hızlı tempolu yürüyüş yapmanız gerekmektedir. Spor yaparak 1 ayda her gün düzenli olarak yürüyüş yaparak yaklaşık 4 kilo civarında kilo verebilirsiniz. Ancak sporun yanında mutlaka diyet yapılmalı ve gün içinde bolca su tüketilmesi önemlidir. 

Spor Yaparak Kilo Vermenin Faydaları Nelerdir
 • Spor yaparak kilo vermek, vücuttaki bütün kasların güçlenmesine ve daha etkili olarak çalışmasına yardımcı olmaktadır. ,
 • Aynı zamanda spor yapan kişinin sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına çok faydalıdır. Bu sayede herhangi bir kabızlık problemi yaşanma durumunu ortadan kaldırmaktadır. 
 • Spor yapan insanların kan dolaşımları daha hızlı olduğu için meydana gelebilecek kalp damar hastalıklarına karşı korurken, aynı zamanda hem kilo vermeye hem de kilonuzu kontrol altına almada çok faydalıdır.
 • Her gün düzenli olarak spor yapmak insan sağlığını olumlu olarak etkilerken, aynı zamanda şişmanlama riskini en aza indirmektedir.
 • Spor yapmak beyne oksijen gönderilmesine ve bu sayede konsantrasyonun yükselmesine büyük katkı sağlamaktadır. 
 • Hemen herkesin ortak problemi olan bel boyun ağrılarını spor yaparak hafifletebilir, hatta çok stresli iken spor yaptığınız zaman yükselmiş olan kan basıncının normale dönmesine yardımcı olur.
 • Spor yaptığınızda vücut metabolizma hızınız daha yüksek olur ve daha rahat bir şekilde kilo verirken, bu arada mutluluk hormonu olan endorfinin vücutta salgılanmasını sağlayarak kişinin kendisini daha rahat hissetmesini sağlamaktadır.
]]>
Acil Kilo Verme https://www.diyetgunu.com/acil-kilo-verme.html Thu, 15 Mar 2018 06:21:14 +0000 Acil kilo verme, yöntemleri ile kilolarınızdan kurtulabilmek artık çok kolay. İnsan vücudunda kiloya neden olabilecek birden fazla sebep vardır. Bunlardan en çoğu kişilerin beslenmelerine dikkat etmemesi sonucu oluşan gereksiz Acil kilo verme, yöntemleri ile kilolarınızdan kurtulabilmek artık çok kolay. İnsan vücudunda kiloya neden olabilecek birden fazla sebep vardır. Bunlardan en çoğu kişilerin beslenmelerine dikkat etmemesi sonucu oluşan gereksiz kilolardır. Acil kilo vermek isteyen kişiler hem beslenmelerine dikkat etmeli hemde kilo verme yöntemlerine özen göstermelidir. Bu amaç hem sağlığımızın seviyesini üst düzeyde tutmak hemde görünüş açısından olsun istediğimiz ve hayal ettiğimiz tabloya girebilmektir. Günümüzde birden çok çözümler aranmaktadır. Yaşam alanımızda karşımıza bir sürü çözüm yolları sunmaktadırlar. Ayrıca bilinçsiz olarak  önümüze sunulan her çözüm yoluna girmememiz gerekir. Çünkü içeriğinin ve sonucunun ne olacağını bilmeden başvuracağımız her yol bizi sonuca götürmeyebilir. Aksi takdirde kilo vermek isterken vücutta ve organlarda kalıcı hasarlar bırakılabilir. Acil kilo vermek için en önemli önceliğimiz beslenmenin düzenlenmesidir.

Acil kilo vermek için uzak durulması gerekenler
 • Şekeri hayatımızdan çıkarmak: Şeker kişilerin günlük yaşantılarında her yiyecek ve içeceklerden aldığı besinlerdir.kişiler yedikleri besinlerdeki şeker oranına kesinlikle dikkat etmelidir.zira günlük yaşantımızda yenilen sebze ve meyvelerdeki şeker oranları vücudumuzdaki şeker oranını karşılamaktadır. Bunun yanı sıra yiyeceklerden alınan şekerler de insan vücudunda fazladan birikmiş olacak ve kilo oluşuma neden olacaktır. Acil kilo vermek için kesinlikle gereğinden fazla şeker alımına dur denilmesi gerekir.
 • Yağlardan uzak durmak: Beslenme ihtiyaçlarımızı karşılamak için gün içerisinde yenilecek olan yiyeceklerde yağ oranını düşürmemiz gerekecektir. Evde yada dişarda olsun her türlü yapılan yiyeceklerde muhakkak ki yağ bulunmaktadır. Sıvı veya katı yağ olarak her türlü vücuda giren gereğinden fazla yağın vücuttan atılması çok zordur. Bu yağlar vücutta gereğinden fazla kalıcı kiloya neden olabilmektedir. Vücudumuzun ihtiyacı olan yağları tercih ederken zeytinyağı,ceviz yağı veya balık yağı gibi omega açısından yüksek olan yağ türlerini tüketmeye gayret edin.
 • Un ve unlu mamuller: Un ile yapılacak mamullerin ham maddesi buğday olduğundan çok fazla kaloriye sahiptir. Un ile yapılacak olan besinler kişilerin vücudunda atılması zor olan yağlara neden olacaktır. Acil kilo vermek isteyen kişiler kesinlikle girmiş oldukları süreç içesinde un ve un ile yapılan mamullerden uzak durmalıdır.
 • Karbonhidratlar: Kesinlikle tüketilen yiyeceklerden çıkarılmalıdır veya içerisinde olacak besinler tüketilmemelidir.
Acil kilo vermek için yapılması gerekenler
 • Egzersiz hareketleri: Kişilerin egzersiz hareketleri ile vücutta oluşan yağ ve katmanlarını eritmeleri ve kısa zaman içesinde yok etmeleri mümkün olacaktır. Düzenli ve sağlıklı şekilde yapılan egzersiz hareketleri ile acil kilo verilebilmektedir.
 • Sıvı tüketimi: Kişilerin acil kilo vermek için girmiş oldukları süreçte kilo vermelerine yardımcı olabilecek içecekler bulunmaktadır. Bunları tercih ederken kesinlikle doğal olmasına özen göstermeliyiz. Zencefil çayı,yeşil çay, sinameki çayı,kuşburnu çayı,elma sirkesi gibi sıvı tüketimleri acil kilo vermemize katkı sağlayacaktır.
 • Diyet: Acil kilo verme yöntemlerini uygularken kesinlikle diyet almamız gerekecektir. Diyet olmadan yapılan her faktör yarım kalacaktır. Diyet ile alınan besin ve besin diğerlerinin kontrolü sağlanmaktadır.
Acil kilo verme, uygulamasına başlanılmadan önce kesinlikle doktora görülmeli ve doktor kontrolünde uygulamalarına devam edilmelidir.
]]>
22 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır https://www.diyetgunu.com/22-haftalik-gebelikte-kac-kilo-alinir.html Fri, 16 Mar 2018 04:10:01 +0000 22 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır, Hamilelik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte vücudun bazı noktalarında veya tamamına yönelik kilo alımı gerçekleşir. Bu hususta asıl kilo ile gebeliğin yirmi ikinci haftasına 22 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır, Hamilelik döneminde hormonların değişmesiyle birlikte vücudun bazı noktalarında veya tamamına yönelik kilo alımı gerçekleşir. Bu hususta asıl kilo ile gebeliğin yirmi ikinci haftasına kadar alınan kilo arasında en fazla 3-5 kiloluk fark olması normla karşılanır. Fakat 5 kilo üzerindeki rakamlar sorun teşkil eder. Çünkü söz konusu bu dönemde bebek aşırı gelişim sergilememiştir. Bu nedenle vücut da bu duruma nazaran dengeli olarak varlığını sürdürmeye devam eder. Şunu da belirtmek gerekir ki birtakım nedenlerden ötürü fazla kilo alımının gerçekleşmesi normal karşılanır. Bu hususta vücut direnci düşük olan anne adaylarının sağlıklı beslenmeyle birlikte vücudun ihtiyacı olan vitamin ve minerallerin karşılanmasıyla birlikte gereğinden fazla kilo alımının ortaya çıkması mümkündür. Zayıf bünyeye sahip gebelerin böyle bir durumla karşılaşması güzellik açısından olumlu yönde etki sağlar. Fakat kilo seviyesi normal düzeyde olan gebelerin kilo alımına doğru ilerlemesi vücut şekillerinin bozulma aşamasına geçiş yapacağından ötürü istenmeyen bir durumdur. 22 haftalık gebelikte kaç kilo alınır denildiğinde her vücut yapısının kendine has özelliğiyle birlikte farklı oranlarda kilo alımının gerçekleşmesi mümkündür. Ancak bu konuda standart kilo miktarı en fazla 5 olarak belirlenmiştir.

22 Haftalık Gebelikte Kaç Kilo Alınır, Aşırı Kilo Alımı Nasıl Önlenir

Hamilelik döneminin vazgeçilmezi olan kilo alımı 22. haftaya gelindiğinde de yüzünü göstermeye devam eder. Bahse konu olan bu kapsamdaki kilo alımının dengede tutulması adına beslenme ve egzersiz faaliyetlerinin dikkate alınması önemlidir. Sağlıklı bir gebelik dönemi için aşırı yağlı besin maddelerinin tüketilmemesi gerekir. Bununla birlikte porsiyonun dışına çıkılmadan beslenme programı hazırlanması da hem vücut hem de bebek gelişimi için son derece önemlidir. Aşırı kilo doğum aşamasında zorluk çekilmesine neden olur. Böyle bir problem ile karşılaşılmaması için sebze ve meyve ağırlıklı beslenip kırmızı ve beyaz et tüketiminin haşlama veya buharda pişirme yöntemiyle yapılması gerekir. Bununla birlikte değerli besin maddelerinin vücuda alınması adına kuru yemiş ve organik gıdaların belli bir oranda tüketilmesi de 22 haftalık gebelikte aşırı kilo alımının önüne geçilmesine kaynaklık ederek vücudun ihtiyacı olan vitaminlerin alınmasına kaynaklık eder.
]]>
En Hızlı Kilo Verme Yöntemi https://www.diyetgunu.com/en-hizli-kilo-verme-yontemi.html Fri, 16 Mar 2018 18:37:03 +0000 En Hızlı Kilo Verme Yöntemi: İnsanların sorunu haline gelen fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak için çok önemli konuların başında düzenli yaşantı, düzenli uyku kilo vermenin temelini oluşturmaktadır. Vücudunu En Hızlı Kilo Verme Yöntemi: İnsanların sorunu haline gelen fazla kilolardan hızlı bir şekilde kurtulmak için çok önemli konuların başında düzenli yaşantı, düzenli uyku kilo vermenin temelini oluşturmaktadır. Vücudunuz için yeterli olmayan uyku saatleri sonraki günü vücudunuzda ödem oluşmasına sebep olur. Bu durumda tartıldığınızda kilonuzu fazla olduğunu fark edersiniz. Ayrıca gece geç saatlere kadar oturanların aldığı fazla kalori sebebiyle kilosunda artış meydana geldiği tespit edilmiştir.

En Hızlı Kilo Verme Yöntemleri;

 •  Tatlıyı Azaltın Hatta Mümkünse Kesin; Aslında şeker; doğduğumuz andan itibaren vücudunuzun en büyük düşmanıdır. Şeker tüketmek çok keyifli olan ama tüketim miktarına çok dikkat etmek zorunda olduğunuz besindir. Şeker ve şekerli ürünler yedikçe vücut daha çok isteyeceğini aklımızdan çıkarmayalım. Eğer kilo almak istemiyorsanız şekerle ve şekerli gıdalarla mümkünse küsmemiz gerekecektir.
 •  Yeşil Çay ve Bol Su İçin; Yeşil çayda var olan katsisin metabolizma hızlandırıcı etkisi ve bağışıklık sistemini güçlendirici etkiye sahiptir. Yeşil çay bu sebeple de kilo vermenize yardımcı olacaktır. su içmek vücutta oluşan ödemi atmak için en iyi içecektir. bu nedenle  suyu ihmal etmeyiniz. Ayrıca vücudumuzda bulunan yağın vücuttan atılması için gereklidir. Günde ortalama 2-2,5 litre su içmeniz yeterli olacaktır. Su içme alışkanlığı olmayanlar mutlaka bu alışkanlığı kazanmalıdırlar.
 • Yavaş Yemek Yeyin;  Kilo almanın bir başka nedeni ise yemek yeme alışkanlığıdır. Yemek yerken önce yemeğe başladığınız zamandır. Yemeğinizi ortalama 20 dakika sürede tüketin.  Algılama hızı olan beynimizin tokluk hissini algılaması yaklaşık olarak 20 dakika sürmektedir. Aşırı hızlı yemek kilo almak için çok önemlidir. Bundan dolayı az ve zamana yayarak yemek tüketmek son derece yararlı olur.
 • Günlük Mutlaka Çorba İçin;  Sindirimi rahatlatmak için Öğle veya akşam yemeklerinin bir öğününde yemek öncesi mutlaka çorba tercih edin.  Burada dikkat edilmesi gereken en önemli konu Lif içeriği yüksek sebze çorbaları veya klasik çorbalarımız olan tarhana, mercimek veya ezogelin çorbaları tercih edilen bu çorbalar tokluk hissinizi artıracağından tüketilmesi fayda sağlayacaktır. Bir diğer konu aşırı aç kalanlar yemeğe başlamadan evvel mutlaka çorba içmelidirler.
 •  Akşam Hafif Yemekler Yenmeli; Özellikle akşam yemeklerinde sebze türü hafif yemekleri tüketmeniz  yapmasanız bile kilo vermenize destek olur. Aşırı yağlı olan, soslu olan yemekleri yemek yerine su ve lif içeriği fazla kalorisi düşük ancak mevsime uygun sebzeleri yenmesi kilo vermenizi sağlar.
 • Tam Tahıllı Seçin; Makarna, pirinç ve ekmek çeşitlerinde kepekli olanları, Ayriyeten ekmekte tam buğday, tam çavdarlı olanlar tüketilebilir. Bu şekilde hem daha az besin tüketimi yapmış hem de daha uzun süre tokluk hissi olacağından kilo vermeniz kolaylaşacaktır. Bu şekilde beslenen kişilerde kolesterolü de düzene girdiği belirlenmiştir.
 •  Daha Dar Kıyafetler Seçin; Özellikle bedeninizi çok hafif sıkan kıyafetler tercih etmenizde fayda var. Bu şekilde giyinmek az da olsa kilo aldığınızda bunu hemen fark edersiniz. Bu sebeple yediklerinize daha dikkat ederseniz işiniz kolaylaşacaktır.
 •  Yemek Gramajını Düşürün; Kilo vermeye karar verirken kesinlikle bir konuda çok katı olmanız gerekir. Porsiyon küçültmek kilo vermek için yapabileceğiniz en pratik adımdır. Ancak çok aşırıya kaçmadan zamana yayarak istikrarlı bir şekilde bünyenizi alıştırarak bunu sağlamanız kilo vermek için çok önemlidir. 

]]>
Polikistik Over Diyeti https://www.diyetgunu.com/polikistik-over-diyeti.html Fri, 16 Mar 2018 23:34:24 +0000 Polikistik over diyeti, her kadının aylık olarak yaşadığı döngüye adet kanaması denir. Bu döngü kadın için çok önemlidir. Normalde kadınların bu döngü ile her ay bir adet yumurtası çatlar. Fakat bazı kadınlard
Polikistik over diyeti, her kadının aylık olarak yaşadığı döngüye adet kanaması denir. Bu döngü kadın için çok önemlidir. Normalde kadınların bu döngü ile her ay bir adet yumurtası çatlar. Fakat bazı kadınlarda bu olay her ay gerçekleşemez. Malasef yılda bir ya da iki tane yumurta oluşturabilir. Buna polikistik over  denir. Adet görememe, iki adet arasının fazla olması, tüylenme, fazla kanamalı adet, karın bölgesinde yağlanma, kilo alımı, infertilite, tatlı krizleri, sivilceler  sıklıkla polikistik overde görülen belirtilerdir. Polikistik over sendromunda insülin direnci,metobolik sendrom, troid, diyabet eşlik eden hastalıklar arasında yer alır. Polikistik overin en önemli iki tedavisi bulunmaktadır. Kadın doğum dokturunuzun reçete edeceği doğum kontrol hapları ve kilo yönetimidir. Polikistik over de kilonuzu ideal düzeyde tutmanız gerekir. Bunun için polikistik over diyeti uygulamanız gerekmektedir. Bu diyette amacınız her ne kadar kilo vermek olsa da asıl amaç sağlıklı bir beslenme düzenine geçmek olmalıdır. Çünkü hayatınız boyunca kilo kontrolü yapmanız gerecek. Polikistik overin baş düşmanı bel çevresındeki yağlardır. Poliķistik over diyeti yaparken yağ oranınızı da ideal seviyeye indirmeniz gerekir. Çünkü insülin ile çok bağlantılı bir hastalıktır. Kilo aldıkça adet göremezsiniz adet göremedikçe kilo alırsınız. Polikistik over hastaları diyet ile ideal kiloya ulaştıktan sonra rahatlıkla hamile kalabilmektedir. Bu yüzden sağlık beslenmeyi bir yaşam tarzı haline getirmelisiniz.

Polikistik over diyeti neden yapılır
 • İdeal kiloya ulaşmak ve ideal kiloyu korumak
 • Tatlı krizlerini önlemek
 • Ödem problemini çözmek
 • İnsülin direncini kontrol altına almak
Diyette uyulması gerekenler nelerdir
 • Sık ve az az beslenmeli
 • Az tuzlu gıdalardan tercih edilmeli
 • Şekerli gıdalar yenmemeli
 • Protein alımına dikkat edilmeli
 • Bol sebze ve meyve olmalı
 • Bol sıvı almalı
 • Glisemik indeksi düşük yiyecekler tercih edilmeli 
 • Lif oranı yüksek olmalıdır.
]]>
Su Diyeti https://www.diyetgunu.com/su-diyeti.html Sat, 17 Mar 2018 11:10:38 +0000 Su diyeti, su canı için olmazsa olmaz mineral kaynaklarından biridir. Vücudun yüzde kaçı sudan oluşuyor Bu sorunun cevabını net bir şekilde vermek mümkün değildir. Ancak kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve uygulam Su diyeti, su canı için olmazsa olmaz mineral kaynaklarından biridir. Vücudun yüzde kaçı sudan oluşuyor Bu sorunun cevabını net bir şekilde vermek mümkün değildir. Ancak kişinin yaşı, cinsiyeti, kilosu ve uygulamış olduğu fiziksel aktivitelere bağlı olarak bu oranda değişiklik olur. Bu soruya genel bir cevap vermek gerekirse çocukların vücudunun %70'i, yeni doğan bebeklerin %90'ı sudan oluşur. Yaş ilerledikçe vücutta su yerini yavaş yavaş yağ dokusuna bırakmaya başlar. Bu nedenle de yaş ilerledikçe su tüketimine daha fazla ağırlık vermek gerekir. Yetişkin bir insanın vücudunun yaklaşık %90'ını su oluşturmaktadır. Yeterli oranda su tüketimi vücut fonksiyonları için hayati önem taşır. Sağlık adına birçok faydası olan su midede tokluk hissi uyandırır. Su diyeti yapılarak vücut yapısına bağlı olarak 1 hafta içinde gözle görülür şekilde kilo verilebilir. Su diyeti şok diyet listelerine dahil olan bir diyet türüdür. Bu nedenle diyet yapılırken çok dikkatli olunmalıdır ve uzun süre uygulamaktan kaçınılmalıdır.

Su diyeti listesi

1. gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı elma suyu, salatalık, domates, 1 dilim kepek ekmeği, şekersiz bitki çayı

Ara öğün: 1 su bardağı meyve suyu, 5 tane ceviz içi

Öğle yemeği: 1 dilim karpuz

Ara öğün: 1 su bardağı limon ya da portakal suyu

Akşam yemeği: 1 kase sebze çorbası, 2 su bardağı su ve 1 tane yeşil kabuklu elma, 1 kase diyet yoğurt

2. gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı su, 1 tane haşlanmış yumurta

Ara öğün: 2 su bardağı su ve 1 kase lahana salatası, 1ince dilim kepek ekmeği

Öğle yemeği: 1 tane salatalık, domates, haşlanmış sebzelerden hazırlanmış salata, 1 su bardağı su

Ara öğün: 2 tane salatalık, 2 su bardağı su, 1 kase haşlanmış sebze

Akşam yemeği: 1 porsiyon haşlanmış kabak, 1 kase sebze çorbası, 1 kase diyet yoğurt, 2 su bardağı su

Ara öğün: 1 su bardağı taze domates suyu, 1 kase diyet yoğurt

3. gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı su, bir tane armut, 2 çorba kaşığı yulaf ezmesi

Ara öğün: 2 su bardağı su ve 1 ince dilim kepek ekmeği, ince dilim peynir

Öğle yemeği: Haşlanmış sebzelerden hazırlanan salta, 1 su bardağı su, 1 tane salatalık, 1 tane domates

Ara öğün: 1 su bardağı taze domates suyu, 4 tane ceviz içi

Akşam yemeği: 1 kase sebze çorbası, haşlanmış lahanadan hazırlanmış salata ve 2 su bardağı su

Ara öğün: 1 dilim karpuz

4. Gün

Sabah kahvaltısı: 2 su bardağı su, ince bir dilim peynir, 1 dilim kepek ekmeği, salatalık ve domates, 1 fincan şekersiz bitki çayı

Ara öğün: 1 su bardağı süt, 2 su bardağı su

Öğle yemeği: 2 su bardağı su, 1 tane elma

Ara öğün: 1 su bardağı su, 5 tane ceviz içi

Akşam yemeği: 1 su bardağı süt, 1 kase haşlanmış sebze, 1 su bardağı su

Ara öğün: 1 kase meyve

5. Gün

Sabah kahvaltısı: 1 kase haşlanmış pirinç, 1 su bardağı su

Ara öğün: 2 tane domates, 1 tane salatalık, 1 dilim kepek ekmeği, 2 su bardağı su, şekersiz bitki çayı

Öğle yemeği: 1 porsiyon domates rendesi eklenmiş haşlanmış pirinç, 2 su bardağı su

Ara öğün: 2 su bardağı su, 1 dilim karpuz

Akşam yemeği: 1 kase haşlanmış kabak, 2 su bardağı su

6. gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane haşlanmış yumurta, 2 su bardağı su, 1 tane domates, şekersiz bitki çayı

Ara öğün: 2 tane salatalık, 1 su bardağı su

Öğle yemeği: Haşlanmış sebzele]]> Bulgur Diyeti https://www.diyetgunu.com/bulgur-diyeti.html Sun, 18 Mar 2018 06:14:14 +0000 Bulgur Diyeti, Buğdayın işlemden geçirilerek elde edilen bir besin maddesi olan bulgur ile zayıflama programı hazırlamak mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenme adına bulgurun içerisine herhangi bir katkı maddesi eklemeden haş Bulgur Diyeti, Buğdayın işlemden geçirilerek elde edilen bir besin maddesi olan bulgur ile zayıflama programı hazırlamak mümkündür. Sağlıklı ve dengeli beslenme adına bulgurun içerisine herhangi bir katkı maddesi eklemeden haşlama yöntemiyle yemek yapılarak diyet listesi hazırlanabilir. Söz konusu bu diyet türü için belirli aralıklarla tüketimin sağlanmasında fayda var. Aksi halde şişlik problemi meydana gelir. Bulgur diyeti sayesinde tokluk hissi oluşur. Bunun yanı sıra vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral değerleri karşılanmış olur. hal böyle olunca sağlıklı bir şekilde kilo verilir.  Ancak bu hususta bulgurun az miktarda tüketilmesi şarttır. Lif oranı yüksek olan bu besin maddesi sayesinde bağırsaklar aktif halde çalışarak kabızlık problemi giderilir. Hal böyle olunca vücuttaki toksin maddelerin atılması kolaylaşır. Diyet listelerinde ön planda tutulan bahse konu teşkil eden bulgur iri, orta ve ince olarak gruplara ayrılır. Bununla birlikte esmer ve sarı bulgur tercihinde de bulunulabilir. Enerji deposu niteliğindeki bu organik besin kaynağı sayesinde aşırı kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Ancak birtakım unsurlara dikkat edilmesi gerekir. Bu noktada devreye giren ilk husus bulgurun taze olması yönünde olacaktır. Öte yandan bulgurun yıkanarak kullanıma hazır hale getirilmesi de önemlidir.


Bulgur Diyeti Nasıl Yapılır

Sağlıklı bir şekilde zayıflama adına tercih edilen bulgur diyeti doyurucu özelliği sayesinde başka besin maddesi tüketiminin kısıtlanmasına yol açar. Böylelikle metabolizma dinlenme imkanı bularak sindirim sistemi aktif halde çalışır. Bulgur diyeti nasıl yapılır denildiğinde öncelikli hedef bu besin maddesine alternatif yemek seçeneklerinin üretilmesidir. Bu hususa yönelik bulgurdan elde edilen çorba, salata ve pilav yapılabilir. Bulguru haftada üç defa farklı yemek çeşitleri dahilinde diyet programınıza dahil ettiğinizde kilo verebilirsiniz. Bulgur diyetindeki ölçü 2 yemek kaşığı olmalıdır. Ayrıca içerisine yağ ilave edilmeden su eşliğinde pişirilerek tüketime sunulmalıdır. Fazla tüketim halinde zayıflamak mümkün değildir.

Bulgur diyeti hususunda en çok önerilen yemek türü sebze eşliğinde zenginleştirilen bulgur türüdür. Bu besin kaynağını tükettiğinizde sindirim sistemi düzenli olarak çalışarak kilo atımı sağlanır. Bahsedilen diyet yemeğine takviye olarak günlük 40 dakika yürüyüş ve bol su tüketimi yaptığınızda midenizin tamamen temizlendiğini ve yağlarınızın yakıldığını hissedeceksiniz. Bu diyeti bir ay boyunca sürdürmelisiniz. Bu zaman zarfından sonra farklı bir diyet türüne geçiş yapmanızda fayda var. Böylece vücudun gereksinim duyduğu vitamin ve mineraller karşılanmış olacaktır. Şunu da belirtmek gerekir ki hamile kadınlar ve ergenlik çağına girmeyen çocukların bulgur diyeti yapmaları sakıncalıdır. Bu diyete eşlik eden meyve ve sebze tüketimi yoğun olursa vücut direncinde artış sağlanır.
]]>
İshal Diyeti https://www.diyetgunu.com/ishal-diyeti.html Sun, 18 Mar 2018 07:05:16 +0000 İshal diyeti, ishal problemi sık sık karşı karşıya kaldığımız yada her yıl boyunca bir çok kişiyi olumsuz olarak etkileyen bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Bu hastalık bazen geçici olarak belirir yada bir müddet sonr İshal diyeti, ishal problemi sık sık karşı karşıya kaldığımız yada her yıl boyunca bir çok kişiyi olumsuz olarak etkileyen bir hastalık türü olarak bilinmektedir. Bu hastalık bazen geçici olarak belirir yada bir müddet sonrada kendiliğinden yok olmaktadır. Ancak bilinmesi gereklidir bazı durumlarda ilerleme göstermekte olan ishal ciddi bir sağlık sorunu olarak kişilerin ölümüne bile sebebiyet verebilmektedir. İshal oluşumu dışkıda olan artışla birlikte dışkının şekilsiz olarak da belirmesi yada sıvı olan bir hal alabilmesi olarak kendini gösterebilmektedir. İshal oluşumunda da bağırsaklar daha hareketlilik sağlar yada normal olan dışkıdan daha fazla dışkı oluşabilmektedir. Tabii bu belirti kişilerin rahatsız olabilmesine sebebiyet verebilmektedir. İshal oluşumunun sık sık karşılaşılmış olan nedenlerinden biri ağız yoluyla alınan mikroplar olarak bilinmektedir. Bu mikropların vücudun dengesini bozmasıyla ishal hastalığı kendini göstermektedir.

İshal diyeti, nedir diyecek olursak eğer ishal oluşumu gerçekleşebilen hastanın bu oluşumunda seyri boyunca rahatsızlığın giderileceği zamana kadar beslenmesine dikkat ederek sıvı tüketiminin dengede tutulmasının sağlanması olarak bilinmektedir. İshal diyetinin nasıl olacağını sizlere belirtecek olursak eğer bu hususta yapılacakların maddeler halinde sıralanışı da şu şekilde olabilmektedir,

İshal diyeti yapılırken yenilmesi yasak olan yiyecekler,
 • Şeker yada şekerli olan türden olan yiyeceklerin tüketilmemesi
 • Hamurla yapılan pasta, tatlı, börek ve çörek gibi yiyeceklerinde tüketilmemesi
 • Kuru fasulye, nohut, mercimek veya buna benzer türden olan baklagillerin tüketilmemesi
 • Kuruyemiş olarak tüketilmekte olan yiyecekler
 • Aşırı derecede yağlı olan gıdaların tüketilmemesi
 • Patates haricinde bütün sebzelerin tüketimi yada elma, şeftali, ayva haricinde olan meyvelerin tüketilmemesi yasak olan yiyecekler arasında olabilmektedir.
 • Sabah kahvaltısında yapılacak olan ishal diyetinde ise az şekerli olacak bir şekilde açık çay ve az yağlı olacak bir şekilde beyaz peynir ve kepek içermeyen ekmek tüketilmesi gereklidir. 
 • Öğle vaktinde az yağlı olan yayla çorbası, bir adet haşlanmış patates, peynirli makarna, kabuksuz şeftali yada yeşil elma, kepeksiz olan ekmek tüketilmesi de gerekmektedir. 
 • Ara öğün, ishal diyeti için tüketilmesi gereken yiyecekler tuzlu ayran, kabuksuz şeftali yada yeşil elma olması gerekmektedir.
 • Akşam vaktinde ishal diyeti için tüketilmesi gereken yiyecekler hafif yağlı patates yemeği yada bu yemeğin yanında yine az yağ içeren pirinç pilavı, yoğurt, kabuksuz olan şeftali yada yeşil elma olmalıdır.
İshal diyeti, yukarıda belirtilen hususlara uyulduğu zaman etkili olabilmektedir. Belirtilen yiyecek listesine sabah kahvaltısında, öğle vaktinde yada akşam vaktinde eksiksiz olacak bir zamanda uyulması gereklidir. Bunlara uyum sağlanırsa ishal diyetinin tamamlanmasıyla oluşan ishal belirtisi giderilecektir.
]]>
1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet https://www.diyetgunu.com/1-haftada-3-kilo-verdiren-diyet.html Mon, 19 Mar 2018 02:04:59 +0000 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet, Kısa süre içerisinde fiziki olarak 1 beden incelme ihtiyacı duyarsınız. Bu durumda 1 hafta yeterli olacaktır. 1 hafta içerisinde hızlı bir şekilde 3 kilo vererek giymek istediğiniz bir kıyafeti giy 1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet, Kısa süre içerisinde fiziki olarak 1 beden incelme ihtiyacı duyarsınız. Bu durumda 1 hafta yeterli olacaktır. 1 hafta içerisinde hızlı bir şekilde 3 kilo vererek giymek istediğiniz bir kıyafeti giyebileceksiniz. Bayanların daha fazla tercih ettiği 1 haftada 3 kilo verdiren diyet son zamanlarda en sık uygulanan diyet türüdür. Bu diyette önemli olan diyetle birlikte spor yaparak vücudun daha sık olmasını sağlamaktır. Bunun yanı sıra diyette bol su tüketmek gerekir. Metabolizmanın düzenli çalışabilmesi için şu içmek gerekir.

1 Haftada 3 Kilo Verdiren Diyet

1. Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 adet haşlanmış yumurta, 4-5 adet siyah zeytin, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 bardak şekersiz çay, 2 adet kuru kayısı. 
Öğle Yemeği: Yarım porsiyon kırmızı et, 1 porsiyon mevsim salatası, 1 porsiyon zeytin yağıyla yapılmış taze yeşil fasulye yemeği, 1 barsak yağsız ayran.
Ara Öğün: 1 kase yoğurt.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon fırında yada ızgarada balık, bol yeşillikli salata.

2. Gün 

Sabah Kahvaltısı: 1 adet domates, 1 adet salatalık söğüşü, 1 dilim çavdar ekmeği, 1 fincan filtre kahve ve 1 dilim peynir.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon haşlanmış brokoli, 1 porsiyon yoğurt, 4-5 yemek kaşığı bulgur pilavı.
Ara Öğün: 4-5 adet kuru hurma.

3. Gün 

Sabah Kahvaltısı: 1 bardak yağsız süt, 4-5 kaşık yulaf ezmesi, 3-4 adet ceviz içi.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon haşlanmış tavuk, 1 porsiyon bol yeşillikli salata, 1 bardak ayran.
Ara Öğün: 1 adet mevsim meyvesi.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon sebze yemeği (yağsız olmalıdır), 1 bardak ayran, bol salata.

4. Gün

Sabah Kahvaltısı: 1 barsak şekersiz çay, 1 adet tam kızarmış simit, 1 dilim yağsız bey peynir.
Öğle Yemeği: 3-4 adet kabak dolması, 1 kase yoğurt, 1 porsiyon bol salata. 
Ara Öğün: 1 bardak şekersiz Türk kahvesi.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon bol yeşillikli salata ve 4-5 adet et köfte.

5. Gün: 

Sabah Kahvaltısı: 1 adet yeşil biber, 1 adet domates, 1 adet salatalık, 1 dilim peynir ve 1 barsak şekersiz çay.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon balık ızgara, 1 porsiyon bol salata, 1 kase çorba.
Ara Öğün: 1 adet yeşil elma.
Akşam yemeği: 2 adet biber dolması, 1 porsiyon yoğurt ve bol yeşillikli salata.

6. Gün 

Sabah Kahvaltısı:  2 adet haşlanmış yumurta, yarım salatalık, yarım domates ve yeşillik.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon karnabahar yemeği, 1 porsiyon yoğurt, bol salata.
Ara Öğün: 2 adet kuru kayısı, 3-4 adet fındık.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon brokoli çorbası, 3-4 kaşık pirinç pilavı ve bol yeşillikli salata.

7. Gün 

Sabah Kahvaltısı: 1 bardak yağsız süt, 4-5 kaşık yulaf ezmesi, 2 adet ceviz içi.
Öğle Yemeği: 1 porsiyon haşlanmış makarna, 1 porsiyon yeşillik, 1 bardak ayran.
Ara Öğün: 1 adet yeşil elma ve 2 adet ceviz.
Akşam Yemeği: 1 porsiyon balık, bol yeşillikli salata yada 1 porsiyon tere otu, roka, maydanoz karışık yeşillik tabağı, 1 kase çorba.

1 hafta süresince bu diyeti uyguladığınızda istediğiniz kiloya ulaşacaksınız. Diyet yaparken dikkat etmeniz gereken husus bir anda açlığa dayanamama gibi durumlarda diyetin bırakılmasıdır. Bünyeniz bu diyeti kaldırmıyorsa hemen bırakmalısınız. Aksi taktirde ciddi sağlık so]]> 1 Haftalık Diyet https://www.diyetgunu.com/1-haftalik-diyet.html Mon, 19 Mar 2018 18:30:18 +0000 1 haftalık diyet, Bazen çoğu kişi kilolarından şikayetçi olup kısa sürede fazlalıklarından kurtulmak ister. Ancak yanlış uygulanan diyetler ile bu çokta mümkün olmayarak kişinin karamsarlığa kapılmasına neden olur. Diyet d 1 haftalık diyet, Bazen çoğu kişi kilolarından şikayetçi olup kısa sürede fazlalıklarından kurtulmak ister. Ancak yanlış uygulanan diyetler ile bu çokta mümkün olmayarak kişinin karamsarlığa kapılmasına neden olur. Diyet denince akla ilk aç kalmak gelmemelidir. Yanı sıra spor ve egzersiz yapmakta daha hızlı ve sağlıklı kiloların verilmesini sağlar. Sporsuz yapılan kilolar ileride tekrar alınabilir ama spor eşliğinde diyet yapmak tamamen kiloların verilmesini sağlayarak tekrar alınmamaktadır. Normalde diyetler uzun süreli uygulanıp düzen gerektirir. Ancak pek vaktim yok diyenler 1 haftalık diyet uygulamaları yapabilir. 

1 haftalık diyet nedir ve nasıl uygulanır

1. gün

Sabah kahvaltısı: Sabah ilk kalkıldığı zaman erkenden bir bardak su içmek vücudu uyarmanıza ve metabolizmanın akşama kadar hızlı çalışmasına neden olur. Ardından 1 adet haşlanmış yumurta, 2 dilim kepek ekmeği ve 2 dilim peynir ile kahvaltınızı tamamlayın. İsterseniz şekersiz bir bardak çay içebilirsiniz. Daha sonra ara öğünlere kadar bol bol su tüketilmelidir. 
Ara öğün: Ara öğünde sadece 5-6 adet ceviz içi tokluk hissi verir. Ancak asitli, şekerli ve hamur işlerinden uzak durulmalıdır. 
Öğle yemeği: Gelelim öğle yemeğine bir kase salata yanında yoğurt ve 3 adet köfte yiyin ve rahatlayın. 
İkinci ara öğün: Akşama doğru olan ara öğünde bir yeşil elma tüketilmelidir.
Akşam yemeği: Akşam ise fazla yüklenilmemeli ve saat erken olmalıdır. Yani bol salata ve 3 kaşık yağsız makarna yeterli olur.

2. gün

Sabah kahvaltısı: İlk gün olduğu gibi su unutulmamalıdır. Daha sonra ardından kahvaltıya geçilmelidir. Bugünki kahvaltıda bir bardak süt ve bir elma yenilecektir. 
Ara öğün: Ara öğünde ise bir avuç fındık ve 2 adet kayısı yeterli olur ve öğle yemeğine kadar tok tutar. 
Öğle yemeği: Öğle yemeğine gelmeden önce gün içerisinde bol su içilmesi unutulmamalıdır. Öğlen ise bir kase sebzeli çorba 2 adet ızgara tavuk yenilebilir.
Ara öğün: Akşama doğru olan ara öğünde bir adet muz yenilir ve akşam yemeğine kadar su hariç birşey tüketilmemelidir.
Akşam yemeği: Akşam 1 kase cacık ve bir adet haşlama patates ile ikinci diyet günü sonlandırılır.

3 gün: 

Sabah kahvaltısı: Sabah kalkar kalmaz ilk yapılan şey ılık suyun içilmesi unutulmamalıdır. Daha sonra kahvaltıda 1 bardak süt, bir dilim kepekli ekmek ve 3 dilim peynir yenilmelidir. 
Ara öğün: Ara öğüne kadar içilebildiği kadar su içilmelidir. Ara öğünde yarım elma yeterli olur.
Öğle yemeği: Öğle yemeğinde bir kase salata ve bir tane balık ızgara ile kendinizi sevindirin. 
Ara öğün: Akşama doğru olan ara öğünde bir küçük avuç fındık yiyebilirsiniz.
Akşam yemeği: Akşam saat 6 da ise bol salata ve bir kase tahıllı yemek yenilir. Bu şekilde bir hafta devam edilerek diyetin olumlu sonuç verdiğini gözlemlersiniz.
]]>
Tarçınlı Su Diyeti https://www.diyetgunu.com/tarcinli-su-diyeti.html Tue, 20 Mar 2018 02:47:35 +0000 Tarçınlı Su Diyeti, Diyet yaparken bol suyun önemini herkes bilir buna birde yağ yakma özelliği buluna tarçın eklendiğinde etkisi daha fazla olacak ve istenilen hedefe ulaşılacaktır. Tarçınlı su diyeti sayesinde kişi fit Tarçınlı Su Diyeti, Diyet yaparken bol suyun önemini herkes bilir buna birde yağ yakma özelliği buluna tarçın eklendiğinde etkisi daha fazla olacak ve istenilen hedefe ulaşılacaktır. Tarçınlı su diyeti sayesinde kişi fit bir vücuda sahip olacak ve yağlar eriyeceği için sarkmalarda olmayacaktır. Tarçınlı su diyeti düzenli ve azimli yapıldığında kısa sürede amaca ulaşmak mümkündür. İçeriğinde bol miktarda antioksidan olan tarçının tek başına kilo verdirme özelliği bulunmamaktadır. Fakat insülin hormonunu destekleyerek diyet yaparken bize destek sağlayan tarçınlı su diyetini önerilen ve yapılması gereken bir diyettir. Tarçınlı su diyetinde çubuk tarçınlar ile yapacak olursanız daha etkili olacaktır.

Tarçınlı Su Diyeti Faydaları
 • Tokluk hissi vererek daha geç acıkılmasını sağlamaktadır.
 • Yağ yakıcı özelliği ile vücudun enerji kaynağı olan yağ depolarını kullanmasını sağlar.
 • Kan şekerinin vücut tarafından işlenmesini sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırarak yediklerinizi kısa süre içerisinde yanmasını sağlar.
Tarçınlı Su Diyeti Nasıl Hazırlanmalı
 • 3 veya 4 adet çubuk tarçın
 • Arzu edilir ise bir miktarda karanfil, elma dilimi veya zencefil ekleyebilirsiniz.
 • 5 bardak su
Yapılışı: Suyun içine çubuk tarçınları ekleyerek yaklaşık 10 dakika kaynatınız. Ocaktan almadan öncede karanfil ekleyebilirsiniz. Oda sıcaklığında soğumasını bekleyiniz. Tarçınlı su diyetini bir hafta yapmanız gerekmektedir. Yemeklerden en az 20 dakika önceden içeceğiniz tarçınlı su ile metabolizmanız çalışmaya başlayacak ve yediklerinizi sindirmenize yardımcı olacaktır. Bir haftada etkisini göreceğiniz ve verdiğiniz kilolara tanık olacağınız tarçınlı su diyetinde kişilerin farklı kilo verdikleri de unutulmamalıdır. Çünkü; herkesin metabolizma çalışma hızı aynı değildir. Ayrıca kişinin yaşı da yavaş kilo vermeye etkendir.
]]>
Kiraz Diyeti https://www.diyetgunu.com/kiraz-diyeti.html Wed, 21 Mar 2018 01:37:23 +0000 Kiraz diyeti, ilkbahar aylarının son günlerinde yetişen ve hiçbir yan etkisi bulunmayan kiraz, hem sağlık açısından önem taşımakta hem de diyet için uzmanların tavsiye ettiği bir üründür. Önemli bir diyet meyvesi olan ki Kiraz diyeti, ilkbahar aylarının son günlerinde yetişen ve hiçbir yan etkisi bulunmayan kiraz, hem sağlık açısından önem taşımakta hem de diyet için uzmanların tavsiye ettiği bir üründür. Önemli bir diyet meyvesi olan kiraz belli kürler şeklinde kullanılıp uygulanır. Kiraz diyetinin olumlu sonuçlar doğurabilmesi için bilhassa uzmanların yaz aylarında kullanmaları tavsiye etmiştir. Çünkü yapılan araştırmalar ışığında kirazın tam mevsimi olduğunu söylemiş ve bu tarihlerde kiraz diyetinin olumlu sonuçlar verdiğini  görmüşler. Metabolizmayı iyi çalıştırıp kilonun atılmasını sağlıyor. Aynı zamanda kişiyi formda tutup, daha tok karnına tutmaktadır. İdrar sökücü özelliği de mevcuttur. İdrarın sürekli gelmesi beraberinde fazla sıvıyı da dışarıyı atmaktadır.

Zayıflamak için kiraz diyeti

 • Sabah: Sabahları uykudan uyanan kişi aç karna iki bardak ılık su içip, ardından 1 su bardağı sıkılmış kiraz suyu içmelidir. Daha sonra kahvaltıda 100 gram kadar peynir ve 1 dilim ekmek yenilmelidir. Kahvaltıdan sonra yani tam öğle yemeği yaklaşmadan ara öğünde yarım litre su ve 1 bardak kiraz suyu içilmelidir.
 • Öğle: Peynirli salata, 1 dilim kadar çavdar ekmeği ya da kepekli ekmek ve ayran olmalıdır. Öğlen ile akşam arasında çok zaman farkı olduğu için her iki saatte bir ara öğün yemeği yenilmelidir. Öğleden sonraki iki saat içerisinde yarım litre su ve 1 bardak kadar kiraz, iki saat sonra da yağsız peynirli tost ve yarım litre su içilmelidir.  
 • Akşam: Yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve zeytinyağlı ile yapılmış sebzeli yemeklerden 4 kaşık kadar alınmalı, bir kase yoğurt ve ardından salata yenilmelidir. Salataya kesinlikle yağ katmamalıdır. Yatmadan önce de yarım litre su içilmeli ve tekrar iki su bardağı kadar kiraz suyu içilmelidir.

Kiraz diyetinin faydaları

 • Daha hızlı şekilde kilo atılmasını sağlar
 • Sindirimi kolay olduğu için bağırsakların aktif çalışmasını sağlar ve kabızlığı önler.
 • Yapılan kiraz diyetiyle kişi hastalıklardan korunur. Çünkü mevsiminde tüketilen kiraz hiçbir şekilde yan etkisi yoktur.
 • İdrar sökücü özelliği yanında vücutta birikin sıvı birikimini önler.
 • Kireçlenmeyi önler ve bağ ağrılarını da hafifletir.

Not: Kiraz diyetine başlamaya karar verenler kendi başına hareket etmekten kaçınmalılar. Bir diyetisyen bilgisiyle hareket edilmelidir. Çünkü ne zaman ne şeklide ne kadar kiraz kullanılmalı ona göre belirleyip söyleyecektir. Aksi taktirde zayıflayayım derken aşırı kiraz tüketimi olursa, kiraz diyetinin dışına çıkılmış olur. Son olarak, kiraz diyetini yaz aylarında uygulanması daha çok faydalı olacaktır. Çünkü taze kiraz ile yapılacak diyet daha etkili olur. Soğuk hava deposunda kalan kiraz, çoğunlukla etkisini kaybetmektedir. 

]]>
Bacak İnceltme Diyeti https://www.diyetgunu.com/bacak-inceltme-diyeti.html Wed, 21 Mar 2018 19:49:44 +0000 Bacak inceltme diyeti, kalın bacaklardan rahatsız olan kadın ve erkeklerin en büyük istekleri bacaklarının incelmesini isterler. Rahat pantolon, etek ve kısacası rahat elbise giyebilmek için bir takım uğraşlar verirler. İşte bac Bacak inceltme diyeti, kalın bacaklardan rahatsız olan kadın ve erkeklerin en büyük istekleri bacaklarının incelmesini isterler. Rahat pantolon, etek ve kısacası rahat elbise giyebilmek için bir takım uğraşlar verirler. İşte bacak inceltme diyeti bunun başında gelmektedir. Bacak inceltme sağlıklı bir diyet ve egzersizlerle mümkün hale gelebilir. Bacak inceltme diyetiyle bacakları eritmek mümkündür. Sağlıklı beslenme ve az yeme ile bu hayali gerçekleştirmek kolaydır. 

Bacak inceltme diyeti öncesi

Bacak inceltme diyetine başlamadan önce bacakları doğal yollarla inceltme ve bacakların kalınlaşmasına engel teşkil etmek maksadıyla neler yapılabilir onu öğrenmekte ve uygulamakta fayda vardır.

 • Sağlıklı yağlar kullanılmalı: Yağların kilo aldırmada çok büyük bir faktör olduğu herkes tarafından bilinir. Ama şu bir gerçek ki, her yağ, kilo aldıracak diye bir kaide yoktur. Örneğin zeytinyağı, hem sağlık açısından da büyük bir önem taşır. Bunun yanında ayçiçek yağı, balık yağı, badem yağı gibi yağlar sağlıklı yağlardır. Bunları tüketmekte zarar yoktur. 
 • Tahıl tüketilmeli: Birçok kişi başta bacak inceltme ve daha sonra fazla kilolardan kurtulmak için karbonhidratlı ürünlerden uzak durulması gerektiğini beyan ederler. Ama bu durum onların sandığı gibi değildir. Çünkü vücudun temel ihtiyacı olan mineral ve vitaminlerin bünyesinde beslediği tahıl ürünler, içerdiği lifler sayesinde açlığı bastırır ve bacakları inceltmeye yardımcı olmaktadır. Özellikle günümüzde işlenmiş besinler Örneğin, kurabiye, pasta, kek, beyaz ekmek gibi ürünler ve bunların yanında yağ ve şeker fazla olduğu zaman tercih edilmemesi gerekir.
 • Alkol bırakılmalı: Aşırı alkol kullanımında selülit oluşturmasının yanında bacakları da kalınlaştırmaktadır. Bunun sebebi ise alkolün içerisinde bulunan yüksek miktarda yağ ve şeker. Bu yüzden alkolden mümkün olduğunca uzak durmak gerekir. Bu şekilde bacak inceltme diyetinden önce alkol bırakılırsa çok faydalı olacaktır.
 • Protein gerekliliği: Güzel bir bölgesel zayıflama diyetinde protein çok önem taşımaktadır. Bu yüzden bacak inceltme diyetinde balık eti, hindi eti, tavuk eti gibi besinlerin yanında yoğurt, peynir, süt ürünleri, baklagiller yeteri miktarda tüketilmesi gerekir. Protein açısından zengin olan ürünler, normal ürünlerde ve ara öğünlerde muhakkak tüketilmelidir.

Bacak inceltme diyeti listesi

 • Sabah: Sabah kahvaltısında bir bardak portakal suyu, limonlu çay ve bir dilim ekmeğin yanında fazla şekerli olmayan reçel tercih edilmelidir. 
 • Ara öğün: Sabah kahvaltısından öğle yemeğine kadar arada kalan zaman diliminde belirli miktarda meyve tüketimi yapılmalıdır. Örneğin elma, armut vs. 
 • Öğle: Üzerinde deri olmayan tavuk ızgara ve mercimek tüketilmelidir. Bunların yanında bir dilim çavdar yada tahıllı ekmek olabilir. Bunlara alternatif olarak makarna, salam, zeytinyağlı köfte ya da erik olarak tüketilebilir. 
 • Ara öğün: Öğle yemeği ile akşam yemeği arasında kalan zaman diliminde ise bir bardak kahve ve bir bardak yağsız süt içilmelidir. 
 • Akşam: Közlenmiş patates, deniz ürünleri, bir dilim tahıllı ekmek yenilebilir. Tercihen patates ezmesi de yenilebilir. 

]]>
Zayıflamak İçin Diyet Listesi https://www.diyetgunu.com/zayiflamak-icin-diyet-listesi.html Thu, 22 Mar 2018 01:40:06 +0000 Zayıflamak İçin Diyet Listesi, Ne kadar çok aç kalırsam o kadar çok kilo veririm düşüncesi tamamen yanlış bir düşünceden başka bir şey değil. Aç kalarak kilo verme insanın kendi bedenine yaptığı eziyet şek Zayıflamak İçin Diyet Listesi, Ne kadar çok aç kalırsam o kadar çok kilo veririm düşüncesi tamamen yanlış bir düşünceden başka bir şey değil. Aç kalarak kilo verme insanın kendi bedenine yaptığı eziyet şeklidir. Eğer ara öğünleri katmazsak günde en az 3 öğün yemek yemeliyiz. Öğünleri çoğaltın ama az yiyin. Kilolarıyla başı dertte olan insanlar en basit diyet listesine başvurarak sağlıksız bir şekilde kilo verme yöntemini uygulamaya başlar ve sonuç alamazlar. Diyet sırasında önemli olan kalıcı bir şekilde kilo vermektir. Diyet esnasında yürümekten ve egzersiz yapmaktan vazgeçmeyin. Ne kadar çok hareket halinde olunursa o kadar çok kilo vermeniz kolaylaşır. Normal hayatta bir çoğumuzun su içme alışkanlığı yoktur halbuki su içmenin insan vücudunda bir çok faydası vardır. Diyet yaparken de su hayatımızdaki en önemli etken olmalı bol bol su tüketmeliyiz ki yağ yakmamız kolay olsun. Su içemiyorum diyorsanız yanınıza şişe alınız suyun içine bir dilim limon atarak suyunuzu hafifte olsa tatlandırarak bol su içmenizi kolaylaştırabilirsiniz. Diyet esnasında sıkça tartıya çıkmaktan kaçınınız hemen kilo vermeye başlayamayacağınız için bu sizin moralinizi bozmanıza ve diyetten vazgeçmenize sebep olabilir. Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız doğru diyet listesi tercihiniz olmalı. Vereceğimiz diyet listesi sayesinde fazla kilolarınızdan 1 ayda 10 kilo vererek kurtulabilirsiniz.

Zayıflamak İçin Diyet Listesi

1.Gün

 • Sabah; 1 bardak şekersiz çay, 1 dilim yağsız peynir, domates salata ve 1 dilim ekmek
 • Öğle; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim ekmek
 • Akşam; Haşlanmış tavuk, 1 kase yoğurt, salata

2.Gün

 • Sabah; 1 Adet haşlanmış yumurta, domates, salata, 1 dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Öğle; Izgara tavuk, 1 kase yağsız salata
 • Akşam; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, salata

3.Gün

 • Sabah; Yağsız beyaz peynir, domates, salata, 1 dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Öğle; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim kepek ekmek
 • Akşam; Izgara et, salata, 1 kase yoğurt

4.Gün

 • Sabah; 1 Adet haşlanmış yumurta, 3 tane zeytin, salatalık, 1 dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Öğle; Tavuk sote, salata
 • Akşam; Balık buğulama, salata, 1 dilim ekmek

5.Gün

 • Sabah; Yağsız beyaz peynir, domates ,salata, 1dilim ekmek, şekersiz çay
 • Öğle; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim ekmek
 • Akşam; Haşlanmış tavuk, 1 kase yoğurt, salata

6.Gün

 • Sabah; 1 adet haşlanmış yumurta, beyaz peynir, salata, 1 dilim ekmek ve şekersiz çay
 • Öğle; Izgarada yapılmış et ve salata
 • Akşam; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, salata

7.Gün

 • Sabah; Yağsız beyaz peynir, salata, domates, 1 dilim ekmek, şekersiz çay
 • Öğle; Sebze yemeği, 1 kase yoğurt, 1 dilim ekmek
 • Akşam; Balık buğulama, salata ve 1 dilim ekmek
]]>
Kolonoskopi Diyeti https://www.diyetgunu.com/kolonoskopi-diyeti.html Thu, 22 Mar 2018 03:05:57 +0000 Kolonoskopi diyeti, kolonoskopi, kalın bağırsağa makattan girilerek sakinleştirici ilaç sedasyon veya anestezi altında fiberoptik kamera ile monitör altında bakılıp incelenmesidir. Kolonoskopi işleminden bir gün önce hastaya mü Kolonoskopi diyeti, kolonoskopi, kalın bağırsağa makattan girilerek sakinleştirici ilaç sedasyon veya anestezi altında fiberoptik kamera ile monitör altında bakılıp incelenmesidir. Kolonoskopi işleminden bir gün önce hastaya müsil verilerek bağırsakları temizlenir ve temizlenen bağırsaklar kolonoskopi diyetine hazır sayılır. 

Kolonoskopi diyeti öncesi hazırlık nasıl olmalıdır

Kolonoskopi diyetine hazırlık öncesinde almanız gereken bazı gıdalar almamanız gereken bazı gıdalar bulunmaktadır. Kolonoskopiye hazırlığın sebebi bağırsaklarınızdaki dışkı oluşumunu azaltmak ve bağırsaklarınızı uygunsuz gıdalardan korumaktır. Kolonoskopi sırasında kişinin bağırsaklarının tam anlamıyla boşalmamış olması bağırsaktaki bazı anormal durumlar gözden kaçırılmış olması demektir. O yüzden doktorunuzun söylediklerini ciddiye alınız ve almamanız gereken gıdaları yememeye dikkat ediniz

Kolonoskopi diyetinden önce yememeniz gereken gıdalar

Kolonoskopi diyetini uygulayacağınız zaman almamız gereken gıdalardan bazıları brokoli, enginar, yeşil bezelye, muz, elma badem,ceviz, yulaf ezmesi, makarna, pilav ve arpa gibi lif yönünden zengin olan besinleri yememiz gerekir. Kolonoskopi öncesi tüketeceğiniz yağlı yiyecekler bu görüntülerin bulanık çıkmasına neden olacağı için sonuçlar net bir şekilde oluşmaz. Kırmızı et, hamburger, süt ve süt ürünleri kolonoskopi diyetinde yenmemesi gereken ürünler arasında yer almaktadır.

Kolonoskopi diyetinden önce yiyebileceğiniz yiyecekler

Kolonoskopi diyetine başlamadan önce yiyebileceğiniz hangi besinler bu diyete dahil edilebilir. Kolonoskopi öncesi bağırsaklarını çok çalışmasına neden olmayacak az yağlı gıdalar diyetiniz için uygun olandır. Örneğin kızarmış tavuk yerine Haşlanmış tavuk, yumurta haşlanmış olarak ve beyaz peynir, ekmek tüketebilirsiniz

Kolonoskopi diyeti kimler için uygun değildir

Kolonoskopi diyeti yapacak kişi 3-4 gün öncesinde bol bol su içmeyi ihmal etmemelidir. Bol su bağırsakların temizlenmesinin sağlayacaktır. Kolonoskopi hastanelerde ve uzman gözetiminde yapılan bir tedavi şeklidir. Bu anlatacağımız şeylerin herhangi birisi sizde varsa kolonoskopi yaptırılmamalıdır. Hamile bayanlar, kalp ile ilgili sorunu olanlar bağırsak tıkanıklığı yaşayan kişiler karın boşluğunda iltihaplanması olanlar, sık sık karın ağrısı yaşayanlar ve kan hastalığı olanlar, böbrek hastalığı ve mide sorunu yaşayanlar kolonoskopi diyeti yapamazlar. Bütün cerrahi müdahalelerde olduğu gibi bu yöntemde de bazı  kanama riskleri vardır. 
]]>
Makarna Diyeti https://www.diyetgunu.com/makarna-diyeti.html Thu, 22 Mar 2018 07:00:35 +0000 Makarna Diyeti, bu diyet türü son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Eğer makarnadan vazgeçmiyorsanız bu diyet tarifi tamda size göre bir tariftir. Abur cubur yemeği bırakarak makarna diyeti sayesinde kısa süre Makarna Diyeti, bu diyet türü son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Eğer makarnadan vazgeçmiyorsanız bu diyet tarifi tamda size göre bir tariftir. Abur cubur yemeği bırakarak makarna diyeti sayesinde kısa sürede zayıflamak mümkün olacaktır. Diyet programı dışına çıkmadan düzenli bir şekilde bu diyet programını uygulamak yeterli olacaktır. Makarna diyeti yaparken araya mutlaka ara öğünler sıkıştırılarak hiç açlık çekmeden rahatlıkla yapacağınız bir diyet programıdır. Makarna diyeti son zamanlarda oldukça sık tercih edilen bir diyet programıdır. Makarna diyetini düzenli yürüyüş ve egzersiz ile destekleyerek istediğiniz sonucu en kısa zamanda ulaşmanız mümkün olacaktır. Düzenli yürüyüş yaparak hem istenmeyen fazla kilolardan kurtulacak hemde sağlıklı bir vücut yapısına sahip olarak metabolizmayı hızlandırmış olacaksınız. Makarna diyeti sayesinde ile haftada iki kilo iki hafta içerisinde beş kilo vermek oldukça kolay olacaktır. Ancak bu oran vücut yapısına bağlı olarak değişebilir.

Makarna Diyet Listesi

1. Gün

Sabah: 1 adet haşlanmış yumurta ve 1 dilim kepekli ekmek
Ara Öğün: 1 bardak ayran ve 2 adet kuru kayısı
Öğlen: Yağsız bol yeşilliklisalata ve 1 küçük boy tabak peynirli makarna dilediğiniz makarna çeşidi
Ara Öğün: 4 adet badem
Akşam: Yağsız bol yeşillikli salata ve ızgara tavuk
Gece Ara Öğün: 2 adet kuru kayısı

2. Gün

Sabah: Şekersiz çay, 1 dilim kepekli ekmek, domates, 1 dilim dil peyniri ve salatalık
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: 1 dilim kepekli ekmek ve light ton balıklı yeşil salata
Ara Öğün: 1 adet ceviz ve 4 adet fındık
Akşam: Yağsız bol yeşillikli salata 1 küçük boy tabak domatesli makarna
Gece Ara Öğün: 1 adet meyve

3. Gün

Sabah: Şekersiz çay, 2 dilim kepekli ekmek ile yapılan peynirli tost
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: Yağsız bol yeşillikli salata ve bir küçük boy tabak sebzeli makarna
Akşam: 1 kase yoğurt ile 1 tabak zeytinyağlı kabak
Gece Ara Öğün: 1 bardak süt

4. Gün


Sabah: 1 adet yumurta ile yapılan omlet ve 1 dilim kepekli ekmek
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: Yağsız bol yeşillikli salata ve 1 küçük boy tabak ton balıklı makarna
Akşam: Yağsız bol yeşillikli salata ve 1 porsiyon ızgara balık
Gece Ara Öğün: 2 adet kuru kayısı

5. Gün

Sabah: 1 çorba kaşığı kuru üzüm, 1 bardak süt ile 5 kaşık yulafı karıştırın.
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: Yağsız bol yeşillikli salata ve 4 adet ızgara köfte
Ara Öğün: 10 adet badem
Akşam: Yağsız bol yeşillikli salata ve 1 tabak domatesli erişte
Gece Ara Öğün: 1 adet meyve

6. Gün

Sabah: Şekersiz çay, 1 dilim kepekli ekmek, 2 adet kuru kayısı ve 3 kaşık lor peyniri
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: Yağsız bol yeşillikli salata ve 4 adet köfte
Ara Öğün: 2 adet kuru kayısı
Akşam: Yağsız bol yeşillikli salata ve 1 tabak mantarlı ve peynirli makarna
Gece Ara Öğün: 1 bardak süt

7. Gün

Sabah: 1 bardak diyet süt ile yapılan müsli içerisine isteğe bağlı 2 adet ceviz ilave edebilirsiniz.
Ara Öğün: 1 adet meyve
Öğlen: 1 dilim kepekli ekmek ve 3 köfte büyüdüğünde ızgara et
Ara Öğün: 1 adet meyve
]]> 40 Kilo Verenler https://www.diyetgunu.com/40-kilo-verenler.html Fri, 23 Mar 2018 00:35:25 +0000 40 Kilo Verenler, İle ilgili olarak sağlıklı kilo vermek ve bu kiloyu yaşam boyunca muhafaza edebilmek için son derece bilinçli davranılması gerektiği yadsınamaz. Kırk kilo vermek belli bir zaman isteyen bir meseledir. Ve kil 40 Kilo Verenler, İle ilgili olarak sağlıklı kilo vermek ve bu kiloyu yaşam boyunca muhafaza edebilmek için son derece bilinçli davranılması gerektiği yadsınamaz. Kırk kilo vermek belli bir zaman isteyen bir meseledir. Ve kilo verme hızı bünyeden bünyeye değişebilmektedir. 40 kilo veren kişilerin yaptığı uygulamaları ve kilo verme işleminde gerçekleştirdikleri sistemleri incelediğimizde, sağlıklı bir beslenme diyetinin yanı sıra hayatlarında egzersiz veya günlük aktivitenin de yer aldığını gözlemlemekteyiz. Kırk kilo vermek için; günlerce, saatlerce spor salonlarında bulunmak veya çok sıkı bir diyet yapmak gerekmemektedir. Şimdi 40 kilo vermenin yaptığımız araştırmalara göre en sağlıklı şeklini sizlere açıklayalım.

40 Kilo Verenler Ve Öneriler; Bu beslenme ve yaşam programına başlamadan önce gerçekten sağlıklı kilo verme ile ilgili olarak düşünmeli ve ciddi anlamda karar vermiş olmalısınız. Biz bunu diyet olarak adlandırarak işin başında sizi sıkmak ve en başında klasik bir program uygulaması vermek istemiyoruz. Buradaki öneriler uygulayan kişilerce yapılmış ve sonuç olarak gerçekten 40 kilo verilmiş önerilerdir. Yaklaşık olarak 1,5-2 yıl gibi bir süreçte kırk kilonun tamamı verilmiştir.
 • Gerçekten kilo vermeye karar verin, kendinizi çok kısa bir süre sonra, kilo vermeye başladıkça çok daha iyi ve güzel hissedeceğinizi düşünün. Kilo vermeye başladıkça hareketleriniz serileşecek ve vücudunuz gençleşecek.
 • Günde üç öğün yemek yemeli ve üç ara öğün yapmalısınız.
 • Her yemekten önce açlığınızı bastırmak için büyük bir bardak su için.Gün boyu bol su içmeye çalışın.
 • Sabah kahvaltısında; 5 zeytin, kibrit kutusu kadar peynir, bazen yumurta, bol domates, salatalık, maydanoz ve yeşillik yiyebilirsiniz. Bir dilim kepek ekmeği tüketebilirsiniz.
 • İki saat sonra bir meyve ve avucunuzun içi kadar; fındık, fıstık, badem ne isterseniz veya karışık halde çerez tüketin. Meyve yeterli geldi ise avucunuzun içi kadar çerezi daha sonraki ara öğününüze koyabilirsiniz. 
 • Öğle yemeğinde; sadece bir tabak ya da bir porsiyon ne varsa yiyebilirsiniz. Her şey olabilir bir tabak içinde bir kaç çeşit olabilir veya örnek olarak sulu bir yemek olabilir, hatta makarna veya pilav bile olabilir. Az miktarda ve bir tabak yemelisiniz. Az miktarla kastetdiğimiz yaklaşık beş yemek kaşığı pilav gibi olabilir. Yanında az yağlı salata veya yoğurt da tüketebilirsiniz. Salata veya yoğurttan birini seçmelisiniz. Makarna veya pilav yemiyorsanız bir dilim kepek ekmeği tüketebilirsiniz. Yemekten önce su içmeyi unutmayın. 
 • Öğleden sonraki ara öğünde; bir meyve, bir bardak süt, bir avuç kuru meyve veya bir avuç çerez. Bunlardan herhangi birini tüketebilirsiniz. 
 • Akşam yemeği de mutlaka saat 19:00 veya 19:30 gibi bitmiş olmalı. Tekrar ne varsa bir tabak ve az porsiyon herhangi bir yemeği tüketebilirsiniz. Kepek ekmeği akşam öğününde yemeseniz daha iyi olur. Yanında ortalama miktarda salata da tüketebilirsiniz. 
 • Gece geç yatıyorsanız ve çok acıkırsanız; bir bardak süt veya, bir kase yoğurt ya da bir meyve tüketebilirsiniz. 
 • Her gün bir saat yürüyüş yapın. Ayrıca; haftada bir gün kendinize serbest bir gün seçin. Bu motivasyonunuzu arttıracaktır. Serbest günde istediğiniz şeyleri akşam yemeğini tarif ettiğimiz şekilde yapmak kaydı ile erken saatlerde, bir güne mahsus olmak üzere yiyebilirsiniz. Bu şekilde devam edildiğinde zamana yayılarak 40 kilo verenler arasına girilebilir.
]]> Kilo Verme Kürleri https://www.diyetgunu.com/kilo-verme-kurleri.html Fri, 23 Mar 2018 10:56:55 +0000 Kilo verme kürleri, arasında olan yoğurtlu limon kürü ile zayıflamak isteyenler bu uygulamayı kesintisiz olarak iki hafta kadar devam ettirmelidirler. Uzmanlar tarafından belirtilen önemli noktalardan biri şudur ki zayıflamak Kilo verme kürleri, arasında olan yoğurtlu limon kürü ile zayıflamak isteyenler bu uygulamayı kesintisiz olarak iki hafta kadar devam ettirmelidirler. Uzmanlar tarafından belirtilen önemli noktalardan biri şudur ki zayıflamak demek vücutta depolanan fazla yağların  yapılması anlamına gelmektedir. Dikkat edilecek hususlardan birisi kas kaybederek yada sıvı kaybederek kilo verilmemelidir.Bir kasenin içerisine koyacağınız üç kaşık yağsız yoğurdun içerisine yarım limonun suyunu sıkın ve içerisine bir çay kaşığı kırmızı pul biber ilave edin İyice karıştırarak bu karışımı 2 hafta boyunca her gece yatmadan yarım yada bir saat önce yiyin ve bu kürü tükettikten sonra kesinlikle hiçbir şey yemeyin. Bu kürün etkisini en az bir hafta sonra görmeye başlarsınız. Kesinlikle bu kilo verme kürü göbek çevresindeki yağlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.

Kilo verme kürleri

Karbonat kürü: Kilo verme kürleri arasında en etkili olan kürlerden biri karbonat kürü herkesin bildiği bikarbonat tükürük bezlerini yoğun miktarda iyon salgılatarak yediğimiz yiyecekleri ve içecekleri alkali yapma yarar.Sindirim için kullanılan karbonat son zamanlarda zayıflamak için kullanılmaktadır. Karbonat suyun ph değerini yükselttiği için alkali yapar. Alkali olan su zayıflamaya yarar. Herkesin bildiği yemeklerde pastalarda tatlılarda kullanılan karbonatı  yarım litrelik su şişesi içerisine bir çay kaşığı karbonat ekleyerek iyice çalkalayarak karbonatın erimesinin sağlayınız. Ve bu hazırladığınız karbonatlı kilo verme kürünü aç karnına gün boyunca içmeye devam ediniz. Bu suyu muhakkak aç karnına içiniz.

Yoğurt soda limon ve yeşil çay kürü: Kilo verme kürü son günlerde popüler diyet arasına girmiș bu mucize çayların faydaları anlatılmakla bitirilmez. Zayıflamaya olan etkileri inanılmaz derecede çoktur ve birçok kişi tarafından olumlu sonuçlar alınmıştır. Zayıflamak isteyenler için son derece iyi bir alternatiftir. Maden suyu içerisindeki mineraller sayesinde zayıflamaya yardımcı olan ve aynı zamanda hazımsızlığa iyi geldiği bilinen limon hücrelerde depolanan yağların vücuttan dışarı atılmasını sağlar. Yarım litre kaynar suyun içerisine 2 tatlı kaşığı yeşil çay atın ve demlenmeye bırakın. Yeşil çay demlendikten sonra içerisine bir şişe maden suyu ve yarım limonu sıkarak Her gün düzenli olarak içmeye çalışın ve bu kilo verme kürleri sayesinde inanılmaz derecede vücudumuzun inceldiğini göreceksiniz.

Yoğurtlu zencefil ile kilo verme kürü: Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre yağsız yoğurdun tek başına bile göbek yağlarının yüzde seksenbirini erittiği bildirilmiştir. Zencefil  yağ yakıcı özelliği sayesinde zayıflamaya yardımcı olmaktadır.Ve hazmı kolaylaştırdığıda söylenmektedir. Tarçın kan şekerini düzenler ve açlık krizlerini ortadan kaldırmaya yarar. Zerdeçal ise hafızayı güçlendirir ve hazmı kolaylaştırır. Bu kilo verme kürünü uygularken insanlar çok memnun olduklarını dile getirmişlerdir. 5 kaşık yağsız Yoğurdun bir kaseye koyun ve içerisine bir çay kaşığı tarçın bir çay kaşığı Zerdeçal ve bir çay kaşığı zencefili koyun ve güzelce karıştırın Bu Hazırladığınız kilo verme kürünü sabah öğlen akşam olmak üzere günde 3 kez yemeklerden bir saat önce yani aç karnına tüketin. Mutlaka bu karışımı her öğünde taze taze yapmaya çalışın.
]]>
Kilo Vermeyi Hızlandırmak https://www.diyetgunu.com/kilo-vermeyi-hizlandirmak.html Sat, 24 Mar 2018 00:46:11 +0000 Kilo Vermeyi Hızlandırmak, Kilo vermek düzenli uygulamalar, düzenli beslenmeler ve düzenli sporlar ile oldukça mümkündür. Çoğu kişi vücudundaki fazla olan kilolardan oldukça şikayetçidir ve bu nedenle ilk soluğu diyetisyenlerd Kilo Vermeyi Hızlandırmak, Kilo vermek düzenli uygulamalar, düzenli beslenmeler ve düzenli sporlar ile oldukça mümkündür. Çoğu kişi vücudundaki fazla olan kilolardan oldukça şikayetçidir ve bu nedenle ilk soluğu diyetisyenlerde almaktadır. Ancak diyetisyen gitmeden kendi başına evde uygulamalar yaparak kilo veren bir çok kişi vardır. Fakat uygulanan yöntemler ile verilen kilolar kişilerin zorlanmasına neden olduğundan dolayı ya vazgeçmekte yada kilo vermeyi hızlandırmak için çözümler aramaktadır. Çünkü bazen diyetisyenler hızlı bir şekilde kilo verilmesini çokta sağlıklı bulmadığından yavaş ve uzun süreli uygulamalar yaptırmaktadır. Fakat yazın gelmesi ile çoğu kişide verilen kiloları hızlandırarak yaza fit bir vücutla girmek isterler. 

Hızlı kilo vermek bünyeden bünyeye farklılık göstermektedir. Aynı şekilde uygulanan yöntemlerde bile kişilerin birbirinden farklı şekilde kilo verdikleri gözlemlenebilir. Buda kişilerde olan metabolizmayla alakalı olmaktadır. Normal şekilde uygulanan yöntemlere bazı önemli noktalar ekleyerek kilo vermeyi hızlandırmak oldukça basittir. Çünkü kilo verirken uygulanması gereken püf noktalar bulunmaktadır. Bunların uygulanması ile kilo vermeyi hızlandırabilirsiniz.

Kilo vermeyi hızlandırmak için neler yapılmalıdır
 • Sabah kahvaltısı yapmak kilo verilmesini oldukça hızlandırır. Bu nedenle sabah kahvaltısı kesinlikle atlamamalıdır.
 • Kahvaltıyı erkenden yapmak metabolizmayı hızlandırır ve daha fazla yağ yakılarak zayıflama sağlanır.
 • Her sabah kalkar kalkmaz ilk olarak limonlu bir bardak ılık su içilerek verilen kiloların miktarı hızlı bir şekilde çoğaltılır.
 • Diyet listesinde mutlaka ara öğünlere yer verilmelidir. Ara öğünler ana öğünlerde daha az yemek yenilmesini sağlayarak daha hızlı kiloların verilmesine yardımcı olur. 
 • Gün içerisinde oldukça tempolu olunmalı ve vücuda hızlı hareketler yaptırılmalıdır.
 • Akşam yemek saatini oldukça erkene almak en önemli durumlardan birisidir.
 • Diyetinizde yer alan spor ve egzersizlere merdiven inip çıkmayı mutlaka ekleyin.
 • Hayatınızdan tatlıyı mutlaka çıkartın.
 • Kilo vermeyi hızlandırmak için doymuş yağdan uzak durun.
 • Abur cubur aklınızdan çıkartın. Çünkü abur cubur içerisinde fazla miktarda doymuş yağ bulundurmaktadır.
 • Asitli içecekler kilo vermeniz yavaşlatacaktır bu nedenle asitli içeceklerden uzak durun.
 • Günlük hayatınızda suya önem verin ve tüketebildikçe çok su tüketin
 • Kalorisi düşük yiyecekler yiyerek kilonuzun hızla yok olmasını sağlayın.
 • Tüketilen lifli gıdaları çoğaltın.
 • Normal çay yerine yeşil bitkisel çayları içmeye özen gösterin.
]]> Obezite Ve İnsülin Direnci https://www.diyetgunu.com/obezite-ve-insulin-direnci.html Sat, 24 Mar 2018 19:15:05 +0000 Obezite Ve İnsülin Direnci: arasındaki ilişki iç içedir. İnsülin pankreastan salgılanan bir hormondur. Görevi şekeri enerjiye dönüştürmektir. İnsülinsiz şekeri kullanmayan karaciğer, kas,  yağ gibi dokular bu hormona dire Obezite Ve İnsülin Direnci: arasındaki ilişki iç içedir. İnsülin pankreastan salgılanan bir hormondur. Görevi şekeri enerjiye dönüştürmektir. İnsülinsiz şekeri kullanmayan karaciğer, kas,  yağ gibi dokular bu hormona direnç gösterir.
İnsülin, bu dokulara yapışarak enerji üretimi sağlayamaz ve şekeri kullanamaz. Bu durumdan dolayı kan şekeri yükselir ve enerji üretimi bozulur. Zamanla kronik hala gelen bu döngü tanı almanıza neden olur. Son yıllarda sıklıkla duyduğumuz insülin direnci terimi, metabolik hastalıkların oluşmasına sebep gösterilen en önemli faktörler arasında bulunmaktadır.
Ülkemizde son yıllarda yapılan çalışmalara göre, insülin direncinden kaynaklı diyabet ve obezite vakıaları artmaktadır. İnsülin direnci bu artışın büyük bir kısmından sorumlu olup, insülin direncinin en önemli nedeni de obezite olarak gösterilmiştir.
Kadınlarda obezite ve insülin direnci daha fazla görülmektedir. Bu ilişkiler gözden geçirildiğinde, obezite ve insülin direncinin iç içe geçtiğini görüyoruz.
Çekirdek noktayı obezite olarak görüyoruz, kişi obezite hastalığına yakalandıktan sonra, vücutta insülin direnci gelişiyor ve kronik şeker hastalığı tanısı ile süreç sonlanıyor. Şeker hastalığından kaynaklanan, kalp ve damar hastalıkları, kanser, tansiyon hastalığı gibi bir çok ciddi, hayatı tehdit eden faktörleri de beraberinde getiriyor.

Obezite Ve İnsülin Direnci Arasındaki İlişki:

Kişi, genetik faktörlerin etkisiyle, beslenme aşırılığı ve hareket eksikliğinden kaynaklı obezite hastalığına yakalanıyor. Bunun devamında insülin direnci gelişiyor vücutta, insülin direnci geliştiği için enerji üretimi döngüsü bozuluyor ve şeker vücutta kullanılamaz hale gelmeye başlıyor. Ya da insülin direnci gelişen vücutta obezite riski baş gösteriyor. Bu durum beraberinde bir çok hayatı tehdit eden hastalığı getiriyor. Obezite ve insülin direncinden kaynaklanan sıkıntılar zamanla, şeker hastalığına, kalp yetmezliğine yada damar hastalıklarına, böbrek ve karaciğerde işlev bozukluğuna yol açıyor. 

Kimler Obezite Riski Altında:

Ani sebepsiz yere kilo alanlar ve bu kiloyu tekrar vermekte zorlananlar,  gebeliğinde şeker hastalığı çıkanlar, ailesinde obezite, kalp damar hastalığı, şeker hastalığı olanlar, el ve ayak uyuşması, aşırı terleme ve vücudunda döküntü problemi yaşayanlar risk grubunda görülmektedir.
]]>
Obezite Sebepleri https://www.diyetgunu.com/obezite-sebepleri.html Sun, 25 Mar 2018 17:04:28 +0000 Obezite sebepleri; obezlik gelişmiş dünya ülkelerinin ve ülkemizin günümüzde mücadele ettiği en önemli sağlık sorunlarından biridir. Obezlik aşırı şişman olma durumudur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi insanların fizi Obezite sebepleri; obezlik gelişmiş dünya ülkelerinin ve ülkemizin günümüzde mücadele ettiği en önemli sağlık sorunlarından biridir. Obezlik aşırı şişman olma durumudur. Günümüzde teknolojinin ilerlemesi insanların fiziksel aktivitelerini azaltmıştır. Bu durum obezite sebepleri arasında gösterilebilir. Obezite yaşam kalitesini bozar ve ciddi ölümcül hastalıklara zemin hazırlar. Bu nedenle uzmanların obeziteye sebep olan gen üzerinde araştırmaları devam etmekte ve aşı geliştirme çalışmaları sürmektedir. Kişinin obez olup olmadığı vücut kitle indeksi sonucuna göre belirlenebilir. Gelişmiş dünya ülkelerinde ve ülkemizde obezite sebepleri ve obeziteyle mücadele etmek için çeşitli kampanyalar ve çalışmalar yürütülmektedir. Dünyada iki yetişkinden biri ve beş çocuktan biri aşırı şişmandır. Sonuçlara göre tüm dünya insanlarında obezlik gün geçtikçe artmaktadır. Çocukluk çağında aşırı kilolu insanların yetişkin olduklarında obez olmaları kaçınılmaz hale gelmektedir. Obezite kalp hastalığı, şeker hastalığı, bazı kronik hastalıklar, eklem ve kemiklerde olabilecek hastalıkların ve en önemlisi bazı kanser hastalıklarının sebebi olarak gösterilmektedir. Obezite yaşam kalitesini bozar ve kişinin özgüven sorunları yaşamasına sebep olur. Obeziteyle mücadele etmek için anne ve babaların çocuklarını spora yönlendirmeleri, dengeli ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazandırmaları gerekmektedir. 

Obezite sebepleri:
 • Aşırı besin tüketmek
 • Aşırı hareketsiz hayat
 • Genetik yapı
 • Hormanal etkiler
 • Psikolojik rahatsızlıklar
 • Kullanılan bazı ilaçlar özellikle antidepresanlar
 • Metabolizmanın yavaşlaması.
Günümüzde obeziteyle mücadele etmek için uygulabilecek yöntemler; 
 • Öncelikle uzman bir hekime başvurulmalıdır.
 • Diyet, sağlıklı beslenme alışkanlığı, fiziksel aktivite ve cerrahi girişimdir.
]]>
Obezite Diyabet https://www.diyetgunu.com/obezite-diyabet.html Mon, 26 Mar 2018 00:59:08 +0000 Obezite diyabet; Obezite son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Obezite genel olarak vücudun yağ oranının aşırı artması neticesinde boy uzunluğuna göre v Obezite diyabet; Obezite son yıllarda gelişmiş ve gelişmekte olan ülkelerin en önemli sağlık sorunlarından birisi haline gelmiştir. Obezite genel olarak vücudun yağ oranının aşırı artması neticesinde boy uzunluğuna göre vücut ağırlığının arzu edilmeyen düzeylerin üstüne çıkmasıdır. Günümüzün yoğun çalışma hayatı, çabuk ve kolay hazırlanıp tüketilen yiyecekleri daha fazla hayatımızda yer almasına ve mutfağa ayrılan zamanın azalmasına neden olmuştur. Hazır olarak tüketilen bu besinler fazla miktarda şeker, yağ ve yüksek kalori içeren maddelerden meydana gelmekle birlikte, özellikle doğal sebze ve meyveden uzak çocukların ve gençlerin damak tadına daha fazla hitap etmektedir. Gelişen teknoloji ile birlikte hareketten uzak en kısa mesafeler için bile araç kullanmayı tercih etmek, genel olarak bilgisayar ve televizyon karşısında fazla zaman geçirmekte buna eklenince, obezite  ve aşırı şişmanlık sorunları da kaçınılmaz olmaktadır.

Obezitenin  neden olduğu hastalıklar;

Obezite sadece estetik görünüm sorunu olmaktan daha öte bir çok hastalığın ortaya çıkmasının temel nedenleri arasındadır. Obezitenin neden olduğu başlıca hastalıklar diyabet, hipertansiyon, kalp hastalıkları, safra kesesi taşları, gebelik komplikasyonlarında artış, karaciğer yağlanması, uyku bozuklukları, depresyon gibi obezitenin nenen olduğu başlıca hastalıklardan birkaçıdır. Obezitede en önemli sorunlardan birisi karın ve bel çevresinde artan yağ dokusunun diyabet riskini daha fazla arttırmasıdır. Obezite ve diyabet arasında oldukça yakın ilişki mevcuttur ve diyabet hastalarının %85 gibi önemli bir kısmı şişmanlardan oluşmaktadır. Obezite vücudun insülin direncine sebep olduğu gibi, diyabet oluşumunu kolaylaştırmaktadır. Obezite ve diyabet arasındaki bu yakın ilişkiye baktığımızda, bu konuda erken alınacak önlemler yüz güldürücü olacaktır. Obezite de, diyabet ve hipertansiyon gibi kronik bir hastalıklara dönüşmesi durumunda tedavisi zor ve uzun bir süreç gerektirmektedir. Obezite tedavisi düşük kalorili diyet, egzersiz, psikolojik destek gibi çok sayıda seçeneğin yanı sıra, tedaviye başlamadan önce, obezitenin sebeplerini ortadan kaldırmaya yönelik tedavi her zaman olduğu gibi oldukça önemlidir. Bu sebeple bu sorunun hayatın ilk yıllarından itibaren ele alınması gereken bir konu olduğu unutulmamalıdır. 
]]>
Diyabet Obezite https://www.diyetgunu.com/diyabet-obezite.html Mon, 26 Mar 2018 15:18:00 +0000 Diyabet obezite: Çağımızın bir hastalığı olan obezite giderek yaygınlaşan bir sorun haline gelmektedir. Obezite çok önemli ve önlem alınması gereken bir durumdur. Çünkü kişilerde hem fiziksel olarak kötü bir görünümün Diyabet obezite: Çağımızın bir hastalığı olan obezite giderek yaygınlaşan bir sorun haline gelmektedir. Obezite çok önemli ve önlem alınması gereken bir durumdur. Çünkü kişilerde hem fiziksel olarak kötü bir görünümün meydana gelmesine neden olur hem de sağlık yönünden birçok sistemi etkileyerek hastalıkların açığa çıkmasına neden olur. Bunlardan bir tanesi de diyabet hastalığıdır. Diyabet obezite birbiri ile çok yakın ilişkiye sahiptir. Çünkü diyabet hastalığı olan kişilerde insülin ihtiyacı tam olarak karşılanamamaktadır. Bu durum ise vücut için oldukça büyük bir tehlike arz etmektedir. Çünkü insülin direncinin tam olarak sağlanamaması kişinin çok rahat bir şekilde kilo olmasına neden olur. Bu durum da kişinin obeziteye yakalanma ihtimalini oldukça yükseltir. Bu yüzden diyabet hastalarına bakıldığında genel olarak çoğunda obezlik olduğu görülmektedir.

Diyabet hastası olan kişilerin kilodan uzak durması gerekir. Çünkü kilo bu hastalığın daha da zorlaşmasına ve kişinin kendisini daha mutsuz ve kötü hissetmesine neden olur. Diyabet obezite ilişkisi tehlike oluşturabileceği için kişinin mutlaka bir doktordan yardım alması gerekmektedir. Aksi takdirde istenmeyen birçok hastalık ve sorun ile daha fazla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Diyabet obezite ilişkisi:

Diyabet obezite hastalıkları birbiri ile son derece yakın ilişkiye sahiptir. Diyanet hastalığı olan kişilerin zaten günlük olarak şeker ölçümü yapılmaktadır. Fakat diyabet yani şeker hastalığı olan kişilerin kilo almaya karşı mutlaka bir önlem alması gerekmektedir. Aksi takdirde kilo artışı bu kişilerde büyük bir tehlike arz etmektedir. Bu yüzden de kişinin beslenmesine çok dikkat etmesi gerekmektedir. Günlük olarak azar azar ve sık bir şekilde beslenmeye dikkat etmesi gerekmektedir.

Diyabet ve obezite:

İnsanların hareketsizliği, sağlıksız beslenmesi ya da bunun yanında doğal yaşamdan uzak kalarak televizyon, tablet ve bilgisayar başında geçirilen boş zamanlar sonucunda meydanagelen oobezite hastalığına karşı mutlaka önlem alınması gerekir. Çünkü bu obezite çok büyük bir problemdir. Kişilerin hayatında birçok hastalığın da oluşmasına neden olmaktadır. Ayrıca obezite insanlarda fiziksel olarak kötü bir görünüme neden olduğu için kişileri oldukça fazla olumsuz etkilemektedir. Diyabet hastalığı olan kişilerin obeziteye karşı mutlaka bir önlem alması gereklidir. Ve bu durumun asla ihmal edilmemesi gerektiği de unutulmamalıdır.
]]>
Kilo Verme Yöntemleri https://www.diyetgunu.com/kilo-verme-yontemleri.html Tue, 27 Mar 2018 03:43:29 +0000 Kilo verme yöntemleri, kısa sürede etkili olan teknikler olarak algılanmamalıdır. Kilo verme yöntemleri bilinenin aksine bazen çok uzun süren ama oldukça etkili olabilen etkili teknikler olarak tanımlanabilir. Birçok e Kilo verme yöntemleri, kısa sürede etkili olan teknikler olarak algılanmamalıdır. Kilo verme yöntemleri bilinenin aksine bazen çok uzun süren ama oldukça etkili olabilen etkili teknikler olarak tanımlanabilir. Birçok etkili kilo verme yöntemi vardır. Diyet yöntemi olarak genellikle uzun süre aç kalınarak uygulanan yöntemler kullanılması yaygındır fakat bu yöntem insan sağlığı açısından oldukça zararlıdır. Bunun yerine daha pratik ve insan sağlığı için daha faydalı aşağıdaki yöntemlerin uygulanması daha doğru olacaktır.

Kilo verme yöntemleri nelerdir

Yeşil çay içmek: Yeşil çayda bol miktarda antioksidanlarla dolu olan kateşin vardır ve bu kafein ile birlikte metabolizmayı hızlandırmaktadır.

Bol su içmek: Su içmek yaşam kaynaklarımız arasında en önemli unsurdur. Su içmenin faydaları saymakla bitmez diyebiliriz. Bu faydalardan biri ise metabolizmayı %24-30 oranında arttırmasıdır. Böylelikle vücut daha fazla kalori yakmış oluyor. 

Sabahları yumurta yemek: Sabahları yumurta yemek vücut yağ oranının azalmasında oldukça etkili yöntemlerden  biridir. Aynı zamanda sabahları yiyilen yumurta mideyi tok tutmakta ve gün içerisinde çok daha az kalori yaktırmaktadır. Böylelikle kilo vermek daha kolay bir hal alacaktır.

Kahve içmek: Kafein vücutta antioksidan üretmekte ve metabolizmayı hızlandırmakta etkilidir. Bu sebeple kilo verme amaçlı kahve içmek de kilo verme yöntemleri arasında yer alır. Fakat içilen kahve aromasız, kremasız şekersiz, siyah veya Türk kahvesi olmalıdır.

İyi bir uyku düzeni: Uyku kilo alma veya kilo verme konusunda en etkili etkenler arasındadır. Çünkü uykunun süresi kısa olursa kilo vermenin aksine kilo almak mümkün olacaktır. Hatta b durum en etkili kilo alma sebebidir. Güzel ve uzun bir uyku kilo vermede etkili oldu kadar sağlık açısından da oldukça önemlidir.

Tatlandırıcılı ve şekerli yiyeceklerden kaçınmak: Şeker günümüzde kilo almanın en büyük etkenleri arasında yer almaktadır. Yapay tatlandırıcılar ise kilo aldırma etkisinin yanı sıra içerdikleri maddeler ile kalp hastalıkları ve diyabet gibi hastalıkları da beraberinde getirebiliyor.

Yemek günlüğü tutmak: Bir yemek günlüğü tutarak yediklerinizi ve içtiklerinizi not almak ve ona göre davranmak dengeli beslenmenize yardımcı olabilir.

Kapsaisin içeren gıdalar tüketmek: Kapsaisin içeren yiyecekler metabolizmayı hızlandırır ve böylelikle açlığın azalmasına yardımcı olur. Bu da kilo vermede etkili olur. Kapsaisin özellikle acı biberlerde oldukça fazla bulunur.

Lifli gıdalar tüketmek: Lifli gıdalar sindirime yardımcı olur ve uzun süre tok tutar. Kilo vermeye yardımcı olan bu yöntem en pratik ve doğru seçenekler arasında yer alır.

Sebze ve meyve tüketmek: Yapılan bilimsel araştırmalara göre düzenli sebze ve meyve tüketen insanlar kilo almaya daha az meyilli oluyorlar. Sebze ve meyvelerin çoğu sudan oluşmaktadır. Düşük kalorili oldukları için tüketilen meyveler kilo vermeye yardımcı olmaktadırlar.

Protein tüketimini arttırmak: Yüksek proteinli bir yemek programı oluşturmak metabolizmayı günde 80-100 kalori kadar arttırmakta ve bir yandan da açlık hissini azaltmaktadır. Ayrıca protein ağırlıklı bir yemek programı günde 441 kalori daha fazla yakmanıza yardımcı olur.

Yemek yemeyi bağımlılık haline getirmekten kaçınmak: Günümüzde çoğu insan yemek yemeyi bağımlılık haline getirmiş bulunmakta ve bunu inkar etmektedir. Çoğu insanda bastırılamayan bir açlık duygusu oluşumunu engellemek neredeyse imkansız bir hale gelmiştir. Bu durum beraberinde maalesef obeziteyi getirmektedir. Yapılan bilimsel araştırmalara göre çoğu ülkede insanların yaklaşık yüzde 20'si 'yemek bağımlılığı' yaşamaktadır. Bunu aşmak için alışk]]> Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme https://www.diyetgunu.com/obezite-cerrahisi-sonrasi-beslenme.html Tue, 27 Mar 2018 18:11:52 +0000 Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Obezite sağlığınıza zarar veren bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Aşırı kilolarınızdan kurtulmak için spor yapmaya çalışın ya da bilinen ve tanınan uzman doktorlar tarafından müdahal Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Obezite sağlığınıza zarar veren bir rahatsızlık olarak bilinmektedir. Aşırı kilolarınızdan kurtulmak için spor yapmaya çalışın ya da bilinen ve tanınan uzman doktorlar tarafından müdahale edilmelisiniz. Obezite cerrahisi sonrası beslenme hızlı iyileşmek için oldukça önemlidir. Eğer beslenmenize dikkat etmezseniz ortaya çıkacak olan daha kötü hastalıklarla baş etmek zorunda kalacaksınız. Aynı zamanda işlenmiş ve içerisinde gıda boyası barındıran besinlerden uzak durmanız sağlığınıza iyi gelecektir. Abur cubur yerseniz sağlığınızı tehlikeye atarsınız. Daha çok ev yemekleri ve taze meyveleri tüketmeye özen gösterin. Çarşıda veya markette satılan meyve suyunu değil evde kendinizin yapacağı taze sıkılmış meyve sularını tüketmeniz sizin için hem de sağlığınız için çok önemlidir. Aynı zamanda bu operasyon sonrası doktorunuz size sıvı gıdaları yemenizi tavsiye edecektir. Ve siz de bu tavsiyeleri uygulamak zorunda kalacaksınız. İyileşmeniz için tek çare bu doktorunuzun dediklerini değiştirmeden uygulayın. Çünkü bu sizin için çok önemlidir. 

Obezite Cerrahisi Sonrası Beslenme, Sıvı

Çoğu operasyon sonrasında beslenme sıvı gıdaların tüketimi ile başlamaktadır. Aynı zamanda sıvı gıdalar doktorunuz tarafından reçetenize yazılan ve sizinle yüz yüze konuşulan önemli bir ayrıntıdır. Bu yüzden ameliyat veya çeşitli nedenlerden kaynaklanan operasyonların bitiminde bakım çok iyi yapılmalıdır. Ayrıca bu ameliyattan sonra birkaç gün içerisinde tekrar doktorunuza muayene olmanız gerekir. Çünkü dikişlerinizin kontrol edilmesi ve iyileşme aşamanızın nasıl ilerlediğini doktorunuzun görmesi lazım. Eğer bir eksiklik varsa doktor tarafından müdahale edilerek hemen o eksikliğin sona ermesini sağlayacaktır. Çorba ve ayran gibi sıvı gıdaların tüketimini arttırmanız gerektiğini bilmeniz gerekir. Aynı şekilde içinde bulunduğunuz ortamın sıcaklığını veya soğukluğunu ayarlamanız gerekmektedir. Yoksa yaranız enfeksiyon kapabilir. Vücudunuzun enfeksiyon kapası sonucunda tekrar doktor yolunu tutmak zorunda kalabilirsiniz. Ve tekrar müdahale edilmeniz bile gerekebilir. 
]]>
Hamilelikte Bebek Nasıl Kilo Alır https://www.diyetgunu.com/hamilelikte-bebek-nasil-kilo-alir.html Wed, 28 Mar 2018 01:40:55 +0000 Hamilelikte bebek nasıl kilo alır, Hamilelikte çoğu annenin korkusu bebeğinin yetersiz kilo alarak dünyaya gelmesidir. Buda annenin düzenli ve dengeli beslenmesi ile kaynaklı bir durumdur. Çoğu anne adayı bebeği aç kalmasın diye Hamilelikte bebek nasıl kilo alır, Hamilelikte çoğu annenin korkusu bebeğinin yetersiz kilo alarak dünyaya gelmesidir. Buda annenin düzenli ve dengeli beslenmesi ile kaynaklı bir durumdur. Çoğu anne adayı bebeği aç kalmasın diye ilk üç ay yemekten kendini almaz. Ancak bu durum bebeği etkilemez bütün kiloyu anneye kalıcı olarak bırakır. Çünkü ilk üç ay bebek anneden beslenmemektedir. Bu nedenle ilk üç ay anne her zamanki gibi yemesine devam etmelidir. Üç aydan sonraki ayda bebek anneden beslenmeye başlar ve bu sürede annenin kendisine yarayacak yiyecekler değilde bebeğe kilo aldıracak yiyecekler tüketmesi en doğrusu olur. Fakat çoğu anne adayı bebeğe neyin kilo aldıracağını bilmemektedir. Hamilelikte bebek nasıl kilo alır dediğimizde ise birkaç yiyecek sıralanmaktadır. Anne her ne kadar sevmese de o yiyecekleri bebeğinin sağlığı için tüketmelidir.

Hamilelikte bebek nasıl kilo alır, bunun için tüketilmelidir

İlk olarak bebeğin kilo alması için bol vitamin ve protein depolamak gerekmektedir. Bu hem anne adayını sağlıklı tutar hemde bebeğe kilo aldırır. Daha sonrasında anne adayı acıktıkça değil azar azar sık sık beslenmelidir. Hamile bir bayanın normal birine göre yaklaşık 300 kalori fazla alması gerekmektedir. Bu nedenle annelere bebeğin kilo alması için birkaç yiyecek tavsiyeleri edilir. Bunlar ise şu şekilde sıralanabilir:

Yumurta: Her sabah düzenli bir kahvaltı yapılmalıdır ve mutlaka haşlanmış bir yumurta yenilmelidir. Ayrıca yumurta bebeğin beyin gelişimi için en önemli besin kaynağı olmaktadır. Birde hamilelikte 450 mg kolin ihtiyacı bulunmaktadır. Bunu ise haşlanmış yumurtanın sarısı ile tamamlayabiliriz.

Kaşar: Kahvaltıda birde eksik edilmemesi gereken yiyecekler arasında yerini almaktadır. Kaşar içerisindeki yağı ve bulundurduğu protein ile direk olarak bebeği beslemeye yardımcı olur.

Muz: Meyveler arasında en besleyici olanı muzdur. Genellikle bebeğin gelişimi ve kilo alması yavaş gözlemlenen hamilelerde tavsiye edilir.

Süt ve süt ürünleri: Bebeğe kilo aldıran en önemli yiyeceklerdendir. Günlük olarak 2 yada 3 bardak süt ve süt ürünleri tüketilmelidir. Çünkü büyümekte olan bebeğin vücudunun ihtiyacı olan kalsiyum, vitamin ve mineralini karşılamaktadır. Çoğu anne sütü sevmemektedir ancak onun yerine peynir, çökelek, yağ veya yoğurt tüketebilir.

Et ve et ürünleri: Günlük olarak yaklaşık 160 gram et tüketmek bebeğin yeterli protein almasını sağlar. Alınan protein bebeğin gelişimini, kilo almasını ve kemikleri için önemli bir mineraldir. Sadece et değil tavuk ve beraberinde balık tüketilmelidir.

Kuruyemiş: Sabah hamilenin aç karnına bir kaç ceviz tüketmesi bebeğin kilo almasını ve hızlı büyümesini sağlar. Sadece bununla kalmayıp gün içerisinde fındık, fıstık tüketimi yapmak bebeğin ihtiyaç duyduğu E vitaminini karşılar.
]]>
Obezite Nedir https://www.diyetgunu.com/obezite-nedir.html Wed, 28 Mar 2018 03:05:52 +0000 Obezite nedir deyince ilk akla gelen şey kilodur. Insanın büyümesi ve gelişmesi sağlıklı bir şekilde üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan yiyecekler yeterli ve dengeli ölçüde vücutta kullanmasıdır. Günlük y Obezite nedir deyince ilk akla gelen şey kilodur. Insanın büyümesi ve gelişmesi sağlıklı bir şekilde üretken olarak uzun süre yaşaması için gerekli olan yiyecekler yeterli ve dengeli ölçüde vücutta kullanmasıdır. Günlük yaşamda bireylerin hamilelerin, çocuk, emzikli kadın, erkek, kadın, yaşlı ve genç olarak herkesin farklı, farklı günlük enerjiye ihtiyaçları vardır. Sağlıklı bir hayat geçirmek için alınan enerji ile harcanan enerjinin dengede tutulması gerekir. 

Obezite nedir ve bireylerin olması gereken kilo nedir

Yetişkin bir kadının yüzde 25 i erkeklerde ise  %30 un üstünde yağ oranı çıkması obeziteyi getirir. Obezite nedir dersek günlük aldığımız enerjinin harcanan enerjiden fazla olması durumunda harcanmayan kaloriler vücutta yağ olarak depolanmaktadır. Teknolojisinin gelişmesi ile yaşamın getirdiği kolaylıklar insanların günlük hareketlerini önemli ölçüde sınırlamıştır. Vücutta biriken fazla yağ ve hareketsiz yaşam vücudun yaşam kalitesini bozar.Türlü hastalıkların sebebi olarak Dünya Sağlık Örgütü vücutta aşırı derecede sağlığı bozacak kadar yağ birikmesini obezite adını vermişlerdir.

Obezite nedir ve obeziteye sebep olan nedenler

Günümüzde  obezite nedir sorusu  sıkça sorulmaya başlanmıştır. Obezitenin Türkiye'de görülme sıklığı erkeklerde 20.5 kadınlarda ise bu oran 41.0 hepsinin toplamı 30.3 dür. Obeziteye sebep olan nedenler arasında aşırı ve yanlış beslenme alışkanlıkları, yetersiz fiziksel aktivite, yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, sosyo eğitim düzeyi, gelir durumu, hormonal ve genetik durumlar sık aralıklarla çok düşük enerjili diyet uygulamaları,sigara ,alkol kullanımı ve kullanılan bazı antidepresanlar, çoklu doğum sayısı bu yukarıdan saydıklarımız'ın hepsi obeziteye sebep olmaktadır. 

Obezite nedir ve boy kitle endeksi uygulaması

Obezite nedir  dersek bir çok hastalığa davetiye çıkarmaktadır.Bu hastalıklardan bazıları şunlardır.insülin direnci Tip 1 Tip 2 diyabet, hipertansiyo, koroner arter kalp hastalığı, safra kesesi hastalıkları, uyku apnesi, karaciğer yağlanması, adet düzensizlikleri,aşırı kıllanma, ruhsal sorunlar anevrizma,özellikle sık kilo alıp verme ve deri enfeksiyonları mantar bu saydığımız rahatsızlıkların hepsi kilo alımından kaynaklanmaktadır. Obezite hastası olduğumuzu anlamanın en kolay yolu vücut kitle endeksini kullanmaktır. Yani bireyin vücut ağırlığının kilosu ve boy uzunluğunun karesine bölünmesiyle elde edilen bir değerdir. Vücut kitle endeksi 30 un üzerinde çıkarsa kişi obez sayılmaktadır.
 
Obezite nedir ve vücuttaki yağların dağılımı nasıldır

Vücudumuzda yalnızca yağ artışı değil yağ dokusunun nerede biriktiğide önemlidir. Özellikle kadınlarda kalça bölgesinde biriken yağ dokusu kadın armut tipi obezite göbek çevresinde biriken yağ dokusu ise elma tipi obezite olarak bilinir. Erkeklerde ise daha çok göbek çevresinde yağ oluşur. Bel çevresi erkeklerde 102 santimetre kadınlarda ise 88 santimetrenin üzerinde ise kişi kardiyovasküler hastalık riski ile karşı karşıyadır. Karın ve göbek çevresindeki oluşan yağ tabakası kişide insülin direncine sebebiyet verir
]]>
Kilo Vermek İçin Egzersizler https://www.diyetgunu.com/kilo-vermek-icin-egzersizler.html Wed, 28 Mar 2018 12:50:08 +0000 Kilo vermek için egzersizler, diyet programının yanında mutlaka yapılması gereken hareketlerdir. İkisi bir arada olmazsa kilo verme çalışmalarının başarılı olması imkansızdır. Sağlıklı kilo verme de iyi bir diyet listesi Kilo vermek için egzersizler, diyet programının yanında mutlaka yapılması gereken hareketlerdir. İkisi bir arada olmazsa kilo verme çalışmalarının başarılı olması imkansızdır. Sağlıklı kilo verme de iyi bir diyet listesi edinilmelidir. Diyetle birlikte yapılan egzersizler de bu duruma yardımcı olacaktır. Sağlıklı yaşam için ideal kiloda olunmalıdır. Bir çok insan kilo vermeyi estetik amaçlı düşünse de temelde yatan sebep sağlıktır. Bu durum ilk bakışta biraz karmaşık görünse de uygulanılan diyet listesi yanında yapılan  egzersizler sayesinde iyi sonuçlar alınır. Egzersizler kilo verdirirken aynı zamanda fit görünmemizi de sağlar.

Kilo vermek için egzersizler nelerdir
 • Yüzmek  kilo vermek için yapılan sağlıklı bir aktivitedir. Sadece sıcak yaz mevsiminde değil kış aylarında da yüzülür. Uzun süre değil haftada 3 kez yüzmek yeterlidir.
 • Dans etmekte kilo vermede çok yardımcıdır. Harcanılan enerji sayesinde yağ yakılır. Haftada 3 kez dans etmek gerekir.
 • Takım sporları da bir başka alternatiftir. Basketbol, futbol, voleybol kişiye hangisi uygunsa tercih edilir.
 • Spor salonlarına giderek de iyi sonuçlar alınır. Yapılan değişik egzersizler de kilo vermede etkilidir.
 • Yürüyüş  uzmanlar tarafından önerilen kolay bir egzersizdir. Yürümeye başlandığında 20 dakika sonra tüm enerji depoları boşalır. Günde en az 30 dakika yürümek yağ yakımına sebep olur. Özellikle açık havada  yürüyüş tercih edilmelidir.
 • Bisiklet binmek de oldukça zevkli ve sağlımız için çok önemlidir. Arkadaşlarla veya ailemizle gerçekleştirdiğimiz eğlenceli bir egzersizdir.
 • İp atlamak kalori yakmamızı sağlar. Spor ipi sayesinde 1 saatte 700 kalori harcanır.
 • Koşmakta vücudumuza oldukça fayda sağlar. Kilo vermenin yanında kalp sağlığını korur, uzun yaşam sağlar, hafızayı güçlendirir, metabolizmayı hızlandırır, kaliteli uyumaya neden olur.
 • Vücudumuza uygun diyet listesi ve tercih edilen egzersizler sayesinde hem kilo verilir hem de sağlıklı bir yaşama kavuşulur.
]]>
Obezite Formülü https://www.diyetgunu.com/obezite-formulu.html Wed, 28 Mar 2018 13:51:59 +0000 Obezite Formülü; bu formülü anlatmadan önce obezitenin ne anlama geldiğini anlayıp ona göre davranmalıyız bunun için önce bir doktor kontrolünden geçmek gerekir. Obezite, dünya sağlık örgütünün açıklamalar Obezite Formülü; bu formülü anlatmadan önce obezitenin ne anlama geldiğini anlayıp ona göre davranmalıyız bunun için önce bir doktor kontrolünden geçmek gerekir. 
Obezite, dünya sağlık örgütünün açıklamalarına göre, vücutta kişinin sağlığını bozacak kadar aşırı oranda yağ birikmesiyle meydana gelen genetik bir hastalık olarak tanımlanır. Obezite başta bağışıklık sistemi olmak üzere, kalp-damar, sindirim sistemi ve solunum organları gibi hayati önem taşıyan birçok organda olumsuz etkileri vardır. Kişinin obez olduğu beden kitle indeksi ile hesaplanır.

obezite formülü ile hesaplama yaparken beden kitle indeksindeki hesaplamalarda 30 sayısı kriterdir. 
 • 18,5 ile 24,99 arasında olan değerler dünya sağlık örgütünün koymuş olduğu kritere göre normal sayılırken 
 • 25 in üzerinde olması fazla kilolu
 • Bu değer şayet 30 un üzerinde ise obezite rahatsızlığı vardır.
 • 40 ın üzerinde olması morbid obezite olarak değerlendirilir.
Obezite formülünü kullanırken; ağırlık, boyun uzunluğunun karesine bölerek hesaplanır.
örnek:
70 kilogram ağırlığında ve 150 metre boyunda birisi için beden kitle indeksini hesaplayacak olursak
boyun karesi : 1.50 x 1.50= 2.25 olarak hesaplanır.
70/ 2.25= 31.11
Eğer beden kitle indeksi 30 un üzerinde çıkmışsa bu kişiler obez olarak nitelendirilir. 
 
Obezite formülü ile beden kitle indeksi hesaplanırken formül dışında başka kriterlere de bakılır.
 • Yağ dokusuyla kas dokusunun oranları kıyaslanır erkeklerde yağ oranının %25, kadınlardaki yağ oranının ise %30 olması gerekir üzerinde olması obezitenin varlığını gösterir
 • Vücudun bir takım bölgelerine özellikle bel çevresine bakılır eğer yağlanma fazla ise obezitenin varlığı konusunda fikir verir. Erkeklerde göbek çevresi 94 cm geçmemeli geçtiği durumlarda risk artmış demektir. Kadınlarda ise 80 cm geçmemelidir.
Obezite formülü uygulandıktan sonra vücut tipine bakılarak yağ miktarının hangi bölgelerde biriktiği belirlenir ve obezitenin tedavisinde izlenecek yolun da belirlenmesinde yardımcı olur. 
]]>
2 Ayda 20 Kilo Nasıl Verilir https://www.diyetgunu.com/2-ayda-20-kilo-nasil-verilir.html Thu, 29 Mar 2018 08:36:38 +0000 2 Ayda 20 kilo nasıl verilir, kişilerin istedikleri ve hayal ettikleri görüntü asla zor değildir. 2 ayda 20 kilo vermek insan vücudunu rahatlatacağı ve sağlıklı yaşama kavuşturacaktır. Ama unutulmamalıdır ki 2 ay içerisi 2 Ayda 20 kilo nasıl verilir, kişilerin istedikleri ve hayal ettikleri görüntü asla zor değildir. 2 ayda 20 kilo vermek insan vücudunu rahatlatacağı ve sağlıklı yaşama kavuşturacaktır. Ama unutulmamalıdır ki 2 ay içerisinde verilecek olan 20 kilo düzensiz ve sağlıksız şekilde yapılırsa vücutta ve organlarda kalıcı hasarlara da neden olabilecektir. İlk önce olarak kendi beynimizde bu sürece kendimizi hazırlamalı ve bizleri etkileyecek olan davranışlardan ve kişilerden uzak durmalıyız. Bu süreç içerisinden düşüncelerimizin kesinlikle değişmemesi ve başka kişiler tarafından etkilenmemesi lazımdır. Yapacağımız gerekli çalışmalarla zayıflamaya başlanılması üzerine dengemiz ve psikolojimiz biraz sarsıla bilir ama bu uzun sürmeyecektir. Kısa süre içerisinde kendimizi toplayacak ve göstermiş olduğumuz özene devam edeceğiz. 2 ayda 20 kilo vermek büyük bir başarı olacaktır. Bunun için bu sürece iyi hazırlanmalı ve başlamalıyız. Bu süreç içerisinde birden çok yöntemlere de uymalıyız ve düzenli şekilde yapmalıyız.

2 ayda 20 kilo vermek için yapılması gereken yöntemler 

Diyet listesi

Kişilerin ilk öncelikle kendilerine diyet listesi hazırlamalı veya temin etmesi gerekecektir. Diyet listesi aldığımız besinlerin değerlerini ve alınmaması gereken yiyeceklere uyulması için düzenli yapılması gereken yöntemlerden olacaktır.

Diyet listesi ve uygulanışı

Kahvaltı: 1 bardak yeşil çay,1 dilim ekmek,1 dilim peynir ve domates (ardından bol su içilmelidir.)
Ara öğün: 4 adet kuru kayısı ve 1 kase yoğurt (ardından bol su içilmelidir.)
Öğlen yemeği: 2 adet tavuk budu ve sebze salatası (ardından bol su içilmelidir.)
Atıştırma: 1 kase yoğurt ve sebze salatası (ardından bol su içilmelidir.)
Akşam yemeği: Yağsız ızgara et /ızgara balık/yumurta omleti olarak üç yemekten biri seçilerek tüketilmelidir.

Zayıflatma ilaçları

Daha az yemek ve sağlıklı zayıflama yöntemleri arasında doktor kontrolünde verilen ilaçlardır. Reçete ile alınacak olan ilaçların doktora kontrol olduktan sonra yapacağı tahlil ve teknikler sonrasında kişilerin vücut endeksine göre uygulayacağı yöntemlerdendir. Bu ilaçlar ile kişilerin yemek iştahlarını bastırarak kilo alınmasının önüne geçilmiş olunur.

Orlistat: Yenilen yiyeceklerdeki yağ oranını 1/3 oranında engelleyen ilaçtır. Kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır. Uzun tedavi sürecinde kullanılmamalıdır.
Belviq: İştah kesici ilaçtır. Başka ilaçlar ile kullanımında değişik rahatsızlıklara neden olabileceği için doktor kontrolünde kullanılması gerekecektir.
Fentermin: İştah kesici ilaçtır. Kişilerde iştahı bastırarak fazla yemek yemeyi engelleyici olarak kullanılmaktadır. Kullanımında uyku ve halsizlik yapmaktadır. Kesinlikle doktor kontrolünde alınmalıdır.

Egzersiz hareketleri

Kişilerin orantılı ve hızlı şekilde kilo vermeleri için belirli egzersiz hareketlerini uygulamaları gerekecektir. Bu hareketler ile vücutta belli bölgelerdeki yağlar eriyecektir. Örneğin basen ve göbek yağlarını eritmek için bacak ve karın egzersizlerinin uygulanması gerekecektir.

Uygulanacak olan egzersiz hareketleri
 • Mekik
 • Şınav
 • Plank
 • Yürüyüş
 • Bacak ve basen hareketleri
2 ayda 20 nasıl verilir, kendimizi ve düşüncelerimizi karamsarlığa düşürmeden düzenli ve kararlı bir şekilde belirtmiş olduğumuz bu yöntemlerin uygulanması dahilinde kilo verme olayı gerçekleşecektir.yalnız kişiler bu süreç boyunca toplu alana girmekten, oturmalar olsun, yapılan etkinliklerden uzak durulmalıdır. Kişilerin iradeleri böylesi olaylarda zorlanacağı için zorluk ve sıkıntı yaşayacaklardır. Kilo vermeye başlayacak kişiler kesinlikle ilk olarak uzman doktora muay]]> Kilo Vermek İçin Yapılması Gerekenler https://www.diyetgunu.com/kilo-vermek-icin-yapilmasi-gerekenler.html Thu, 29 Mar 2018 22:00:47 +0000 Kilo vermek için yapılması gerekenler, sağlıksız beslenme sebebiyle vücut içerisinde yer alan kiloların giderilmesi için sabır ve azim gerekir. kilo verilmesi ile birlikte verilen kilonun korunması oldukça önemlidir. Hızlı şek Kilo vermek için yapılması gerekenler, sağlıksız beslenme sebebiyle vücut içerisinde yer alan kiloların giderilmesi için sabır ve azim gerekir. kilo verilmesi ile birlikte verilen kilonun korunması oldukça önemlidir. Hızlı şekilde verilen kiloların ani şekilde geri alınması kişinin psikolojik anlamda rahatsızlık yaşamasına sebebiyet verir. Bu sebepten dolayı aşırı kilo problemi olan kişilerin öncelikle doktora giderek gerekli testleri yaptırması gerekir. Vücutta yer alan yağ oranı ile kas miktarının hesaplanması sonrasında uygulanacak diyet programı ile birlikte kilo verme gerçekleşir. Kilo vermek için yapılması gerekenler süreci içerisinde öncelikli olarak dengeli ve sağlıklı beslenmek önemlidir. Sağlıklı beslenme ile birlikte düzenli yapılacak egzersizler, aktivite ve spor sayesinde vücutta bulunan kiloların giderilmesi desteklenir. Egzersiz yapılması ile birlikte vücutta bulunan kas kütlelerinin artırılması sağlanırken, metabolizmanın hızlandırılması ile birlikte yağların giderilmesi sağlanır. Yani bu noktada yağların hareket esnasında enerjiye dönüştürülmesi ile vücuttan atılması desteklenir. Bu sebepten dolayı vücudun hareket ettirilmesi önemlidir.

Kilo vermek için yapılması gereken uygulamalar
 • Kilo problemi yaşayan kişinin günlük düzenli olarak yürüyüş yapması, vücutta bulunan yağ oranının azaltılmasını destekler. Ayrıca vücutta yer alan glikoz, yağ ve protein miktarının dengede kalması açısından önemlidir. Gün içerisinde en az yarım saat tempolu yürüyüş yapılmasıyla birlikte vücutta bulunan bütün kasların hareket ettirilmesi sayesinde kilo probleminin giderilmesi sağlanır. 
 • Kilo vermek isteyen kişinin öncelikli olarak kaç kilo vereceğini hesaplayarak gerekli uygulamalarla birlikte istediği hedefe ulaşması için çabalaması gerekir. Diyet programı uygulanması ile birlikte kendisini motive edecek uygulamalar yapması kilo verme içerisinde önemlidir. Bu süreç içerisinde kişinin bilinçli beslenmesi, aşırı yağlı gıdalardan ve baharatlı yiyeceklerden uzak durması, yağlı kızartmalardan kaçınması tavsiye edilir.
 • Ayrıca beslenme programı içerisinde tüketilen yiyeceklerin ızgarada pişirilmesi yağ oranın azaltılmasını sağlar. 
 • Kilo vermek için yapılması gerekenler içerisinde kişinin un, şeker, tuz tüketiminden kaçınması, çikolata,şerbetli tatlı ve gazlı içeceklerden kaçınması önemlidir. Özellikle Fruktoz miktarı yüksek olan besinlerin tüketilmesi kilo verme sürecinde son derece önemlidir. 
 • Ayrıca kişinin günde en az 2,5 litre su tüketilmesi bağırsakların hızlı çalışmasını sağlayarak vücuda giren besinlerin aynı gün içerisinde tekrar vücuttan dışarı atılmasını destekler. 
 • Beslenme programı içerisinde kişinin yeşillik ağırlıklı beslenmesi ile birlikte protein alımına dikkat etmesi önemlidir. Özellikle ızgarada yapılmış et, balık, tavuk gibi besin tercih etmesi vücudun gerekli ihtiyaçlarının karşılanmasına fayda sağlar. 
 • Vücuda alınan besinlerle birlikte potasyum, sodyum, minerallerin vücutta gereğinden fazla bulunması kişide halsizlik, yorgunluk, baş dönmesi gibi problemlere sebebiyet verebilir. Özellikle ısınan havalarla birlikte alınan besinlerde bulunan maddelerin giderilmesi için kişinin hem hareket etmesi hem de tüketilen su oranın arttırılması gerekir. 
 • Kilo vermek isteyen kişilerin uygulayacağı diyet programı içerisinde ayda iki kez tartılması gerekir. Sık sık tartıya çıkılması kilo verme sürecinde kişinin olumsuz yönde etkilenmesine sebebiyet verebilir. 
 • Yürüyüş ve diyet programına uyulması sürecinde ara sıra kişinin kendisini ödüllendirilmesi motivasyonunu destekler. Özellikle kilo problemi bulunan kişinin pozitif düşünmesi önemlidir. 
 • Kilolarının alındığı gibi verilmesi de mümkündür. Bu sebepten dolayı pazartesi diyete başlayıp salı bırakılmaması, azim gösterilmesi önemlidir.
 • Beslenme süreci içerisinde 3 ara öğün şeklinde üç ana öğün şeklinde beslenilmesi vücudun aç kalmadan gerekli şekilde yağlarının giderilmesine fayda sağlar. Ayrıca alınan besinler içerisinde karbonh]]> Haftada 2 Kilo Vermek https://www.diyetgunu.com/haftada-2-kilo-vermek.html Fri, 30 Mar 2018 11:10:31 +0000 Haftada 2 Kilo Vermek, Kilo insanların en çok takıntı haline getirdikleri ve her zaman kurtulmak istedikleri durumlardan biridir. Ancak çoğu kişi kilo vermek için olmadık çaba gösterse de başarılı olamamaktadır. Bunun nedeni ise Haftada 2 Kilo Vermek, Kilo insanların en çok takıntı haline getirdikleri ve her zaman kurtulmak istedikleri durumlardan biridir. Ancak çoğu kişi kilo vermek için olmadık çaba gösterse de başarılı olamamaktadır. Bunun nedeni ise kilo vermek için denenen yolların yanlış olmasıdır. Kilo vermek sadece kişinin kendini aç bırakması ile gerçekleşmemektedir. Bunun yanı sıra spor, egzersiz ve düzenli beslenmek en önemli durumlardan birisidir. Çünkü sadece diyetle haftada iki kilo vermek çok sağlıklı olmamaktadır. Uzmanlar genellikle haftada 1 kilo verilmesi sağlıklı olacağını bildirse de bazen kişiler yazın gelmesi ile haftada 2 kilo en az vermek isterler. Haftada 2 kilo vermek kişinin iradesi ile gerçekleşebilir. İlk olarak kişi diyet programı hazırlamalıdır. Diyet hem eğlenceli hemde sağlıklı şekilde hazırlanmalıdır. Örneğin günde 3 ara öğün 3 ana öğün olacak şekilde diyet programları hazırlanmalıdır. Aksi halde vücut aç kalarak yağ yakımı zorlaşır.

  Haftada 2 kilo vermek için neler uygulanır

  1. Gün

  Sabah kahvaltısı: Sabah ilk olarak güne ılık bir su ile başlanmalıdır. Daha sonra kahvaltıda 1 adet yumurta, 1 dilim kepek ekmeği, 2 dilim peynir yeterli olur.

  Ara öğün: Ara öğüne kadar içebileceğiniz kadar su için daha sonra ara öğünde 3 adet ceviz bir bardak meyve suyu içilir.

  Öğle yemeği: Öğlen ise 3 tane ızgara köfte ve bir kase yoğurt sizi tok tutmaya yardımcı olur.

  Ara öğün: Bir küçük elma ile geçiştirebilirsiniz.

  Akşam yemeği: Akşam yemeğini gerekmedikçe saat 7 den sonraya bırakmayın. Saat yediden önce bol salata, bir kase sebze çorbası ve 2 adet küçük ızgara tavuk yeterli olacaktır.

  2. Gün

  Sabah kahvaltısı: Her sabah mutlaka ılık bir bardak su içilmelidir. Ardından bir bardak süt, 1 dilim ekmek ve 2 dilim peynir ile güne başlanabilir.

  Ara öğün: İkinci gün ki ara öğünde bir kase yoğurt yeterli olacaktır.

  Öğle yemeği: Bugün öğle yemeğinde yağsız bir kase sebzeli yemek ve 2 bardak yağsız ayran içilebilir.

  Ara öğün: 3 adet yulafli bisküvi ve bir bardak meyve suyu içilir. Ancak günlük 2 litre su tüketimi unutulmamalıdır.

  Akşam yemeği: Akşam yemeğinde ise bir kase çorba ve 5 kaşık yağsız pilav yenilmelidir. Fazlası kesinlikle tüketilmemelidir.

  3. Gün

  Sabah kahvaltısı: Kahvaltıdan önce bir bardak su ile güne merhaba diyin. Sonrasında bir bardak taze meyve suyu yanına 3 dilim peynir ve 2 dilim kepek ekmeği koyarak yenilir.

  Ara öğün: Ara öğünde bir bardak su ve 5 adet fındık yeterli olacaktır.

  Öğle yemeği: Öğleni ise bir tabak dolusu salata ve e kaşık fasulye ile geçirebilirsiniz.

  Ara öğün: Bir elma veya farklı bir meyve yenilebilir.

  Akşam yemeği: Bir kase salata ve yanına bir ızgara balık yenilmelidir. 
  Kısaca bir hafta bu şekilde diyete devam edilerek 2 kilo rahatlıkla verilmiş olur. Ancak tüm bu diyet listesini uygularken şekerli çaydan ve asitli içeceklerden uzak durulmalıdır.
  ]]>
  Ayda 3 Kilo Vermek https://www.diyetgunu.com/ayda-3-kilo-vermek.html Fri, 30 Mar 2018 21:15:29 +0000 Ayda 3 kilo vermek, ideal kilo verimi olarak görünmektedir. Ayda 8-10 kilo gibi rakamlar vücut üzerinde olumsuz etki yapabilmektedir. Ancak 3-4 kilo vermek ise gayet normaldir. Ayda 3 kilo vermek için yapılması gereken şey sade Ayda 3 kilo vermek, ideal kilo verimi olarak görünmektedir. Ayda 8-10 kilo gibi rakamlar vücut üzerinde olumsuz etki yapabilmektedir. Ancak 3-4 kilo vermek ise gayet normaldir. Ayda 3 kilo vermek için yapılması gereken şey sadece hafiften yediklerimize dikkat etmek olmalıdır. Günlük almanız gereken kalorinin 500-600 kalori altında alım yaptığınız zaman bu kiloyu vermek çok basit olacaktır. 

  Günlük kalori ihtiyacı ne kadar olmalıdır

  Ayda 3 kilo vermek için gereken kalorinin bulunması iki şeye bağlı olmaktadır. Birincisi sizin bazal metabolizma hızınız ikincisi ise gün içerisinde ne kadar hareketli olduğunuzdur. 1 kilo vermek için 7000 kalori yakmamız gerekmektedir. Ancak bunu bir günde yakmak imkansız olmaktadır. Her gün ihtiyacınız olan kaloriden 700 kalori eksik almanız 10 günde 7000 kalori yapacaktır. Buda 10 günde 1 kilo ayda da 3 kilo vermek anlamına gelmektedir. Bazal metabolizma hızınızı internet üzerinden bulacağınız hesaplama programları ile bulabileceğiniz gibi bir diyetisyen yardımı ile de öğrenebilirsiniz. Ayda 3 kilo vermek için 2 günlük liste aşağıdaki gibi olmaktadır. 

  Ayda 3 kilo vermek için diyet listesi

  1.Gün

  Sabah: 2 dilimi kepekli yada normal ekmek, 100 gr beyaz peynir, 5-6 zeytin, domates ve salatalık. İçecek olarak şekersiz çay. İsterseniz az yağlı süt olabilir. 
  Ara öğün: 3-4 adet ceviz yada bir adet elma, 2 kayısı, 3 çilek, 1 kivi yada 1 adet muz. 
  Öğlen: 1 kase yoğurt, 7-8 kaşık pilav, 100 gr haşlama tavuk yada et, roka salatası yada çoban salata. Sos olmayacak. Limon suyu yada sirke olabilir.
  Akşam: 100 gr haşlama et yada tavuk, 1 tabak zeytinyağlı yemek, 1 kase yoğurt. 

  2.Gün

  Sabah: 2 dilimi kepekli yada normal ekmek, 100 gr beyaz peynir, 5-6 zeytin, domates ve salatalık. İçecek olarak şekersiz çay. İsterseniz az yağlı süt olabilir. 
  Ara öğün: 3-4 adet ceviz yada bir adet elma, 2 kayısı, 3 çilek, 1 kivi yada 1 adet muz. 
  Öğlen: 7-8 kaşık pilav, 150 gr ton balığı yada ızgara balık, roka salatası yada çoban salata. Sos olmayacak. Limon suyu yada sirke olabilir.
  Akşam: 100 gr haşlama makarna, 1 tabak zeytinyağlı yemek, 1 kase yoğurt. 
  ]]>
  Obezite Testi https://www.diyetgunu.com/obezite-testi.html Sat, 31 Mar 2018 00:55:13 +0000 Obezite testi değişik yöntemle ile uygulanabilmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilmekte olan bu hastalığın son zamanlarda çocuklarda daha fazla oluştuğu görülmektedir. Birçok sağlık sorunlarının oluşmas Obezite testi değişik yöntemle ile uygulanabilmektedir. Hemen hemen her yaş grubunda meydana gelebilmekte olan bu hastalığın son zamanlarda çocuklarda daha fazla oluştuğu görülmektedir. Birçok sağlık sorunlarının oluşmasına neden olan bu hastalıkta alınan her kilo hastalıklara davetiye çıkarmaktadır. Günümüzde sıkça rastlanılan bu durum birçok ülkede en önemli sağlık sorunları arasında yer almaktadır. Obezite hastalığı meydana gelmiş olan bir bireyde vücutta bulunan yağ kütlesi seviyesi oldukça yüksek olmaktadır. Bunu yanı sıra vücut ağırlığı boy ile karşılaştırıldığında çok fazla çıkmaktadır. Hastalığa neden olan en önemli unsur yanlış beslenmedir. Yanlış beslenmenin yanı sıra aşırı beslenmede bu hastalığa neden olmaktadır. Hastalığın oluşmasına neden olan bir diğer faktör ise fiziksel aktivitelerin yetersiz olmasından dolayı meydana gelmektedir. Obezite hastalığına neden olan bu tür unsurların yanı sıra yaş, cinsiyet, eğitim düzeyi, kültürel etmenler, gelir durumu, hormonal etmenler, metabolik etmenler ve genetik etmenler gibi durumlarda hastalığın oluşmasına neden olmaktadır. Uzmanlar hastalığın psikolojik nedenlerden dolayıda meydana geldiğini söylemektedirler. 
Obezite testi
Obezite hastalığının teşhisi konulması için beden kitle indeksi kullanılmaktadır. Bu yöntem bireyin vücut ağırlığının boy uzunluğuna bölünmesi ile elde edilmektedir. Bu yöntemde eğer beden kitle indeksi otuzun üzerinde çıkar ise obezite hastalığının oluştuğunu kanıtlamaktadır. Obezite testinde beden kitle indeksi değerleri şu şekildedir;
 • 18.5 kg altında çıkarsa zayıf 
 • 18.5 ile 25 kg arasında çıkar ise normal,
 • 25.1 ile 23.9 arasında çıkar ise fazla kilolu, 
 • 30 ile 35 arasında çıkar ise birinci dereceden obez 
 • 35.1 ile 40 arasında çıkar ise ikinci dereceden obez 
 • Eğer 40.1 ve üzeri çıkar ise üçüncü dereceden obez olarak kabul edilmektedir. 
Obezite testi yaptırmak isteyen herkese yapılabilmektedir. Hastalığın teşhisinin erkenden konması ve tedaviye başlaması da oldukça önemlidir. Aksi takdirde önüne geçilemez bir hal alabilmektedir. Obezite hastalığının yol açmış olduğu bazı sağlık sorunları bulunmaktadır. Bu sağlık sorunlarının en başında hipertansiyon ve insülin direnci gelmektedir. Hastalık ayrıca kan yağlarının yükselmesi, metabolik sendrom, safra kesesi hastalıkları, kadınlarda safra kesesi kanseri, endometriyum, yumurtalık ve meme kanserleri gibi durumlara yol açabilmektedir. Erkeklerde ise kolon ve prostat kanseri gibi ciddi hastalıkların meydana gelmesine neden olabilmektedir. Son zamanlarda yapılan testler ile uzmanlar obezite hastalığının felç, osteoartrit, uyku apnesi, karaciğer yağlanması ve astım gibi hastalıkların oluşmasına da neden olduğunu söylemektedirler. 

Obezite testinin önemi

Obezite testi ile obezite hastalığının önlenmesi mümkündür. Erkenden teşhisi konulduğu takdirde meydana gelebilecek bir çok hastalığın önüne rahatlıklar geçilebilmektedir. Ayrıca obezite hastalığının bir çok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Bu tedavi yöntemleri uygulanırken obezite hastasının sabırlı olması gerekmektedir. Hastalığın tedavisinde diyet, fiziksel aktivite, davranış tedavisi, ilaç tedavisi ve cerrahi tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Bu tür hastalıkların meydana gelmiş olduğu birey kısa zaman içerisinde zayıflamak ve eski sağlığına kavuşmak ister. Ancak bu o kadar da kolay değildir. Bireyin uzmanlar tarafından verilen beslenme diyetlerine uyması ve obezite tedavisinde kullanılan yöntemlerin eksiksiz bir biçimde yapması gerekmektedir. 

Obezite tedavisinde kullanılan yöntemler nelerdir

Obezite testi ile teşhisi konulan hastalığın tedavisi için uygulanan ilk yöntem tıbbı beslenme yöntemidir. Bu yöntemde kişiye özgü diyet yapılmaktadır. Diğer yöntem ise egzersiz tedavisidir. Bu tedavide birey haftada yaklaşık olarak 420 dakika hızlı yürüyüş yapmaktadır. Diğer yöntemler ise davranış değişikliği]]> İbrahim Saraçoğlu Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/ibrahim-saracoglu-kilo-alma.html Sat, 31 Mar 2018 01:22:18 +0000 İbrahim Saraçoğlu kilo alma, kilo alamama gibi bir probleminiz varsa bu sorunun birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle bu problemin yaşanmasına yol açan neden saptanmalıdır.Kilo alımını engelleyen nede İbrahim Saraçoğlu kilo alma, kilo alamama gibi bir probleminiz varsa bu sorunun birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bu nedenle öncelikle bu problemin yaşanmasına yol açan neden saptanmalıdır.

Kilo alımını engelleyen nedenler arasında tiroit bezinin normalden hızlı çalışması, iltihaplı bağırsak, bağırsak parazitleri gibi sağlık sorunları ana neden olabilir. Bu nedenle zayıflığa yol açan nedenin kesin olarak tespit edilmesi için kesin olarak uzman bir doktordan yardım almanız önerilir. Kesin teşhis konduktan sonra burada verilecek olan İbrahim Saraçoğlu kilo alma kürü uygulanabilir. Dikkat edeceğiniz nokta verilen kür bayanlar ve erkekler için ayrı ayrı verildiğidir.

Bayanlar ve erkekler için kilo alma kürü

 • 1 hafta süresince sabah kahvaltı öğünü ve öğlen yemeği öğünleri arasında yarım bardak kadar su ile 3-4 adet karanfili çiğnemeden yutun. 7 gün tamamlandıktan sonra aşağıda verilecek kurallara uymanız gerekmektedir. Burada erkekler baş parmak ölçüsünde iki tane kök zencefili 6 dk kadar demleyip içmelidir. Yalnız zencefilin öğütülmüş olanı bu işlem için uygun değildir.
 • Tüketilecek etin çeşidi ne olursa olsun fark etmez(balık, tavuk, dana eti veya koyun eti gibi) et ile birlikte pişmİş ya da ızgarası yapılmış orta boy bir domates yenmelidir.
 • Yemek öğünlerinde sadece normal buğdaydan yapılan ekmek tüketilmelidir. 
 • Meyve tüketmek yerine beyaz üzüm ve muz tüketimi tercih edilmelidir. Erkekler her gün öğle yemeği ile beraber mutlaka bir adet haşlanmış olan patatesin üzerine kimyon serpilerek tüketilmelidir.
 • 1 ay süresince salatalarda sivri biber veya dolmalık biber kullanın ama biberler acı olmamalıdır.
 • Tüketilecek meyve ne olursa olsun yarım kase yoğurdun içine doğrayıp tüketin.
 • Tatlıların üzerine tarçın serptikten sonra tüketin. Tatlı türü fark etmez. Eğer evde kek ya da sütlü tatlılar yapacaksanız içine bolca tarçın koyun. Erkekler tatlı üzerine limon sıkmalı ve yemekten önce tüketmelidir.
 • İş yerinde ya da evde tek başınıza sofraya oturmamaya özen gösterin.
 • Her gün aksatmadan 20 dakika kadar yürüyün. Yürüme zamanı önemli değildir ama 1 ay boyunca her gün aynı saatlerde yürüyün.
İbrahim Saraçoğlu kilo alma kürü boyunca yasak olanlar
 • Gün içinde en fazla 2 bardak çay tüketin, kahveyi sadece 1 fincan ile sınırlayın.
 • Karabiber, acı biber, turşu ve süt tüketmeyin.
 • En az 2 ay süresince nohut, bezelye, ıspanak, karnabahar ve brüksel lahanası tüketmeyin.
 • Her tür kaymak, katı yağ tüketiminden kaçının.
]]>
Vejeteryan Diyeti https://www.diyetgunu.com/vejeteryan-diyeti.html Sat, 31 Mar 2018 08:10:38 +0000 Vejeteryan diyeti, İnsanların vejeteryan kelimesini ilk duyduğunda akla gelen et ürünlerinin tüketmeyen olarak belirmektedir. Et ürünleri ise balık, tavuk, hindi, dana ve benzeri hayvanların öldürülmesi ile elde edilmektedir. Vej Vejeteryan diyeti, İnsanların vejeteryan kelimesini ilk duyduğunda akla gelen et ürünlerinin tüketmeyen olarak belirmektedir. Et ürünleri ise balık, tavuk, hindi, dana ve benzeri hayvanların öldürülmesi ile elde edilmektedir. Vejeteryan olan kişiler kesinlikle  hayvansal ürünleri yemezler. Vejeteryanlık ise bir yaşam felsefesi gibidir. Ülkemizde vejeteryanlık pek yaygın değildir ama Amerika'da ve Avrupa ülkelerinde oldukça yaygındır.  Vejeteryanlıkta esas amaç sağlıklı beslenme, hayvan haklarına saygı, manevi değerler ve çevreyi korumadır. Vejeteryan olanlar insanlar et ürünlerinin içerisinde bulunan maddeleri sebze, meyve ve bakliyat gibi ürünlerden karşılarlar. Günlük mineral ve vitamin ihtiyaçlarını dikkatle hazırlanmış olan vejeteryan diyetini uygulayarak karşılar. Bu diyet listesi sebze, meyve, baklagiller, otlar ve tahıl türündeki yiyeceklerini  baz alır. 

Vejeteryan diyeti faydaları
 • Beslenmede kalorisi düşük olan gıdalar tüketildiği için daha çabuk zayıflanır.
 • Kan basıncının düzenlenmesini sağlar.
 • Felç, kanser, diyabet ve kardiyovasküler gibi hastalıklara yakalanma riski azalır.
 • Vücuttaki kötü kolesterolün azalmasına yardımcı olur.
 • Diyet listesinin içermiş olduğu besinlerin lifli ve kompleks karbonhidrat bulunmasından dolayı metabolizma hızlanır. Bu sayede yağ birikmez ve daha çabuk bir şekilde kilo verilir.
Vejeteryan diyetinde nasıl besinler tüketilmelidir

Protein içeren besinler: Mercimek, kuru fasulye, tahıl, soya, nohut, bulgur, fındık, yeşil sebzeler, tam buğday ekmeği ve bazı yemişlerde protein bulunmaktadır. Ayrıca yumurta ne kadar da hayvansal bir besin grubuna girse de vejeteryan diyetinde muhakkak tüketmeniz gereklidir.

Çinko içeren besinler: Süt, kaju, kuru fasulye, az yağlı  yoğurtlar, kavrulmuş olan kuruyemişler, midye, peynir ve istiridye de çinko vitamini bulunmaktadır. Çinko ağırlıklı besin tüketilirken dikkat edilmesi gereken 15-20 mg civarında olmalıdır. 

Kalsiyum içeren besinler: Dondurma, süt ürünleri, kefir, karides, fındık, midye, kereviz, barbunya, semizotu ve ıspanakta bulunmaktadır.

Demir içeren besinler: Kaju, Antep fıstığı, bitter çikolata, fındık, kabak çekirdeği, ıspanak ve tahin içerisinde bolca demir bulunmaktadır.

B12 vitamini içeren besinler: Çoğunlukla ağırlıklı et olan gıdalarda vardır. Etin dışında mısır gevrekleri ve yulaf içerisinde bulunur.

D vitamini içeren besinler: Patates, peynir ve yumurta içerisinde D vitamini oldukça fazla bulunmaktadır.

Örnek vejeteryan diyeti listesi

Vejeteryan diyet listeleri oldukça fazladır. Bizim size bahsedeceğimiz diyet listesi aşağıdaki gibidir.

Kahvaltı: 2 adet çay kaşığı margarin, yarım su bardağı çilek, yarım su bardağı yağsız süt, 3 adet karabuğday le yapılmış pankek, akçaağaç ile 3 tane yemek kaşığı ile tatlandırın, yarım su bardağı kavun.

Öğlen yemeğinde: Çorba (8 adet yemek kaşığı olacak şekilde sebze çorbası), 6-8 tane soyulmuş havuç, yarım su bardağı kuru fasulye, 1 su bardağı yağsız süt.

Akşam yemeğinde: 1 su bardağı esmer pirinç, bir su bardağının çeyreği olacak şekilde kırmızı ve yeşil dolmalık biber, sert tofu 110 gr ile tavada yapılacak sebze sote, yarım su bardağı Çin lahanası, 1 su bardağı buzlu limonlu çay, 2 tane yemek kaşığı bitkisel yağ.

Ara öğünler: Vejeteryan diyetinde ara öğün olarak 1 tane muz, 30 gram civarında ay çekirdeği, 1 su bardağı meyveli yoğurt.
]]>
Diyet Mercimek Çorbası https://www.diyetgunu.com/diyet-mercimek-corbasi.html Sat, 31 Mar 2018 12:36:12 +0000 Diyet mercimek çorbası, kilo vermek amacı ile, farklı türlerde uyguladığımız beslenme şekline "diyet" denir. Özellikle de yaz yaklaşırken birçoğumuz fazla kilolarından kurtulmak için büyük çaba harcar. Bunun için çeşitli Diyet mercimek çorbası, kilo vermek amacı ile, farklı türlerde uyguladığımız beslenme şekline "diyet" denir. Özellikle de yaz yaklaşırken birçoğumuz fazla kilolarından kurtulmak için büyük çaba harcar. Bunun için çeşitli diyet listelerinden faydalanırız. Spor aktivitelerin yanı sıra, yediğimiz içtiğimiz besinlere sınır getiririz. Çünkü kilo vermede, tüketilen besinler oldukça önemlidir. Diyet uygularken öyle besinler tercih etmeliyiz ki; hem vücudun ihtiyacı olan enerji ve vitamini karşılamalı hem de içeriğindeki enzimler sayesinde kilo vermemize yardımcı olmalı. Ayrıca bu tür gıdaların tok tutma özelliği de oldukça yüksektir. İşte bu gıdalar arasında yer alan mercimek; diyet listelerinde sıklıkla yer almaktadır. Hatta öyle ki; 3 günde yaklaşık 3 kilo verebilmenizi sağladığı bile söylenmektedir. 

Mercimek; demir, protein ve bilhassa da lif bakımından zengin bir bakliyattır. Aynı zamanda kişiyi dinç tuttuğu da doktorlar tarafından belirtilen mercimek, diyet yaparken katkısı büyük olabilecek faydalı besinlerden biridir. Vücudunuzun daha kolay yağ yakmasını sağlayan mercimek, buna ek olarak vücutta var olan fazla suyu da atmanıza yardımcı olur. İster yeşil ister kırmızı mercimekle hazırlanabilen diyet mercimek çorbası; doğru bir şekilde ve yine doğru malzemelerle hazırlandığında hızlı kilo vermeye ne kadar etkili olduğunu fark edeceksiniz. Diyet mercimek çorbası, doygunluk hissinizi de bir hayli arttıracaktır.

Diyet mercimek çorbası tarifi

Malzemeler:
 • 1 su bardağı kırmızı mercimek
 • 1 tane patates
 • 1 adet biber
 • 1 adet havuç
 • Yarım tatlı kaşığı zencefil
 • 1 tane orta boy kuru soğan
 • 2 diş sarımsak
 • & dal ıspanak
 • 2 çorba kaşığı domates salçası
Sosu için
 • Karabiber, pulbiberi, kimyon, tuz ve kuru nane
 • 2 tatlı kaşığı zeytinyağı
Diyet mercimek çorbası yapılışı:

Diyet mercimek çorbasının yapımına ilk olarak; soğan, patates, havuç ve sarımsağı soyup küp küp doğrayarak başlıyoruz. Doğranan malzemeleri geniş bir tencereye koyuyoruz. Daha sonra mercimeği yıkayıp tencerenin içerisine ilave ediniz. Üzerine zencefil, biber ve ıspanakları da doğrayıp attıktan sonra, tencerenizi ocağa alın. Son olarak salçanızı ve yeterli miktarda suyu tencerenize döküp orta ateşte pişirmeye başlayınız. Yaklaşık yarım saat malzemeler iyice yumuyaşayana dek pişiriniz. Piştiğinden emin olduğunuz çorbanızı robottan geçirerek uygun kıvama getiriniz. Bir tavanın içerisine zeytinyağınızı ve tüm isteğinize göze baharatlarınızı koyup sosunu kızartınız. Kavurduğunuz sosu diyet mercimek çorbanızın üzerine gezdiriniz. Afiyet olsun.
]]>
Coumadin Diyeti https://www.diyetgunu.com/coumadin-diyeti.html Sat, 31 Mar 2018 14:44:35 +0000 Coumadin diyeti, pıhtılaşmayı önleyen bir ilaç olan cuomadin pıhtı büyümesini de engellemektedir. Ağızdan kullanılma özelliğine sahip olan bu ilaç bağırsaklarda emildikten sonra karaciğerde işlenmektedir. Diyetin hem sağl Coumadin diyeti, pıhtılaşmayı önleyen bir ilaç olan cuomadin pıhtı büyümesini de engellemektedir. Ağızdan kullanılma özelliğine sahip olan bu ilaç bağırsaklarda emildikten sonra karaciğerde işlenmektedir. Diyetin hem sağlıklı bir yaşam açısından hem de iyi bir fiziki görünüm açısından oldukça büyük bir önemi bulunmaktadır. Düzenli ve dengeli bir şekilde yapılmakta olan diyetlerin vücuda vermiş olduğu fayda tartışılamaz. Ancak bazı ilaçlar ile yapılan diyetlerde dikkat edilmesi gereken bazı hususlar bulunmaktadır. Bu hususlar arasında en önemli olanı ise diyette tüketilen yiyecekler ile kullanılan ilacın etkileşimlerinin bilinmesidir. İlaçlar ile tüketilen yiyeceklerin düzenlenmesi ve ilaç dozunun belirlenmesi oldukça önemlidir. Diğer adı warfarin olan coumadın ilacını trombosit sayı ve fonksiyon bozuklukları olan kişilerin kullanmaması gerekmektedir. Bunun yanı sıra yakın bir zaman dilimi içerisinde mide veya bağırsak bölgesinde kanama yaşamış olanlarında kullanmaması tavsiye edilmektedir. Ayrıca anevrizma bulgusu olan kişilerin, yakın bir zaman içerisinde ameliyat olanların ve hipertansiyonu olanların bu ilacı kullanmaması tavsiye edilmektedir. 

Coumadin diyeti ve egzersiz
 • Coumadin kullanan kişilerde eğer kanama riski varsa kanamayı tetikleyecek hareketler yapılmamalıdır. 
 • Ayrıca kanama durumu gibi durumlar varsa  boks ve karate gibi sporlardan uzak durmalıdır.
 • Coumadin diyeti ile ilgili olarak kanama riski bulunmayanların egzersiz yapmasında sakınca yoktur. 
Coumadin diyeti ve dikkat edilmesi gerekenler
 • K vitamini bakımından zengin olan yiyeceklerle coumadın ilacın arasında büyük bir etkileşim gözlenmektedir. 
 • Eğer tüketilen yiyeceklerde K vitaminin yetersiz olarak vücuda alınması veya yüksek alınması ilacın pıhtılaşma zamanını değişmesine ciddi derecede etkili olacaktır.  
 • K vitamini içerin yiyeceklerin diyetlerden tamamen çıkarılması mümkün değildir. Durum bundan ibaret olduğundan günlük olarak tüketilen yiyeceklerin K vitamini bakımından sabit olması sağlanması gerekmektedir. Böylelikle tüketilen yiyeceklerin coumadin ilacını etkilemesi en az  seviyeye indirilir. 
 • Bunun yanı sıra bu ilaç diyetinde lahana, kara lahana, ıspanak, semiz otu ve kıvırcık gibi yeşilliklerin tüketimi yapılmamalıdır. Mümkün olduğu kadar bu tür yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
 • Havuç, domates, salatalık ve soğan yağsız ve çiğ olacak şekilde tüketilmelidir. Diğer koşullarda tüketimi sorunların oluşmasına neden olabilir..
 • Ayrıca yüksek miktarda K vitamini içeren balık yağı tabletlerinin kullanılmaması gerekmektedir. 
 • Buğday, arpa, yulaf, patates, yer elması ve kereviz gibi yiyecekler rahatlıklar tüketilebilir. 
 • Anacak meyveler arasında avokado ve kirazın tüketilmemesi gerektiği uzmanlar tarafından söylenmektedir. 
 • Bunun yanı sıra acı biberin kullanılmaması da gereklidir. Çünkü acı biberin kan bulandırıcı bir özelliği bulunmaktadır. 
 • Coumadin diyeti ile ilgili olarak yoğurt ve kefir gibi içerisinde bol miktarda K vitamini bulunduran yiyeceklerin mümkün olduğu kadar az tüketilmesi gerekmektedir. 
 • Ayrıca coumadin ilacın kırmızı biber, papatya, melek otu, yeşil çay, at kestanesi, teke sakalı ve zerdeçal gibi bitkilerle kullanılması tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise kanama riskinin yüksek olmasıdır.
]]>
Diyabet Ve Obezite https://www.diyetgunu.com/diyabet-ve-obezite.html Sun, 01 Apr 2018 05:30:17 +0000 Diyabet ve obezite, Ev yemeklerinden uzaklaşan yeni neslin artık en büyük hastalığı obezitedir. Artarak devam eden obezite hastalığına karşı mutlaka bir çözüm yolu bulunması gerekmektedir. Çünkü artık küçük ya da büyü Diyabet ve obezite, Ev yemeklerinden uzaklaşan yeni neslin artık en büyük hastalığı obezitedir. Artarak devam eden obezite hastalığına karşı mutlaka bir çözüm yolu bulunması gerekmektedir. Çünkü artık küçük ya da büyük demeden hemen hemen herkesin başına büyük bir sorun olarak dönüşmektedir. Sadece obezite hastalığı da değil. Obezitenin neden olduğu birçok hastalık bulunmaktadır. Diyabet ve obezite adlı makalemizde bu iki kavramın birbiri ile olan yakın ilişkisini inceleyelim. Diyabet hastalığı küçük, büyük, yaşlı ya da genç demeden herkesin yakalanabileceği son derece önemli ve kronik bir hastalıktır. Diyabet hastası olan kişilerin bu hastalık ile iyi geçinmesi gereklidir. Çünkü diyabet hastalığı gelip geçici bir hastalık olmadığı gibi obezite ile de yakından ilgili olan bir hastalıktır. Çünkü insülin salınımını yeterli oranda olmadığı takdirde kişinin fazla şeker alması obezite oluşumuna tetiklemektedir. Bu durum da fazla kiloların meydana gelmesine neden olur.

Diyabet ve obezite hastalığının önemi:

Diyabet ve obezite son derece önemli olan iki hastalıktır. Diyabet hastalığı olan bir kişinin obeziteye yakalanma ihtimali oldukça yüksektir. Çünkü kişinin pankreasından yeterli miktarda insülin salgılanmadığı için ya da salgılanan insülin kanda aşırı derecede birikmesinden dolayı vücut olumsuz etkilenir. Ve vücuttaki glukoz seviyesi dengelenememiş olur. Bu sayede kişi daha rahat bir şekilde kilo almaya başladığı için obeziteye yakalanma riski de artmış olacaktır.

Diyabet ve obezite tedavisi:

Diyabet ve obezite hastalıklarının mutlaka tedavi edilmesi gerekir. Ve aynı zamanda da kontrol altına alınması gerekmektedir. Çünkü diyabetin ileri seviyelerine gelindiği zaman kişinin hızla kilo aldığı da bir gerçektir. Bu durum diyabet hastalığını da daha fazla tetikleyerek kişinin bazı problemler ile karşı karşıya kalmasına neden olabilir. Bu yüzden mutlaka uygun bir diyet listesi hazırlamanız gerekmektedir. Fakat size önerimiz diyabet hastalığı olan bir kişinin mutlaka uzman bir diyetisyenden yardım alması gereklidir. Çünkü vücuttaki şeker oranının azlığı ya da fazlalığı son derece önemli ve büyük bir tehlike oluşumuna neden olmaktadır.

Diyabet için almış olduğunuz bütün önlemleri obezite için de almanız gerekmektedir. Mümkün olduğu kadar kişinin az kalorili besinler tüketmesi gerekir. Günde fazladan bir öğün asla tüketilmemelidir. Ayrıca kesinlikle diyabet ve obezite hastalıklarına karşı ters düşen yiyecek ve içeceklerin tüketilmemesi gerekmektedir.
]]>
Haşlanmış Patates Diyeti https://www.diyetgunu.com/haslanmis-patates-diyeti.html Sun, 01 Apr 2018 18:16:21 +0000 Haşlanmış patates diyeti, Kilo problemi olan kişilerin hayatının belirli bir döneminde mutlaka uyguladığı diyetlerin her biri farklı besinlerden oluşmaktadır. Bazı diyetler karbonhidrat ağırlıklı olurken bazı
Haşlanmış patates diyeti, Kilo problemi olan kişilerin hayatının belirli bir döneminde mutlaka uyguladığı diyetlerin her biri farklı besinlerden oluşmaktadır. Bazı diyetler karbonhidrat ağırlıklı olurken bazı diyetler ise protein ağırlıklı yapılır. Ancak bütün diyetlerin ortak amacı kilo problemini kontrol altına alınması sağlamak ve vücuttaki yağların atılmasıdır. Bu günlerde adını sıkça duyduğumuz patates haşlaması diyeti birçok kişinin uyguladığı etkili diyet yöntemlerinden biridir. Bilindiği gibi patates vitamin ve mineral açısından zengin bir besindir. Uzun bir süre açlık hissini bastırıp tok tutma özelliği sayesinde patates metabolizmanın hızlı bir şekilde çalışmasını sağlar. Aynı zamanda enerji veren haşlanmış patates diyeti ile 1 haftada 6 kilo veren birçok kişi bulunmaktadır.

Haşlanmış patates diyeti etkileri, patates yağsız bir sebze olması nedeniyle gönül rahatlığı ile tüketilebilecek bir sebzedir. Aynı zamanda lif bakımından zengin olması bu sebzenin sindirim sisteminin çalışmasını düzenleyip metabolizmayı hızlandırmasını sağlar. Bu sayede de kilo verme konusunda etkili olur. Haşlanmış patates diyeti aynı zamanda patatesin içerisinde bulunan C vitamini, potasyum, lif, faydalı vitamin ve mineraller sayesinde diyet esnasında ortaya çıkabilecek vitamin eksikliğinin önüne geçer ve kiloyu sağlıklı bir şekilde dengeler. Bu diyet uygulanırken aynı zamanda kişinin günde 2 litre su içmeye özen göstermesi gerekir. Bununla beraber bu diyet uygulaması süresi boyunca şekerden uzak durulması da önemlidir. Çünkü patatesin içerisinde yeteri kadar şeker bulunmaktadır. Ayrıca her diyet gibi haşlanmış patates diyetininde doktorun bilgisi alınmadan uygulanmamasında fayda vardır.

1 haftalık haşlanmış patates diyeti örneği:

1. gün: 
Sabah, 1 adet orta büyüklükte haşlanmış patates, 2 adet taze kayısı 

Öğle, 2 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt 

Akşam, 1 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt, 1 kase yeşillik salatası

2. gün: 
Sabah, 1 kase yoğurt, 2-3 adet kuru kayısı 

Öğle, 2 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt 

Akşam, 1 adet haşlanmış patates, 1 kase salata, 1 adet elma

3. gün: 
Sabah, 1 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt

Öğle, 2 adet haşlanmış patates, 1 kase salata

Akşam, 1 adet portakal, 1 kase yoğurt, 1 adet kuru ya da taze incir

4. gün:
Sabah, 1 adet elma, 1 adet kayısı, 1 adet mandalina ya da portakal 

Öğle, 2 adet haşlanmış patates, bol salata 

Akşam, 1 porsiyon tavuk haşlama, 1 kase salata 

5. gün: 
Sabah, 1 adet haşlanmış patates, 1 adet ceviz 

Öğle, 1 kase yoğurt 1 adet muz 

Akşam, 1 adet haşlanmış patates, bol salata, 1 porsiyon balık

6. gün: 
Sabah, 1 adet haşlanmış patates, 1 adet elma 

Öğle, 1 porsiyon sebze yemeği, 1-2 adet kuru kayısı

Akşam, 1 adet haşlanmış patates, 1 porsiyon et 

7. gün: 
Sabah, 1 adet  elma, 4-5 adet badem 

Öğle, 1 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt 

Akşam, 1 adet haşlanmış patates, 1 kase yoğurt, 1-2 tane yaş ya da kuru kayısı
]]> Ramazanda Kilo Vermek https://www.diyetgunu.com/ramazanda-kilo-vermek.html Mon, 02 Apr 2018 08:28:02 +0000 Ramazanda kilo vermek, ramazan ayı, yılda 1 ay boyunca Müslüman alemi tarafından kutsal sayılan ve İslamın şartlarından olan Oruç ayını ifade eder. Bu süre zarfında insanlar sahurda yemek yer ve ta ki iftara kadar başka bir ş Ramazanda kilo vermek, ramazan ayı, yılda 1 ay boyunca Müslüman alemi tarafından kutsal sayılan ve İslamın şartlarından olan Oruç ayını ifade eder. Bu süre zarfında insanlar sahurda yemek yer ve ta ki iftara kadar başka bir şey yemezler. Böylece gün boyunca vücuda yeme içme erbabında bir şey girmez. Ama yapılacak bir kaç püf nokta ile Ramazan ayında kilo vermek mümkün olabilir. 

Ramazanda kilo vermek nasıl gerçekleşir
 • Öncelikle bol bol su ve sıvı tüketmek gerekir. Sahurda ve iftarda, iftardan sonra sahura kadar vaktimiz var. Bol sıvı tüketin ki Ramazanda kilo vermenize yardımcı olsun. 
 • Baharat tüketimini azaltmak gerekir. Ama azar miktarda kimyon ve tarçın kullanılabilir. 
 • Sebze çorbaları tüketmek faydalı olacaktır. 
 • Kabuklu meyveler ve bol bol ceviz tüketin. 
 • Balık tüketin ki vücut fosfor ihtiyacını karşılasın. 
Ramazanda kilo vermek için, sahurdaki öğün olabildiğince hafif ama gün boyu tok tutacak şekilde, lif ve tahıl değeri yüksek gıdalar tercih edilmelidir. İftar olunca da mideyi tıka basa doldurmak yanlış bir davranıştır. İftarda su ve lif oranı yüksek gıdalar tercih edilmelidir. Bu şekilde Ramazan ayı boyunca devam edilirse göreceksiniz ki kilo verebiliyorsunuz.
]]>
Karpuz Diyeti https://www.diyetgunu.com/karpuz-diyeti.html Tue, 03 Apr 2018 08:05:56 +0000 Karpuz diyeti, insanı tok tutma ve aynı zamanda yağ yakma özelliğine sahip olan karpuzla yapılan bir diyettir. İnsanlar pek güvenmese de 3 günde 3 kg vermenin garanti olduğu bir diyettir. Tabii bu oran vücut yapısına bağlı olar Karpuz diyeti, insanı tok tutma ve aynı zamanda yağ yakma özelliğine sahip olan karpuzla yapılan bir diyettir. İnsanlar pek güvenmese de 3 günde 3 kg vermenin garanti olduğu bir diyettir. Tabii bu oran vücut yapısına bağlı olarak değişebilir. Karpuz diyetine geçmeden önce karpuzun faydaları nelerdir ona bakalım. Karpuzun %92 si sudur. Doğal bir serinletici ve nemlendiricidir.
 • Likopen içerir hem de yüksek oranda. Likopen bizim kalp ve damar sağlığımız için ayrıca kemik sağlığımız için çok önemli bir faktördür.
 • Karpuzda ayrıca vücudumuzun ihtiyacını karşılayacak kalsiyum ve potasyum da vardır.
 • Karpuzun yağ yakıcı özelliği vardır.
 • C vitamini içerir. Antioksidan özelliği vardır. İçeriğindeki maddeler sayesinde vücuttaki parazitler atılır. Kansere sebebiyet veren serbest radikaller atılır.
 • İdrar söktürücüdür. Böbrek ve karaciğerin daha rahat çalışmasını sağlar.
Karpuz diyeti günlük menü

Sabah: Kilonuz 70 kg dan az ise yarım kilogram karpuz, 70 kg dan fazla ise 1 kg karpuz tüketilmelidir. 3 bardak bitki çayı ile takviye yapılabilir.

Öğlen-akşam: Aynı gıdalar tüketilir. 3 gün sonunda kilo verme garantidir. Bu diyette de en önemli şeylerden biri de egsersizle takviye yapmaktır. Yatmadan 2 saat önce yemek tüketilmesi bitirilmelidir.

Karpuz diyeti bir başka uygulama şekli ise;

Sabah kahvaltısı hep aynıdır, bir dilim tost ekmeği, bir bardak çay ve karpuz

1. Gün

Öğlen yemeği: 100 gr et (haşlanmış olacak), 100 gr pirinç pilavı (domates soslu olması tercih edilir.)

Akşam Yemeği: 2 kibrit kutusu ebadında beyaz peynir, bir dilim ekmek ve karpuz

2. Gün

Öğlen yemeği: Tost ekmeği, 100 gr tavuk veya hindi eti ve bir dilim karpuz

Akşam Yemeği: 100 gr balık, bir dilim ekmek ve bir dilim karpuz

3. Gün

Öğlen yemeği: 100 gr makarna ve bir dilim karpuz

Akşam yemeği: Mevsim salata ve bir dilim karpuz

4. Gün

Öğlen yemeği: Çorba, 1 dilim ekmek, 50 gr kadar tavuk, bir dilim karpuz

Akşam  Yemeği: iki adet haşlanmış patates yanında biraz peynir ve bir dilim karpuz

5. Gün

Öğlen yemeği: 50 gram kırmızı et ve bir dilim karpuz

Akşam Yemeği: 2 dilim peynir, 2 dilim tost ekmeği, bir dilim karpuz.
]]>
Soda Diyeti https://www.diyetgunu.com/soda-diyeti.html Wed, 04 Apr 2018 06:46:50 +0000 Soda Diyeti; kilo vermek için yapılan birçok diyet programından bir tanesidir. Sıvı tüketimi bütün diyet programları için her zaman en önemli şeylerden birisidir. Soda bildiğimiz gibi insanın cildine çok faydası olan bir içe Soda Diyeti; kilo vermek için yapılan birçok diyet programından bir tanesidir. Sıvı tüketimi bütün diyet programları için her zaman en önemli şeylerden birisidir. Soda bildiğimiz gibi insanın cildine çok faydası olan bir içecektir bunun yanında bir diyet programında ana maddesi olarak kilo verme konusunda çok büyük katkıda bulunur. Soda diyeti 4 günlük bir diyettir. Yaklaşık 4 kilo kadar kilo vermeyi garanti eder. Bir çok diyet denedim ama başarılı olamadım diyorsanız, bir de soda diyetini denemenizi tavsiye ederiz. Her diyet programı da olduğu gibi diyet yanında mutlaka egzersiz yapmak şarttır. Egzersiz yapmazsanız verdiğiniz kiloları tekrar almamız çok kolay olacaktır. Soda diyetinin nasıl yapılacağını gelirsek bu dört günlük bir diyettir ve programı aşağıdaki gibidir.

Soda diyeti programı

 • Sabah: tost, soda, meyve ve birkaç tane kraker
 • Öğlen yemeği: salata, biraz ızgara et (tavuk ya da hindi) ve yine soda 
 • Ara öğün olarak: 1 tane şeftali 
 • Akşam yemeği: 300 gram kadar ıspanak, 100 gram ızgara tavuk ya da hindi, küçük bir tabak makarna ve yine bir soda
 • Yemek sonrası: biraz sütlü dondurma ve uyumaya birkaç saat kala yine bir şişe diyet soda.
Bu diyette bol bol su ve soda içilip ayrınca kahve çay tüketilebilir. Dikkat edilmesi gereken şey hepsinin şekersiz olmasıdır.

Sodanın diğer faydaları
 • İçerdiği magnezyum ve kalsiyum kalp damarlarının tıkanmasını önleyici etkiye sahiptir. Damar sertliğini engelleyip dolayısı ile kalp sağlığımız için önemlidir.  
 • Böbrek taşlarının tekrar çıkmasını engelleyici özelliği vardır.
 • İçerdiği florür ile dişlerin gelişmesini sağlar.
 • Kalsiyum içermesi kemik sağlığımız üzerine çok etkilidir.
 • Hamilelik döneminde ve doğum sonrasında soda içmek içerdiği minerallerin bebeğe de geçmesini sağlayıp onun gelişimine inanılmaz katkı verecektir.
]]>
1600 Kalorilik Diyet https://www.diyetgunu.com/1600-kalorilik-diyet.html Wed, 04 Apr 2018 16:32:49 +0000 1600 Kalorilik Diyet, 1600 kalorilik diyeti, günlük kalori ihtiyacı olarak 2100 kalori ihtiyacı olan kişiler rahatlıkla yapabilmektedir. Çünkü; gereken kalorinin 500 kalori altında alacaklarından dolayı haftada 1 kilo vermele 1600 Kalorilik Diyet, 1600 kalorilik diyeti, günlük kalori ihtiyacı olarak 2100 kalori ihtiyacı olan kişiler rahatlıkla yapabilmektedir. Çünkü; gereken kalorinin 500 kalori altında alacaklarından dolayı haftada 1 kilo vermeleri mümkün olacaktır. 1600 kalorilik diyet birde spor ile desteklenecek olur ise daha fazla kilo vermek mümkün olacaktır. 1600 kalorilik diyeti sağlık sorunu olmayan kişilerin tercih etmeleri daha iyi olacaktır. 1600 kalorilik diyet sayesinde kişi ayakta atıştırmalar ve yanlış beslenme şekillerinden kurtularak düzenli beslenme alışkanlığı kazanacaktır. Ayrıca aldığı kalori miktarını bileceği için acaba çok mu kaçırdım sıkıntısından da kurtulacak ve içi rahat olacaktır. Sağlıklı bir şekilde vücudu için gerekli olan protein, karbonhidrat ve yağ alınmış olacaktır. 1600 kalorilik diyet yapılacağı zaman kişi kendi karar vermemeli ve uzmandan yardım almalıdır. Özellikle hamile olan kişiler ve yaşlı kişilerin kendi kafasınca başlamaması tavsiye edilmektedir. Aksi takdirde sağlık sorunu yaşayabilmektedirler.

1600 Kalorilik Diyet Listesi

1. Gün

Sabah: 1 fincan şekersiz çay veya kahve, 2 dilim az yağlı beyaz peynir, 1 salatalık, 1 domates, 2 dilim kepek ekmeği

Ara öğün: 4 tane diyet bisküvi

Öğle: 100 gram haşlanmış tavuk veya ızgara, 1 kase yağsız yoğurt, 1 kase yağsız salata, 2 dilim kepek ekmeği

Ara öğün: 5 tane diyet bisküvi

Akşam: 8 kaşık sebze yemeği,1 kase yağsız yoğurt, 6 kaşık pilav

Yatmadan Önce: 1 tane meyve

2. gün

Sabah: 1 fincan şekersiz çay veya kahve, 1 dilim az yağlı beyaz peynir, 1 salatalık, 1 domates, 2 dilim kepek ekmeği

Ara öğün: 4 tane grisini

Öğle: 100 gram kırmızı haşlanmış et veya ızgara,1 kase yağsız yoğurt, 1 kase yağsız salata, 2 dilim kepek ekmeği

Ara Öğün: 5 adet diyet bisküvi

Akşam: 8 kaşık sebze yemeği, 1 kase yağsız yoğurt, 1 kase yağsız salata, 6 yemek kaşığı makarna

Yatmadan Önce: 1 tane meyve

3 Gün

Sabah: 1 fincan şekersiz çay veya kahve, 1 dilim yağsız beyaz peynir, 1 salatalık, 1 domates, 2 dilim kepek ekmeği

Ara Öğün: 4 adet diyet bisküvi

Öğle: 100 gram haşlanmış tavuk veya ızgara, 1 bardak tuzsuz ayran, 1 kase yağsız yoğurt, 2 dilim kepek ekmeği

Ara Öğün: 4 tane grisini

Akşam: 8 kaşık sebze yemeği, 1 kase yağsız yoğurt, 6 kaşık pirinç pilavı, 1 kase yağsız salata

Yatmadan Önce: 1 adet meyve

4 gün kahvaltı, öğlen, akşam aynı devam edilir. 5 kahvaltı ve öğlen aynı akşama az yağlı balık buğulama tercih edilmelidir. 6. ve 7. günde ilk günlerle aynı şekilde 1600 kalorilik bir haftalık diyet listesi tamamlanmış olacaktır.
]]>
Hızlı Kilo Alma https://www.diyetgunu.com/hizli-kilo-alma.html Thu, 05 Apr 2018 04:31:45 +0000 Hızlı Kilo Alma, Kilo almak aslında çok basit bir eylemdir. Önemli olan uygun metot uygulamak ve kendimize zarar vermeden almaktır. Buda bazen biz insanları yanlış yollara itmektedir. Vücudunuzun haddinden fazla kalori alması Hızlı Kilo Alma, Kilo almak aslında çok basit bir eylemdir. Önemli olan uygun metot uygulamak ve kendimize zarar vermeden almaktır. Buda bazen biz insanları yanlış yollara itmektedir. Vücudunuzun haddinden fazla kalori alması ile hızlı kilo alınır. Yalnız bu kiloları almadan önce sabırlı olmanız gerekir. Bu nedenle karamsarlığa kapılmadan, azimle, hırsla kilo alma işlemini sürdürmelisiniz. 

Hızlı Kilo Alma Yöntemleri
 • Öncelikle şunu belirtmekte fayda var, "ben çok fazla ve de hızlı kilo almak istiyorum" diyorsanız günlük almış olduğunuz kaloriden en az 1200 kalori fazla almak zorundasınız. 
 • Kahvaltıları asla kaçırmayınız. Bu kahvaltılarında belli bir düzeni olmalıdır. Her gün sabah saat 07:00 yapılması tavsiye edilir. Kahvaltı bol protein içermeli. Kalori ancak bol proteinle giderilir buda haşlanmış yumurta, et, süt, peynir de bolca bulunur.
 • İştahsızlık olduğu zamanlarda spora başvurunuz. Sabahları yapmış olduğunuz en basit bir koşu kesinlikle iştah açacaktır. Sporu gözünüz kesiyorsa sevdiğiniz yiyeceklerden bir kaç lokma almanız iştah açabilir. Damak tadına uygun olduğuna inandığımız her şeyi yiyebiliriz.
 • Midenizi düşük kalorili yiyeceklerle doldurmayınız. Karnabahar 400 kalori, bulgur kepeği alınmamış halde 370 kalori, yani kalorisi yüksek besinleri gün aşırı almanız hızlı kilo almada fayda sağlayacaktır.
 • Daima 4 saatte bir,  kalorisi yüksek yiyecekler almaya dikkat edin. Bunu sakın abur cuburla karıştırmayınız, çünkü tek amacımız sağlıklı kilo almak olmalıdır. Kilo alayım derken, obezite gibi istenilmeyen hastalıkların esiri olmak, bizlere hiçbir fayda vermeyecektir. Kuru kayısı, incir kurusu, üzüm kurusu, fıstık ezmesi, şifa kaynağı bol olan mesir macunu, fındık ya da avokado hem sağlıklı, besin değeri yüksek hemde kalorisi fazla olan yiyeceklerdir. Bunları bol bol tüketmek kilo aldırır. 
 • Zararlı yağlardan kesinlikle uzak durmalısınız. Kim ne söylerse söylesin, şunu bilmeliyiz ki en sağlıklı yağ tereyağıdır. Yapacağımız yemeklerin doğal ve sağlıklı olmasına mümkün mertebe özen gösterin. Sabah kahvaltılarında olsun, diğer öğün yemeklerinde olsun tereyağı kullanmanızda fayda var. 
 • Kalsiyum ve lif miktarı ile bol miktarda kalori içeren çerez çeşitlerini de almanız, hızlı kilo alma için ideal bir yöntemdir.
 • Hızlı kilo almak istiyorsanız egzersiz mutlaka yapılmalıdır. Yaptığınız hareketlerle bedenin yorulup daha erken acıkmanıza imkan sağlayacaktır.
 • Hamur işi ürünlere biraz daha ağırlık vermeye özen gösteriniz. Özellikle bol karbonhidrat içeren makarna, pirinç lapası ideal seçim olacaktır.
 • Kahveden kesinlikle uzak durunuz. Düzenli olarak uyuyun. Sadece geceleri değil gün içerisinde de bir uyku düzeni kurunuz. 
Yapılan bir takım uygulamalarla rahatlıkla kilo alabilirsiniz. Hızlı kilo alma yöntemlerine rağmen kilo alamadım diyorsanız, mutlaka bir doktora muayene olmanızda fayda var. Bağırsaklarda kurt olabilir. Tedavi gördükten sonra tekrar bu yöntemleri deneyin. Sağlıklı bir insanın kilo alamaması için hiçbir neden yoktur. 
]]>
Protein Diyeti https://www.diyetgunu.com/protein-diyeti.html Thu, 05 Apr 2018 21:18:09 +0000 Protein diyeti, vücut için olmazsa olmaz bileşendir. Vücut sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. Hormon üretimi ve hücresel ve kas sağlığını korumakta görevlidir. Hücre tamiri ve yenilenmesi için ö Protein diyeti, vücut için olmazsa olmaz bileşendir. Vücut sisteminin fonksiyonel olarak çalışmasını sağlar. Hormon üretimi ve hücresel ve kas sağlığını korumakta görevlidir. Hücre tamiri ve yenilenmesi için önemli görevi vardır. Doğru şekilde vücuda protein alındığında bağışıklık sistemini kuvvetlendirir ve hastalıklara karşı korur. Saçların daha sağlıklı ve canlı görünmesini sağlar. Vücut için mükemmel bir enerji kaynağıdır.

Protein diyeti vücutta oluşan fazlalıkların giderilmesi için iyi bir alternatiftir. Protein diyeti uzmanlar tarafından devamlı yapılmaması önerilen bir diyettir. Kısa sürede etkili sonuç almayı sağlayan diyette hayvansal besinlerden alınan proteinin aşırı olması kanda kötü kolesterolün artmasına yol açar. Bu nedenle diyet süresince ölçülü ve dikkatli olunması gerekir. Protein diyetinin en önemli avantajı kısa süre içinde etkili ve kalıcı kilo vermeye yardımcı olmasıdır.

Protein diyeti uygularken, kırmızı et tüketilebilir. Kırmızı et protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Fakat yağ oranı yüksek olduğundan tüketiminde dikkat edilmelidir. Kırmızı et yerine balık ve tavuk eti de kullanılabilir. Beyaz etlerden de yeteri kadar protein ihtiyacı karşılanabilir. Bazı sebzelerde protein bakımından zengin içeriğe sahiptir. Soya fasulyesi, tahıl ürünleri ve baklagiller protein bakımından iyi kaynaklardır. Protein diyeti adından da anlaşılabileceği gibi protein ağırlıklı bir diyettir. Diyetle birlikte günlük su tüketimi mutlaka en az 2 litre olmalıdır. Hızlı sonuç alabilmek adına diyet egzersizlerle desteklenebilir. Diyette öğün aralarında yağ yakımını hızlandırıcı etkisi olan bitki çayları kullanılabilir. Kullanılan çaylarda kesinlikle şeker gibi tatlandırıcılar kullanılmamalıdır.

Protein diyeti örnek menü

1. gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane haşlanmış yumurta, 2 dilim diyet ekmek, 1 dilim peynir

Öğle yemeği: 1 kase mevsim meyvesi ilave edilmiş yoğurt, 1 kase yağsız salata

Akşam yemeği: 1 porsiyon yağ ilavesiz salata, ızgara yöntemiyle pişirilmiş kırmızı et

2. gün

Sabah kahvaltısı: 2 tane haşlanmış yumurta, 1 bardak şekersiz çay, 2 dilim diyet ekmek

Öğle yemeği: 1 kase mevsim meyvesi eklenmiş yoğurt ve mevsim salatası

Akşam yemeği: Izgarada pişmiş tavuk eti, 1 porsiyon yağsız salata, 1 kase meyveli yoğurt

3. gün

Sabah kahvaltısı: 1 dilim peynir, 1 tane haşlanmış yumurta, 2 dilim kepek ekmeği

Öğle yemeği: 1 kase yoğurt, mevsimine göre bir tane elma ya da armut, mevsimiyse bir kase çilek, 1 tabak yağsız salata

Akşam yemeği: 1 porsiyon çorba, ızgarada pişmiş tavuk ya da kırmızı et, 1 porsiyon yağsız mevsim salatası

4. gün

Sabah kahvaltısı: 1 bardak şekersiz çay, 2 dilim çavdar ekmeği, 2 tane az yağda pişirilmiş yumurta

Öğle yemeği: 1 kase yoğurt, meyve ve yağsız salata

Akşam yemeği: Yağsız ve ızgarada pişmiş kırmızı et, 1 porsiyon yağsız salata

5. gün

Sabah kahvaltısı: İstenilen kadar şekersiz çay, 2 tane az yağda pişmiş yumurta, 2 dilim diyet ekmek

Öğle yemeği: 1 porsiyon salata, 2-3 tane diyet bisküvi, 1 kase yoğurt, mevsim meyvesi

Akşam yemeği: 1 porsiyon mevsim salatası, ızgarada pişmiş balık

6. gün

Sabah kahvaltısı: 2 tane tercihe göre haşlama ya da yağda pişmiş yumurta, 2 dilim kepek ekmeği, 1 fincan şeker ilavesiz çay

Öğle yemeği: 1 porsiyon meyve, 1 kase yoğurt ve bir porsiyon salata, 4 tane diyet bisküvi

Akşam yemeği: Izgarada pişmiş yağsız tavuk eti, 1 porsiyon az yağ bol limon eklenmiş salata

7. gün

Sabah kahvaltısı: 1 tane haşlanmış yumurta, 2]]> Hızlı Kilo Verme Diyeti https://www.diyetgunu.com/hizli-kilo-verme-diyeti.html Fri, 06 Apr 2018 08:08:08 +0000 Hızlı Kilo Verme Diyeti, Uzun süre önce vermeyi planladığınız bir miktar kiloyu hızlı bir şekilde vermeye ne dersiniz. Bir çok insan kilolu olsun yada olmasın yaz aylarına girdiğimiz dönemlerde fazlalıklarını üzerinden at Hızlı Kilo Verme Diyeti, Uzun süre önce vermeyi planladığınız bir miktar kiloyu hızlı bir şekilde vermeye ne dersiniz. Bir çok insan kilolu olsun yada olmasın yaz aylarına girdiğimiz dönemlerde fazlalıklarını üzerinden atmak ister. Tabi ki ciddi boyutta kilo problemi olanlar için geçerli bir durum değildir bu söylediğimiz. Az yada çok kilo vermek isteyen her insan, belirli aralıklarla bunu düşünür ancak uygulamaya geçiremez. Yaz aylarının yaklaştığı bu günlerde sizler için hızlı kilo verme diyeti başlığı altında bir diyet programı hazırladık. Şunu belirtmeliyiz ki normalde hızlı kilo vermek diye bir şey yoktur. Sağlıksızca ve bilinçsizce kilo vermek vücudunuza ve metabolizmanıza ciddi zararlar verir. Hızlı kilo vermek demek, verilen kiloların aynı hızla alınacağı anlamına gelir.


Sağlıklı bir şekilde kilo vermek istiyorsanız, bir uzmandan destek almalısınız. Sadece kısa süreliğine kilo vermek için bazı alışkanlıklarınızdan vazgeçmeniz değil, hayat tarzınızı değiştirmeniz gerekiyor. Yazımızı devamında hızlı kilo verme diyeti ile ilgili ayrıntılara yer vereceğiz ancak unutmamalısınız ki, kontrollü ve sağlıklı kilo vermediğiniz sürece, verdiğiniz kiloları geri alacaksınız. 
Yalnızca bir haftada fazlalıklarınızdan kurtulmak istiyorsanız sizinle paylaştığımız diyet listesini uygulamanız yeterli. Oldukça etkili olan bu diyet, hızlı kilo verdirdiği için motive olmanızı sağlayacaktır. Sadece bir haftada bir buçuk beden incelmenizi sağlayan hızlı kilo verme diyetini uyguladıktan sonrada yediklerinize dikkat etmeniz gerekiyor. 

Su İçmeyi İhmal Etmeyin: Su sindiriminizi ve gıdaların bağırsaktan emilimini gerçekleştiren çok önemli bir içecektir. Gün içerisin de 3-33,5 litreye yakın su tüketmediğiniz taktirde vücut susuz kalacak, vücuda giren besin de yetersiz olduğu için bağışıklık sistemi hastalıklara açık hale gelecektir. Metabolizmamızın hızlı çalışması içinde suya ihtiyacımız var. Spor ve egzersiz yaparken de ter ile kaybettiğimiz suyu yerine koymak önemli bir ayrıntı. Vücutta ki zehirli maddeleri ve toksinleri vücuttan su aracılığı ile uzaklaştırırız. Bundan dolayı günlük su tüketimimize, özellikle de hızlı kilo verme diyeti uygularken daha fazla dikkat etmeliyiz.

Spor Şart: Spor olmadan diyet olmaz. Kesinlikle bu listeyi uyguladığınızda egzersiz yapmanız gerekli. Bunun iki sebebi var. Birincisi hızlı kilo verdiğiniz için, vücuttaki sarkmaları toplayacak olan spordur. İkincisi ise bir çok insan bölgesel kilo sorunu yaşar. Yani yağlar, bel, basen, kalça bölgesinde birikir. Sadece diyet yaparak bu birikmiş yağların yakımı çok zordur. Spor bu yağların yakılmasını ve parçalanmasını sağlar.


Hızlı Kilo Verme Diyeti

Sabah: Güne ılık bir bardak su içerek başlamalısınız. Sonrasında yürüyüşe çıkmalı, dönüşte de sütlü bir fincan kahve içerek diyet listesini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Öğle: Bu saate kadar 1,5 litre su içmiş olmanız gerekiyor. 1 porsiyon brokoli, karnabahar yada lahana yiyebilirsiniz. Yanında 1 kase yoğurt ile birlikte.

Ara Öğün: Öğlen ile akşam arası aç kalmanız oldukça zor olabilir. Bu nedenle 3 adet light bisküvi tüketebilirsiniz.

Akşam: Evet günün en zor öğünü akşam yemeği olsa gerek. Çünkü bir kase yoğurt ve elma yiyebileceğiniz akşam yemeğini 6.30'a kadar yemeniz gerekiyor. Sonrasında bir şeyler yemek kesinlikle yasak.
]]>